Mihez kezdett a Szent Család a bölcsek ajándékaival?
Most merült fel benne.: mit csináltak Józsefék az arannyal, tömjénnel és mirhával? Ezek ugyan jogilag Jézus birtokában voltak, hiszen a bölcsek/királyok neki adták, de azért nem csak nem őrizgették őket évekig…
Szerintem logikusnak tűnik, hogy az aranyat felhasználhatták az egyiptomi tartózkodáshoz. De mihez kezdtek az illatszerrel és fűszerrel?
Esetleg van erre valami legenda? Olyasmire gondolok például, hogy a lengyelek úgy tartják, hogy egy pók szőtt takarót a kis Jézusnak, ezért a pókhála része a karácsonyi díszeknek.
Előre is köszönöm a válaszokat! :)
Szerintem simán elhasználták.
Te mit kezdesz, ha kapsz illatszert és fűszert ajándékba? :)
jaj hát minden kisistent el kell tartani
ma is ezt csinálják a hívek, egyházi adónak hívják
Az elsőnek:
Természetesen elhasználnám :D
De Jézusék kétlem, hogy akkora luxusban lettek volna, hogy a mirhával ízesítsék az ételt, vagy összetömjénezzék a barlangot - nem is illene a Megváltó-képbe. Ezért is tettem fel a kérdést. :DD
De így belegondolva, lehet azokat is pénzzé tehették, mondjuk később Egyiptomban a hazaútra.
Minden esetre köszönöm a választ, ment a zöld kéz. ;)
Máté beszámolójából megtudjuk, hogy az idegenek elővették a „kincseiket”, és megajándékozták Jézust arannyal, tömjénnel és mirhával.
Érdekes, hogy Jézus családja – mely minden bizonnyal szegény volt – éppen a kellő időben kapta ezeket az értékes ajándékokat, hiszen nem sokkal később el kellett menekülniük Egyiptomba.(Máté 2:11–15).
Erről nyilván kiderül, hogy Isteni gondoskodás állt mögötte.
És mi ebben az érdekes? Isten sokkal gyakorlatiasabb, mint ahogy az emberek képzelik.
A tömjén és mirha értékes, könnyen pénzzé, vagy egyéb anyagi javakká konvertálható ajándék volt. Ezek fedezték a család utazását, és az egyiptomi tartózkodását, de feltehetőleg még a visszautat is.
A mai ember számára a három anyag közül csak az arany "értékhordozó", de akkoriban a tömjén és a mirha is hasonló szerepet töltött be. ennek a három dolognak szimbolikus jellege van... az arany szilárd, a mirha folyékony, a tömjént pedig elégetik és valójában a füstjéért használják... azaz légnemű...
Továbbá mind a három anyag szakrális jelentéssel bír. Mindhárom az isteni minőséghez kötődik.
Én úgy vélem, hogy a napkeleti bölcsek ajándékai alegkevésbé sem anyagias szempontból lényegesek.
Nem tudjuk mennyit kaptak pontosan, de a tömjén és a mirrha is aranyárban volt akkoriban. Logikusnak tűnik, hogy egy részüket eladták és "felélték" a menekülésük idején.
Egy kisebb részét viszont eltették, Mária ezt haláláig megőrizte, akkor pedig az Egyházra hagyta. Az ebből készült ereklye ma is megtekinthető az Athosz-hegyi Szent Pál Monostorban:
Ez a kérdés most engem "nagyon megfogott".
Bár éppen nyár vége van, amint ezeket a sorokat írom - és néhány hónap még a karácsony - jó ezen elgondolkozni...
Ui: lehet, hogy érdemes lenne külön papírcetlire is felírnom a vastag betűs részt?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!