Hogyan volt az egyházi esküvő 1950 körül?
A polgári házasságkötésre -ha úgy volt, ahogy hallottam- csak úgy egyszerűen az utcáról be lehetett menni, tanunak járókelőket is elfogadtak.
Akkor egyházi, katolikus esküvőhöz sem kellett jegyesoktatásra, előkészítésre járni? A templomba is csak úgy be lehetett menni, hogy szeretnénk összeesküdni?
Vagy legalább a keresztlevelet vinni kellett, remélem.
Akkoriban az egyházi esküvö csak titokban történhetett, mert osztályellenségnek minösítették, aki templomba járt.
Ezért csak olyanok tartottak egyház esküvöt, akik tényleg vallásosak voltak. Ebböl következöen a jegyesoktatásra nem volt szükség, mert az ott elhangzotttakat már elötte is tudták a jegyesek, illetve a papok is ismerték a jegyeseket. (MA azért kell az oktatás meg elökészítés, mert a nagy többség, aki ott köt házasságot, utoljára a saját keresztelöjén volt templomban, azaz fogalma sincs a vallásról illetve az elöírásiaról, elvárásairól)
MAgyarul, akkoriban sokkal komolyabban vették a dolgot, mint ma.
Keresztlevelet természetesen kellett vinni, de a legtöbbször ugyanott voltak eleve keresztelve, ahol éltek meg házasodtak is.
A polgári házasságkötésre sem lehetett "csak úgy" bemenni. Egy hónappal előtte be kellett jelentkezni. Tanu viszont bárki lehetett.
Az 50-es években a legtöbb egyházi esküvő titokban történt. De ugyanúgy kellett a jegyesoktatás, a keresztlevél, mint ma.
2. vagyok: mi 55-ben esküdtünk, vallásosak voltunk, még is kellett jegyesoktatásra járnunk.
De lehet, hogy ez plébániánként eltért.
# 2
"A polgári házasságkötésre sem lehetett "csak úgy" bemenni. Egy hónappal előtte be kellett jelentkezni."
Biztos ez? Mert a 60-as években be lehetett menni az utcáról.
Az egy hónapos bejelentési kötelezettséget csak később vezették be (amikor kezdett a válások száma megugrani). Aztán még később fölemelték hat hónapra.
"Tanu viszont bárki lehetett."
Ma is, mindig is.
2-es vagyok. A Rákosi rendszerben biztos így volt. 55.- ben esküdtünk, és egy hónappal előtte be kellett jelentkezni. Akkor nem lehetett aranyékszert venni, az Anyakönyvi Hivatalban adtak egy igazolást a bejelentkezésről, és arra vehettük meg a karikagyűrűket.
A Forradalom után már változott a helyzet.
Kösz mindenkinek!
Szóval, 55-ben volt 1 hónap előre bejelentés, hogy gyűrűt lehessen venni.
Akkor, ha valaki a családban az anyukájától azért kért kölcsön gyűrűt, hogy azonnal menjen a tanácsra, az már be kellett hogy jelentkezzen előre.
És mennyivel volt más az egyházi esküvő akörül vagy azelőtt, hogy föloszlatták a szerzetesrendeket, meg az apácazárdákat? Mert az, ha jól tudom, nem egyszerre volt, hanem volt ahol későbbig maradhattak; bár nem tudom, hogy igazán hogy volt, csak hallottam.
És mi lehetett olyan egyházi esküvőnél, amikor nem a faluban tartották, hanem Pesten, ahol az egyik fél tanult?
A keresztlevelet vinni nem volt probléma, az igaz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!