#7
Akkor nem mindenható.
Erre szokták azt válaszolni a hívők, hogy isten a logika felett áll, a logika szabályai rá nem vonatkoznak. Oké, rendben, de ha istent a logika szabályain kívül helyezzük el, azzal azt ismerjük el, hogy isten maga nem logikus.
10. hozzászóló
Nem oldottad fel az ellentmondást, csak megváltoztattad a mindenhatóság fogalmát.
Tehát akkor megyeggyeztünk, hogy istent korlátozzák a logikai szabályai. Rendben.
Üdvözletem.
Azt gondolom, hogy igen, Isten meg tudná magát szüntetni ha akarná.
Jeremiás próféta azt mondta, hogy Isten előtt semmi sem lehetetlen (Jer 32,17) ebből az következik, hogy önmaga megszüntetésére is képes lenne.
Szóba került a topikban a mindenhatóság. Én erről azt gondolom, hogy a szó szoros értelmében nem igaz, hogy Isten mindenható lenne. Ha a keresztény istenképből indulok ki, akkor - ha valóban mindenható lenne - el tudta volna intézni az emberiség megváltását kevésbé brutális módon is. Mivel azonban úgy látszik, hogy más megoldás nem volt, csak Jézus áldozata, ez számomra azt jelzi, hogy vannak olyan dolgok, akikre nézve nincs alternatívája.
Ez nekem azt jelzi, hogy a mindenhatósága korlátozott.
Dante
"korlátozott mindenhatóság"
Micsoda fogalmi képtelenség :D
"Micsoda fogalmi képtelenség :D"
->Elhiszem, hogy paradoxon, viszont ha mindenáron valahogy definiálni akarjuk a mindenhatóságot, akkor két lehetőség van.
1. A mindenhatóság egy viszonyított fogalom. Ami azt jelenti, hogy Isten - az ő transzcendenciájából kifolyólag - hozzánk emberekhez képest mindenhatósággal rendelkezi, hiszen túl tud lépni a fizika és a biológia törvényein. Önmagához képest azonban nem biztos, hogy mindenható, sajnos ez bizonyos keresztény tanításokból egyenesen következik.
2. Amennyiben nem tudjuk elfogadni a fenti elméletet, és nem találunk rá más alternatívát sem, akkor nyugodtan kimondhatjuk: mindenhatóság nem létezik.
Dante
"Micsoda fogalmi képtelenség :D"
->Elhiszem, hogy paradoxon, viszont a mindenhatósággal kapcsolatban véleményem szerint két lehetőség van:
1. A mindenhatóság egy viszonyított fogalom. Ami azt jelenti, hogy Isten - az ő transzcendenciájából kifolyólag - hozzánk emberekhez képest mindenhatósággal rendelkezik, hiszen túl tud lépni a fizika és a biológia törvényein. Önmagához képest azonban nem biztos, hogy mindenható, sajnos ez bizonyos keresztény tanításokból egyenesen következik.
2. Amennyiben nem tudjuk elfogadni a fenti elméletet, és nem találunk rá más alternatívát sem, akkor nyugodtan kimondhatjuk: mindenhatóság nem létezik. így megszűnik a fent említett paradoxon is.
Dante
15 Dante úr - bár nem szokott - de most hirtelen megfeledkezett az istengyermekségről, ami az ember szabadságának fundamentuma.
(persze, Sztálin egyetlen tollvonással megszabadította az életnek nevezett betegségtől, a mérhetetlen szenvedéssel teli léttől az áldozatait, sokszor saját rokonait:))
-aa-
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!