Ha tényleg létezik a szabad akarat, akkor miért nem tudjuk irányítani a gondolatainkat?
Én el tudom dönteni, hogy ami eszembe jut azt meg akarom tenni, vagy sem.
Te miért nem?
A gondolkodás nem minden esetben tudatos folyamat. A gondolkodás egy agyi folyamat, aminek rengeteg olyan párhuzamos szála van, ami nem tudatosul. Ha minden tudatosulna bennünk, akkor jó eséllyel megőrülnénk. Ezeknek az agyi/szellemi folyamatoknak egy része eredményez egy konkrét gondolatot. A gondolat az agyi működés azon eredménye, amit az agy a tudatosság szintjén reflektál. A szabad akarat ezzel szemben alapvetően a tudatos gondolkodáshoz, vagy már magához egy gondolathoz kapcsolódik. AMikor tudatosan elmélkedsz egy problémán, erkölcsi-morális-filozófiai kérdésen, akkor az ehhez kapcsolódó feldolgozási folyamat nagy része is a tudatosság szintjén történik. Ekkor is vannak "alfolyamatok", amik nem tudatosulnak, ezek hatására ütnek be hirtelen "megvilágosodás" erejével ható új gondolatok, megoldások. A szabad akarat alapvetően ahhoz kapcsolódik, hogy szabadon feldolgozhatod, elemezheted, értékelheted ki a tudatos szinten elemzett információkat, illetve a nem tudatos gondolkodás eredményeképpen felbukkanó gondolataidat szabad akaratod alapján teheted magadévá, vagy hessegetheted el magadtól, ha azok nem felelnek meg neked bármilyen okból.
Ha már belekeverted a kérdésbe a stresszt: azzal is az a baj, hogy a stressz kialakulásának túlnyomó része a szervezeted által generált nem tudatos ingerválasz. A stressz akkor alakul ki, amikor több negatív inger ér, amelyekre a szervezeted valami tartós ingerválaszt ad, amit rosszul élsz meg (pl. szorongás, izgatottság, pánik). Nem tudatosan válsz stresszessé, sokan huzamosabb ideig nem is vesznek tudomás arról, hogy stresszesek. A tudatosság ahhoz kell, hogy az ember felfogja, hogy stresszben van, és felmerüljön benne az igény, hogy azt kezelje. Az már megint más kérdés, hogy a tudatos döntésed arra vonatkozik-e, hogy a stressz tüneteit próbáld csökkenteni (vannak rá technikák, amivel az ember ráébresztheti a tudatalattiját, hogy nyugi van, nem az a helyzet van, hogy rohan feléd a mamutcsorda és mindjárt el fog taposni), vagy megpróbálod számításba venni, milyen tényezőket élsz meg negatív ingerként, amelyekre adott összhatás már stresszt okoz benned. Utóbbi esetben nyilván meg lehet próbálni kezelni az egyedi negatív ingerként jelentkező problémákat, vagy ha adottságok, akkor meg lehet próbálni tudatosan meggyőzni magadat, hogy ezek egyike sem fog kinyírni rövid távon, ellenben a stressz képes... A gondolatainkat is képesek vagyunk mérlegelni és felülbírálni. Ha mindenki megtenne mindent, ami csak egy röpke pillanatra az eszébe jutna, akkor hajajjajjajjaj... ;)
inkább azt mondhatnánk ,hogy vannak késztetések, és az akarat ami segít, hogy ezeket közül válassz, vegyítsd stb stb, leegyszerűsítve az állatvilágra, mondjuk egy menekülő prédában van egy késztetés ami rendkívül erős, hogy életben kell maradnia, ebből ketté ágazik: egy késztetés, hogy fusson, van egy másik késztetés, hogy elbújjon, mérlegeli, hogy a ragadozó meglátja és gyorsabb nála, tehát az elbújás mellett dönt, de továbbra is fennáll a késztetés, hogy fusson, csak erre nem hallgat, a ragadozó közeledik a búvóhelyhez, a préda felméri ,hogy így sarokba szorulhat, azért úgy dönt annak a késztetésnek enged ami futásra sarkallja, így a meglepetés előnyét, és a ragadozó pillanatnyi figyelmetlenségét kihasználva lassúsága ellenére elmenekülhet
na de ezt miért ide írtad ki? Miért nem a pszichológiához?
Amire te gondolsz, az nem a szabad akarat. Az a vágy.
Ha a szabad akarat ilyen lenne, akkor én arra gondolnék, hogy repülni szeretnék, sé máris repülnék.
A szabad akarat fokozatosan jön létre és a tudás függvénye. Aki keveset tud, annak az akaratai közül sokkal kevesebb valósul meg, mint annak, aki sokat tud. A szabad akarat azt jelenti, hogy tudom, a repüléshez előbb repülőgépet kell építenem, mert ismerem a vonatkozó szabályokat. Sőt azt is jelenti, ha el akarok menni mondjuk az Antarktiszra, akkor tudom, hogy úgy kell dolgoznom, hogy sok pénzem legyen, úgy kell edzenem, hogy kibírjam az ottani körülményeket, és meg kell tanulnom egy csomó dolgot a fagyos világgal kapcsolatban, hogy kivédhessem a veszélyeket. Ezután szép sorban szabad akaratból ezt végrehajtom. Mert az is hozzátartozik a szabad akarathoz, hogy tudom a dolgok sorrendjét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!