Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A katolikus egyháznak mi a...

A katolikus egyháznak mi a hozzáállása az orthodox keresztény hívőkhöz?

Figyelt kérdés

2016. febr. 20. 16:36
 1/5 anonim ***** válasza:
79%

tévelygők akiket vissza kell vezetni a katolikus egyházba, a katolikusok szerint erre példa a görögkatolikusság, akik hitükben teljesen egyeznek a katolikusokkal és elfogadják a fennhatóságukat, cserébe megtarthattak bizonyos dolgokat az ortodoxiából, pl a papoknak lehet családja, a szertartás is hasonló stb


tehát formailag maradhatott sokminden a régiben, tartalmilag meg gyakorlatilag át kellett térniük katolikusnak

2016. febr. 20. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 szp72 ***** válasza:
38%

Ökumenikus szellemben fogalmazva: Hozzánk legközelebb álló felekezet.

Magunk között: Tévelygők között a legkevésbé tévelygők.

2016. febr. 20. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Honnan veszi a katolikus egyház ezt az önteltséget?
2016. febr. 20. 19:30
 4/5 szp72 ***** válasza:
100%

Minden valamire való felekezet hiszi, hogy nála az igazság. Viszonylag kevés olyan van, amely bevallottan a hazugságba hisz.


Szerintem az ortodoxok is nagyjából így gondolkodnak a katolikusokról.

2016. febr. 20. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Idézek néhány részletet Ferenc pápa és Kirill pátriárka közös nyilatkozatából:

"5. Az első tíz évszázad közös hagyománya ellenére, a katolikusok és az ortodoxok idestova ezer év óta nélkülözik az eucharisztiában való közösséget. Megosztottak vagyunk, mégpedig olyan sebek miatt, amelyeket a távoli vagy közelmúlt konfliktusai, a háromszemélyű – Atya, Fiú és Szentlélek – egy Istenben való hitünk megértésében és kifejtésében mutatkozó, őseinktől örökölt eltérések okoztak. Fájlaljuk az egység elvesztését, ami az emberi gyengeség és a bűn következményeként a Megváltó Krisztus főpapi imája ellenére bekövetkezett: „Legyenek mindnyájan egyek. Amint te, Atyám, bennem vagy, s én benned, úgy legyenek ők is eggyé bennünk” (Jn 17,21).

7. Azon elhatározásunkat követve, hogy mindent megteszünk, ami szükséges az örökölt történelmi eltéréseken való felülemelkedéshez, egyesíteni akarjuk erőinket, hogy tanúságot tegyünk Krisztus evangéliumáról, az első évezred egyházának közös örökségéről, és közösen válaszoljunk a mai világ kihívásaira. Az ortodoxoknak és katolikusoknak meg kell tanulniuk egybehangzó tanúságot tenni az igazságról azokon a helyeken, ahol lehetséges és szükséges. Az emberi civilizáció korszakos változással járó időszakba lépett. Keresztény lelkiismeretünk és lelkipásztori felelősségünk nem hatalmaz fel minket arra, hogy tétlenek maradjunk a közös választ igénylő kihívásokkal szemben.

24. Az ortodoxokat és katolikusokat nemcsak az első évezred egyházának közös hagyománya köti össze, hanem az a küldetés is, hogy Krisztus evangéliumát hirdessék a mai világban. E küldetés megköveteli a keresztény közösségek tagjai közötti kölcsönös tiszteletet, és kizárja a prozelitizmus [áttérítés] mindenféle formáját.


Nem vetélytársak, hanem testvérek vagyunk, és ennek a fogalomnak kell vezetnie minden egymás felé és a külső világ felé irányuló cselekedetünket. Buzdítjuk a katolikusokat és ortodoxokat minden országban, hogy sajátítsák el az együttélést békében és szeretetben, és „kölcsönös egyetértés” legyen köztük (Róm 15,5). Elfogadhatatlan tehát, ha valaki tisztességtelen eszközöket használva igyekszik rávenni a híveket arra, hogy egyik egyházból átlépjenek a másikba, hiszen ezáltal tagadja vallásszabadságukat vagy hagyományaikat. Pál apostol előírását kell valóra váltanunk: „Becsületbeli dolognak tartottam, hogy ne ott hirdessem az evangéliumot, ahol Krisztus nevét már ismerték, nehogy mások rakta alapra építsek” (Róm 15,20).


25. Reméljük, hogy találkozásunk segítheti a kiengesztelődést ott is, ahol feszültségek uralkodnak a görögkatolikusok és az ortodoxok között. Ma már világos, hogy az „uniatizmus” múltban alkalmazott módszerét, melynek lényege egy közösségnek egy másikba való beolvasztása, elszakítva saját egyházától, már nem lehet az egység helyreállítására alkalmazni. Mindenesetre az ilyesféle történelmi körülmények között megjelent egyházi közösségeknek joguk van a létezéshez, illetve joguk van felhasználni minden szükséges eszközt, hogy híveik lelki igényeit kielégítsék, törekedve ugyanakkor arra, hogy szomszédaikkal békében éljenek. Az ortodoxoknak és görögkatolikusoknak szükségük van a kiengesztelődésre, valamint arra, hogy megtalálják az együttélés kölcsönösen elfogadható formáit."

[link]


Én azt gondolom katolikusként, hogy gazdagítanunk kell egymást a hagyományaink és a közös hitünk által. Csodálom a keleti rítust és hagyományokat, és tisztelet az ortodoxoknak, hogy át tudták vészelni azt az üldöztetést, amit a kommunista Szovjetunió alatt átéltek.Közös a hitünk és össze kell fognunk ebben az ateista világban.

2016. febr. 21. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!