A Tóra keletkezését illetően melyik verziót fogadjátok el?
Leírom az összes elméletet, amivel eddig találkoztam:
1. A Tórát mai formájában Mózes írta a Kr.e. 15. században, és így, változatlanul maradt fent, 3500 évig.
2. A Tórát bár Mózes írta, de a fogság előtt a babiloniak elégették az összes szent iratot. Isten ezért Ezdrás által adta vissza azt, ami elveszett. Tehát ami ma olvasható, azt már nem közvetlenül Mózes írta.
3. Mózes megírta az első négy könyvet, de az ötödiket - amit Második Törvénykönyvnek nevezünk - a zsidók állították össze a fogság után, egyfajta összefoglalásként.
4. Nem Mózes írt a Tórát, hanem a J-E-D-P forrásokból állították össze, a Kr.e. 400-as években [ez persze nem jelenti azt, hogy semmiféle mózesi eredetű hagyomány nincs benne].
Köszi a választ előre is.
Dante
# Péter
Kedves Péter, sajnos egyáltalán nem igaz, amit írsz. Ha ezeket az infókat tudományos ismeretterjesztő fórumokon terjesztik (bár a magam részéről kétlem) akkor az óriási probléma. De nézzük részletesen:
"Ez a nézet persze már régen, még az I. világháború előtt megdőlt"
- Nem dőlt meg, a mai napig ez a történelemtudomány állítása.
"de a közelmúltban még több olyan anyag került napvilágra, ami azt bizonyítja, hogy a héber írás sokkal szélesebb körben volt elterjedt Mózes korában, mint azt néhány évvel ezelőtt lehetségesnek tartották."
- Ez egyáltalán nem igaz.
"Számos, a II. évezred első feléből származó betűírásos feliratot találtak Palesztina városaiban."
- Nem igaz. Az első paleo-héber írásos emlék az, amit Dante linkelt, a Kr. e. 10. századból. Nincs ennél korábbi héber írásos emlék. (A képen különben egy naptárt látunk.)
"A Sínai-félszigeten is számos betűírásos feliratra leltek, ami azt mutatja, hogy a héber betűírás általánosan használt volt éppen azon a területen, ahol Mózes könyveit írta."
- Ez sem igaz. A Sínai-félszigeten semmi héber írásos emléket nem találtak. Sőt, egyáltalán nem találtak semmiféle tárgyi leletet, mely a zsidósághoz köthető lenne. A zsidóság egyiptomi tartózkodását kutató régészeti feltárásokra összességében már dollármilliókat költöttek el, ennek ellenére a zsidók egyiptomi tartózkodását régészetileg még mindig nem sikerült alátámasztani. (Miközben a folyamatos kánaáni tartózkodása régészetileg igazolt. A zsidók akkor is Kánaán területén voltak, amikor az állítólagos egyiptomi szolgaság ideje telt. Azt mondjuk érdemes figyelembe venni, hogy Egyiptom többször is meghódította és a birodalmához csatolta Kánaánt. )
"Egy Ugaritban (Észak-Szíria) talált kis tábla a kánaánita írás teljes ábécéjét tartalmazza. Ez igazolta, hogy a héber ábécé a betűk ma ismert sorrendjében létezett az i.e. XV. században."
- Az ugariti írás az ugariti írás, nem kánaánita írás és nem héber írás. Az ugariti írást a föníciaiak használták, a saját, szintén sémi eredetű föníciai nyelvük lejegyzésére. Az ugariti ábécéből alakult ki a későbbi föníciai ábécé és a kánaáni ábécé. A paleo-héber írás a föníciai ábécéből alakult ki, a kánaáni ábécéhez nincs közvetlen köze.
"ez a felfedezés alapjaiban döntötte meg a kritikusoknak azt a régi elméletét, hogy Mózes idejében még nem létezett írás, mely lehetővé tette volna öt könyvének megírását."
- Az ugariti ábécé 1928-as felfedezése nem döntött meg semmi ilyesmit. A zsidóságnak az ugariti ábácé korában (Kr. u. 15. századtól) nem volt írása, sem saját, sem a másét nem használták.
Az általam írt tényeket néhány klikkeléssel, vagy inkább egy kis könyvtárazással, bárki leellenőrizheti a történelemtudomány vonatkozó szakirodalmában. Elég baj az, ha valahol (például egyes felekezetek teológiai főiskoláján) nem így tanítják. Az történelemhamisítás.
(andrás)
Kedves Péter,
amit linkeltél, az pontosan azt támasztja alá, amit én írtam: az ugariti írás nem héber írás, illetve hogy nincsenek Mózes korából származó héber írásos emlékek. Köszönöm, hogy igazoltál! ;)
A Dante által linkelt írás említi a proto-sínai írást. Ez valóban létezett Mózes korában, de nem a zsidósághoz kötődik, hanem a dél-arábiai törzsek írása volt, akik élénk karaván-kereskedelmet folytattak Egyiptommal. Így kerültek ezek az írásos a leletek a Sínai félszigetre, melyeket egyébként másfelé is megtaláltak a tágabb térségben, csak eddig még pont a zsidóságnál nem.
(andrás)
Sziasztok!
Akkor már csak egy kérdésem van: vajon a kőtáblákra milyen írással kerültek fel a parancsolatok? :-)
Üdv. Péter
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!