Keresztények, hogy definiáljátok az "ateista" szó jelentését?
„Az ateizmus néha egyszerűen csupán arra utal, hogy a gyakorlatban elutasítják vagy figyelmen kívül hagyják Istent” — jegyzi meg a The Encyclopedia Americana. Éppen ezért adja meg második értelemnek az „ateista” szó meghatározásaként a The New Shorter Oxford English Dictionary a következőket: ’olyan személy, aki tagadja Istent az erkölcsében; istentelen személy’.
Igen, az ateizmussal együtt járhat vagy Isten létének vagy a hatalmának, illetve mindkettőnek a tagadása.
A Biblia a Titus 1:16-ban erre az ateista szellemre utal: „Vallják, hogy Istent ismerik, de cselekedeteikkel tagadják.”
A definíció egyszerű: legtágabb értelemben az az ember ateista, aki nem hisz az istenek létezésében. Nem jelenti ki, hogy nem léteznek, de a létezésüket ettől függetlenül nem fogadja el.
Szűkebb értelemben persze ateisták azok is, akik biztosak abban, hogy az istenek nem léteznek.
Az ateizmusnak egyébként nincs köze semmilyen erkölcsi ideológiához és hasonlókhoz. Ezeket a hülyeségeket leginkább csak a hívők terjesztik, akik azzal rémisztgetik az embereket, hogy az ateisták erkölcstelen állatok, akik csecsemőket csapkodnak a falhoz, esténként pedig vad homoszexuális orgiákat tartanak.
# 13
"Ezeket a hülyeségeket leginkább csak a hívők terjesztik, akik azzal rémisztgetik az embereket, hogy az ateisták erkölcstelen állatok, akik csecsemőket csapkodnak a falhoz, esténként pedig vad homoszexuális orgiákat tartanak."
Melyik hívőtől hallottad ezt? Egyiktől se, naugye!
Csak rosszindulatú vagy. Egy rosszindulatú ateista.
#14
Jajj babám nagyon aranyos van. Majd ha egy picit tájékozottabb leszel, akkor szólj és beszélhetünk. Nézz kicsit körül jobban a világban.
Talán hitetlen de ez sem a megfelelő mert minden ember hisz valamiben;- még ők is! :)
Talán istentelen,hisz ez lenne a szó szeri ti fordítása,de ez sem jó mert így más értelmet is kap a szó,kegyetlenségre utal. De attól,hogy valaki nem hisz Istenben még nem biztos,hogy kegyetlen vagy szívtelen.
Szeríntem a helyes megfelelője inkább az "Isten nélküli ember" lenne. De talán ez sem a legjobb mert Isten mindenki mellett ott van,még az ateisták mellett is!
Nem tudom...
Teizmus: Istenhit. Az Istent a világ teremtőjének tekinti, ezen kívül Isten hatalma nem ismer korlátokat, és bármit megtehet. Az Isten számukra az erkölcs mérvadója, jóságos és igazságos, ugyanakkor büntető és a vétségeket el nem néző.
---
aTeizmus: Az 'a' hang fosztóképző, amely a szó valódi jelentésének belső értékétől fosztja meg. Jelentése: Istentagadás.
Ugyanakkor az ateista általában a teista Isten képet tagadja főként, így előfordulhat, hogy ateistának van Isten hite vagy valamilyen Isten képe. Így az ateista bár tagadja a teista tételeket, mégsem teljes értékű ateista, hanem inkább deista vagy pentaista.
De szigorúan véve az ateista az materialista, naturalista, vagyis azt gondolja, hogy mindennek a világon csak anyagi, természeti (fizikai vagy kémiai kölcsönhatások) magyarázata és oka van. Nincs mögöttes szellem, értelem vagy cél.
---
Deizmus: Isten létét nem tagadja, ám azt általában igyekszik valamilyen fizikai jelenséggel összevetni (például az ősrobbanás az a világ teremtése stb.). És bár nem tagadja az Isten létét, úgy véli Isten a teremtés után magára hagyta a világot az általa teremtett törvényszerűségekkel és benne az embert, és azóta sem avatkozott be. Nem feltétlenül azért, mert nem akar, sokkal inkább azért, mert a világtól különálló és a világ anyagi szintje felett létező, és ez az ami a különállóságát meghatározza.
Ezt hívjuk egyébként transzcendenciának. Jelentése: "túlhaladottság", "túllépés". Az Isten a világon kívül létezik.
---
Pentaizmus: Természetvallásnak lehetne nevezni. A lényege, hogy aki pentaista, az a világ természetét, annak jelenségeit, az élő környezetet mind kozmikus mind saját környezetére értelmezve egy nagy egységnek tételezi fel, amely élő és létező, és ez a természet maga az Isten vagy világszellem. Így aztán az Istent nem különálló személyiséggel ruházza fel, hanem mindenben ott élő, és lélegzőnek tekinti. Ebbe a közös kapcsolatba pedig az ember is beletartozik, tehát erről még az ember sincs leválasztva.
A természet jelenségeit általában Istennek tulajdonítja. A pentaizmus során jön létre általában az úgynevezett "több Istenhit", amely az alap filozófiából eredően nem több Isten, hanem ugyan annak az Istennek több alakban való megnyilvánulása.
Ezt hívjuk immanenciának. Jelentése: "Benne rejlőség". Az Isten a világban rejtezik.
---
A teizmus egyébként a deizmus és a pentaizmus keveréke. Mivel a teizmus az Istent végtelennek tételezi fel, így a világon kívül is létezik (mennyország), de ugyanakkor a világot is áthatja és akár atomi szinten is, annak minden rezdülésében ott van (ha nem más, mint megfigyelő).
---
Anonymus
olyan embert nevezünk ateistának aki semmilyen isten/ek létezését nem fogadja el
tehát az eszét használja gondolkodásra nem pár ezer éves könyvek általánosító soraiból próbálja kitalálni mért csukták börtönbe mikor csak 3 boszorkányt égetett meg
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!