Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi az oka annak, hogy felerősö...

Mi az oka annak, hogy felerősödik az ateizmus? Miért fordulnak el egyre többen az egyháztól?

Figyelt kérdés

Édesapám egyik barátja lelkész, és ő maga mesélte, hogy egyre kevesebben járnak templomba, nem csak azon a településen, ahol ő él, hanem máshol is, tapasztalata szerint.


Milyen okok állhatnak a folyamat/jelenség hátterében?


1. A szegény embereket annyira elszomorítja a nélkülözés, hogy már nem bíznak semmiben?

2. A tehetősebbek maguktól értetődőnek veszik, hogy velük ezután is csak jó dolgok történhetnek, még akkor is, ha elhanyagolják a vallást?

3. Egyes emberek képmutatónak tartják az egyházi életet?


Lehetőleg ne pisszegjetek le! Egyszerűen csak kíváncsi vagyok az előzményekre. Köszönöm a hasznos válaszokat előre is?



2016. febr. 24. 18:58
1 2 3 4
 1/39 anonim ***** válasza:
75%
Az emberek elkezdenek gondolkodni és nem hisnek el minden butasagot
2016. febr. 24. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/39 anonim ***** válasza:
67%
Pedig PSSSSZ! "Édesapám egyik barátja lelkész, és ő maga mesélte, hogy egyre kevesebben járnak templomba" Mihez viszonyitva? Egy lelkész persze, hogy ezen siránkozik, mert szeretné ha mindenki az ö szavait hallgatná. Azonkivül akik nem járnak templomba azok csak ateisták lehetnek? Ja! meg pogányok? (Az egyik kollégám most nösült. A lány szülei ragaszkodtak az egyházi szertartáshoz is. Ha tudnád, hogy a tiszteletes ur hogy' szivatta öket? Csodálom, hogy végigcsinálták. ) Szoval a lelkész ur ne csodálkozzon. Legfeljebb azon, hogy egyáltalán van még aki elmegy rendszeresen templomba.
2016. febr. 24. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/39 anonim ***** válasza:
87%

Természetes folyamat. Csodálkozásra legfeljebb az ellenkezője adna okot. A nagy múltú egyházak különösen szembeötlő anakronizmusok, már csak a külsőségeket tekintve is. Egy egyházi szertartásnak legfeljebb a Spektrumon lenne szerintem helye. Olyannak látom, mint az afrikai, vagy az indián törzs varázslójának táncát, egy letűnt kor érdekes emléke kellene, hogy legyen.

Szóval, ami van az elavult, egy új meg már képtelen lesz ekkora tekintélyre. Mi lehetne az új teremtés történet, amit tömegek vesznek komolyan? Mégis úgy gondolom, hogy a vallás örökké fennmarad valamilyen szinten, csak minimális lesz a hatása a tömegekre. Vallási reneszánsz a technikai civilizáció megsemmisülése után lehetne.

2016. febr. 24. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/39 anonim ***** válasza:
94%

Az emberek szépen lassan azért felnőnek.

Még aki nem tudatos ateista, az is... ha nem is gondolkodik sokat a dolgon, azt azért már érzi, hogy a vallás egyre problémásabb. Egyre kínosabban és nehezebben kell magyarázkodni, ha azt akarod elhitetni bárkivel is, hogy a vallási tételek igazak.


Te is elgondolkodhatnál kicsit: MIÉRT követed a vallásod?

Mi az oka?

Mert azt nem hiszem, hogy feltétel nélkül igaznak tartod.

2016. febr. 24. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/39 anonim ***** válasza:
78%

Én úgy vettem észre hogy ez a dolog nem csak a reformátusoknál, de más történelmi egyházaknál is megfigyelhető. Kiábrándultak sajnos az emberek az egyházból, főleg azok akiknek nem volt annyira erős a hitük hogy ne azonosítsák az egyes egyházi emberek vagy hívők viselkedését magával Isten személyével.

Valószínűleg nem Igazán Isten miatt jártak a templomba!

Pár éve volt egy cikk arról hogy 30 éven belül megszűnnek a vallások, sajnos már nem tudom linkelni hiába kerestem. Azért én remélem hogy nem így lesz, nem

szeretném megérni ezt az időszakot! :)

2016. febr. 24. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/39 anonim ***** válasza:
24%

Meg fogsz lepődni, de egyáltalán nem erősödik az ateizmus. Globális szinten minden vallás aránya növekvő tendenciát mutat, az ateizmusé csökken.


Magyarországon és Európában nem ezt látjuk, itt valóban fogynak a hívek. De itt a lakosság is fogy. Ahol viszont szaporodik a lakosság, ott szinte mindenki vallásos.

2016. febr. 24. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/39 anonim ***** válasza:
28%

Egyáltalán nem erősödik az ateizmus, nem tudom, honnan vetted ezt az infót.


Maximum az ateista életmód erősödött fel, de nem azt jelenti, hogy azok az emberek tagadnák bármilyen transzcendens, vagy Isten létét.


Azt se felejtsd el, hogy nem csak ateisták, és vallásosok lehetnek a világban. Ott lehetnek még az agnosztikusok vagy a deisták, amik szintén nem egyenlőek az ateizmussal.

2016. febr. 24. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/39 anonim ***** válasza:
72%

#6 Ezt úgy hívják, hogy erősödik az ateizmus. Az, hogy a civilizálatlan területeken sok a vallásos és kevés az ateista nem igazán mond ellent ennek az állításnak. Sőt, egyáltalán nem mond neki ellent. Egy eszme erősödése nem azt jelenti, hogy a nagy civilizálatlan tömegek Afrikában meg az arab világban átveszik.


