Igazán szabadabbak lesznek az emberek a bibliai irányelvek elvetésével?
Nem.
Ha megvizsgálod a tízparancsolatot ,rájössz ,hogy tulajdonképpen egy demokratikus környezet alapelveit írja le -röviden-. Természetesen itt csak 7 parancsolatot értve ,leszámítva azt a hármat ami a zsidóságra vonatkozik.
Az emberek akkor lennének igazán szabadok ,hogy ha felhagynának a félre vezető értelmezések gyakorlásával Gondolok olyanokra itt ,mint "szex=bűn"..stb
Üdv!
# 4
"Az emberek akkor lennének igazán szabadok ,hogy ha felhagynának a félre vezető értelmezések gyakorlásával Gondolok olyanokra itt ,mint "szex=bűn"..stb"
De ezt ugye nem is a vallás tanítja, hanem a vallási kérdésekben tudatlanok terjesztik a vallásokról.
Melyik bibliai irányelvre gondolsz?
Vannak ugye az emberi parancsok: ne ölj, ne lopj, stb.
Ez nem (csak) bibliai irányelv, és ezt érdemes betartani.
Aztán vannak az isteni elvek: tiszteld az istened, ne tisztelj más istent, stb.
Na, ezt ha elveted, normális esetben nem ér semmiféle hátrány.
De ennek feltétele az is, hogy ne higgyél ebben az istenben. Ha hiszel benne, akkor tartsd be ezeket az elveket is.
#5:
"De ezt ugye nem is a vallás tanítja, hanem a vallási kérdésekben tudatlanok terjesztik a vallásokról."
Valóban! Illetve még a tudatlan ,vagy tudatosan ferdítő (bár ilyenre már manapság nincs példa ,csak anno a középkorba) klérusok.
Nem, hanem egy másik elv szolgája leszel.
Kérdés, melyik a hosszútávra kifizetődőbb?
Az Erkölcsi értékek betartásával vagy anélkül élni?
Ez a szabadság csak látszólagos. A legtöbb ember valami másnak lesz a rabja, ha Istennek hátat fordít. A pénznek, a hatalomnak, szenvedélybetegségeknek. És persze lesznek olyanok, akik megmaradnak valóban szabadgondolkodóknak. Mintahogy Isten törvényét betartók között is sokan érzik úgy, hogy nem teher Isten akarata szerint élni és nem érzik, hogy ne lennének szabadok. A kulcs abban rejlik, amin évszázadok óta folyik a filozófusok vitája: a szabadság fogalma.
A szűk értelmezés szerint a szabadság az idegen erőktől való függetlenség. Akik így értelmezik, azok szerint a vallásosak nem szabadok, ugyanakkor eszerint az értelmezés szerint senki nem szabad. Aki mentesíti magát a vallási szabályoktól, annak még mindig ott vannak a társadalmi előírások és a világi törvények. Ezek alól még egy uralkodó vagy az országot vezető államférfi sem mentesítheti magát, ha még is megpróbálja, akkor könnyen elsöpörheti a népharag.
A szabadság egy másik értelmezése, az ún. lelki szabadság, vagy belső autónomia. Eszerint az elképzelés szerint, az ember szabadnak érzi magát, ha a belső értékei, személyes meggyőződései szerint tud cselekedni, és ha vágyai nem ellentétesek az ezek révén elérhető célokkal. Magyarán, ha a Tízparancsolat megfeleltethető az ember belső értékrendjével, és nincsenek olyan vágyai, amelyek csak a parancsolatok megszegése révén érhetne el, akkor az ember a bibliai rendeléseket nem fogja kötöttségként megélni, ezért szabadnak fogja érezni magát. (Ez a belső autónomia alapú szabadságkép természetesen más helyzetekben és értelmezhető ennek analógiájára.)
„Ha megmaradtok a szavamban, valóban a tanítványaim vagytok, és megismeritek az igazságot, és az igazság szabaddá tesz titeket.” (János 8:31, 32
Ha tisztában vagyunk azzal, hogy ki Jézus, és milyen feladatokat lát el Isten szándékának a megvalósulásában, megszabadulhatunk a legrosszabb fajta rabságtól: a bűntől és a haláltól. De ehhez meg kell ismernünk „az igazságot”.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!