#7

"Egyáltalán nem erősödik az ateizmus, nem tudom, honnan vetted ezt az infót. "


Csak két példa:

[link]

[link]



@Kérdező


(egy gyors tisztázás: ateizmus alatt a modern szkeptikus ateista mozgalmakat, ateisták alatt ezek követőit értem. Ez persze szótárilag helytelen, de meggyőződésem hogy ez az eszme felelős túlnyomó részt a kérdéses vallásos visszaesésért, így ezt hasznos tárgyalni)


A vallások egy ateista szemével nézve nevetségesek. Sértődjetek csak meg, de így van. Ha te azt mondod, hogy márpedig te hiszel abban, hogy Jézus Krisztus megváltotta az emberiséget, mert le van írva a Bibliában, az nekem kb. olyan, mintha hinnél a Balrogok létezésében, mert le van írva A Gyűrűk Urában.

Ugyanez fordítva nem igaz. És ezért sok vallásos áttér az ateizmusra. De nincs olyan ateista, aki áttérne bármilyen vallásra. Legalábbis rendkívül ritka.


Képzeld el, ha van két szoba, köztük egy ajtó amin csak az egyik irányba lehet átmenni. Nyilván idővel ott lesz sok ember, ahová át lehet menni, míg a másik szoba kihal. Valami ilyesmi itt is a helyzet. Az ateista->hívő átmenet nagyságrendekkel ritkább, mint fordítva, és ez a vallások kihalását fogja okozni.


Hogy ez miért van, nos azért mert a vallások önfenntartó rendszere nevelés alapú és nem érvelés alapú. A vallások nincsenek megfelelően kialakítva emberek meggyőzésére, mert több ezer éven át ilyesmi szóba sem jöhetett. A mai ateista mozgalom ellenben pontosan emberek meggyőzésére lett kihegyezve, elég jól csinálja azt, amit a hívők borzalmasan rosszul. Nekünk egy hátrányunk van, a kommunikáció korlátoltsága. Információszegény környezetben a nevelés üti az érveket. Információ gazdag környezetben azonban fordított a helyzet. Lásd, a fejlett világban a vallások hanyatlanak, a fejletlen világban meg nem.


Tehát legvégső soron arra lehet visszavezetni a vallások hanyatlását, hogy azok egy információ szegény környezetben alakultak ki, mi pedig egy információ gazdag környezetben élünk. És itt a vallások olyanok, mint a partra vetett hal.


"1. A szegény embereket annyira elszomorítja a nélkülözés, hogy már nem bíznak semmiben?

2. A tehetősebbek maguktól értetődőnek veszik, hogy velük ezután is csak jó dolgok történhetnek, még akkor is, ha elhanyagolják a vallást? "


Ez teljesen rossz megközelítés. Nem attól lesz valaki ateista vagy vallásos, hogy elszomorítja a nélkülözés vagy elkényezteti a jólét. Ezek csak szövegek, amikkel aztán racionalizálni próbálnak eseteket. De vallásos majdnem mindig nevelés miatt lesz valaki, ateista pedig az ateista érvek és ügyek miatt.


"3. Egyes emberek képmutatónak tartják az egyházi életet? "


Na ja, "egyes" emberek. Vagyis szinte mindenki. De már 1200-ban is így volt, és mégsem jelent meg egy nagy rakat ateista a semmiből.

2016. febr. 24. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/39 anonim ***** válasza:
22%

@23:02


Nem vagyok jó angolos, megtennéd, hogy a cikkek lényegét összefoglalod pár mondatban?

2016. febr. 24. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/39 anonim ***** válasza:
78%

Az 1. cikk: 1983-ban 31% volt nem vallásos Nagy Britanniában, ez 2014-ben 49%. Az új nem vallásosak az anglikánok közül kerülnek ki, akiknek az aránya 40%-ról 17%-ra esett. Más keresztényeknél kisebb mértékű az esés, pl. a katolikusoknál 10%-ról 8%-ra. Az egyetlen növekvő vallás az iszlám a bevándorlók miatt, akik 0,5%-ról 5%-ra nőttek, vagyis tízszeres az arányuk most, mint 1983-ban volt. És a végén még kitér arra, hogy sok hasonló tanulmány van, szinte minden hónapra egy. Van pl. olyan eredmény is, ami szerint már 62% a nem vallásosak aránya.


A 2. cikk: 2007 és 2014 közötti változásokat vizsgál az USA-ban. Ez idő alatt a keresztények aránya 78,4%-ról 70,6%-ra esett, vagyis 7,8%-ot. 7 év alatt. Az nagyon sok. Az esés elég általános minden féle felekezetre. Egyedül a Jehova Tanúi és a felekezethez nem tartozó keresztények aránya nőtt egy pincurit (mindkettő 0,1%-ot, ami statisztikailag elhanyagolható). A nem keresztény vallások követői összesen 1,2%-kal lettek többen, ebben vannak a zsidók, muszlimok, hinduk, buddhisták és egyéb. Ez idő alatt a nem vallásosak aránya 16,1%-ról 22,8%-ra nőtt, vagyis 6,7%-kal. Többi adatért itt a táblázat: [link]

Ebből a "nothing in particular" kb azt jelenti, hogy "semmi különös", a többi szerintem mindenféle angoltudás nélkül is érthető.

A vallásosak csökkenése főleg a fehérekre volt jellemző, a kisebbségek között nem annyira, és minden vallásos csoport öregszik, míg a nem vallásosak csoportjában csökken az átlagéletkor.

2016. febr. 24. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!