Mitől katolikus valaki, aki nem tartja be az egyház szabályait?
Sokszor hallottam ismerősök szájából, hogy katolikusnak tartják magukat, de templomba nem járnak, nem imádkoznak, nem böjtölnek, fogamzásgátló eszközöket használnak… tehát megszegnek egy csomó szabályt, amelyet a vallásuk megkövetelne.
Tulajdonképpen ez olyan, mintha kimazsolázsnák a kényelmes, a jó dolgokat (a keresztelő, a templomi esküvő az „menő”, azt megtartják), a terhes, erőfeszítést igénylő dolgokat pedig elegánsan negligálnák.
De akkor mégis miért épp katolikusnak vallják magukat? Talán mert valóban hisznek az olyan „apró” különbségekben, amelyek elválasztják egymástól a keresztény felekezeteket, mint pl. hogy szükség van-e az áldozásra?
Ez nekem valószínűtlenül hangzik.
Miért nem a „kereszténységgel szimpatizálónak”, vagy szimplán „istenhívőnek” tartják magukat? Hiszen ha egy egyház kötelékébe tartoznak, akkor annak a szabályait követniük kellene…
Szia
"De akkor mégis miért épp katolikusnak vallják magukat? " - a férjemtől hallottam, azért, mert annak keresztelték. Mégis mit mondjon, ha valaki megkérdezi milyen vallásu?
De amit a kérdés fölött írtál, az mind igaz:-)
Mindenki annak tartja magát, aminek akarja. Az megint más kérdés, hogy mások vagy Isten minek tartja őt.
Nyilván azért tartják magukat katolikusnak, mert van egy távoli vagy laza kapcsolatuk, valami gyenge kötődésük az Egyházzal.
A templomba nem járásnak találni indokot: például betegség, betegre kell vigyázni; ott vannak a növényevő állatok, akiket gyakran, akár óránként kell etetni; gyakran kell valakinek pisilni menni, a templomban pedig nincs WC.
Majd folytatom a többivel, csak most nincs időm.
A legszomorúbb indok az, hogy a misén nincs közösség, a résztvevő nem érzi, hogy közösségben imádkozik. Ekkor akár tévében, interneten is nézheti, vagy rádión is hallgathatja a misét, és csatlakozhat hozzá. Persze a gyónáshoz, áldozáshoz mégiscsak el kell menni személyesen.
A böjt már elég régóta opcionális.
A fogamzásgátló eszközöket arra hivatkozva tiltja az egyház, hogy azok a mégis megfogant életet elpusztíthatják. Tehát, ha a sima óvszer erre nem alkalmas, akkor használható a sima óvszer (ami nincs bekenve méreggel).
Imádkozni nem kell nyíltan, a csendben végiggondolt ima is ima.
ha megfigyeled az embereket, te is láthatod, hogy a tömegek semmiféle ideológiában nem tartják tökéletesen a saját elveiket, legyen az olyan szinte mindenre kiterjedő erkölcsi rendszer mint egy vallás vagy csak egy étrend esetleg a nem dohányzás betartása, de igaz ez a politikai idákra is (fasisztoid személyiségű liberálisok, züllött szélsőjobb stb)
ha valaki pl egy szülinapon tortát eszik és iszik sört, még bőőőőőőőőven rá lehet mondani, h egészségesen étkezik, ugyan így minden ideológia követése elvisel némi kilengést, persze a határt nehéz megtalálni, egyébként a katolicizmus ellentétben a köztudattal (katolikus köztudattal is) viszonylag nagy véleményszabadságot engedélyez, persze nem lehet azt mondnai ,hogy "hát szerintem nincs is Isten, de lehet, hogy van" viszont simán vannak katolikus melegjogi aktivisták.
Ez a fajta elegáns negligálás amit említesz egyszerűen az emberi alaptermészetből adódik, pl egy "liberális" rinyál a hajléktalanok miatt, de 5ft-ot sajnál oddadni nekik, persze a keresztény szeretetszolgálatokról azt mondja csak érdekből teszik amit tesznek
a legszörnyűbb, hogy ezt gyakran még meg is tudják ideologizálni, vagy csak hivatkoznak a másik szélsőségre, az erkölccsőszökre(akik viszont gyakran jobban tartják az előírásokat), akik jóbal több dolgot tiltanának meg mint amit kéne, mindent és mindnkit felügyelni akarnak, stb, ilyen pl az öregasszony aki kiakad, hogy a 40 fokos hőségben a nők nem járnak bokáig csak térdig érő szoknyában, vagy beszól a hosszú hajú férfiaknak, stb
Köszönöm a válaszaitokat!
Engem katolikusnak neveltek, annak minden velejárójával. Aztán felnőve úgy döntöttem, mivel nem értek egyet mindennel (pláne az egyház működésével), nem vallom többé magam katolikusnak.
Az ismerőseimet látom, amit írtam, hogy a jó dolgokat tartják, a kényelmetleneket nem, sőt, sokszor, bár „üvöltik a világba”, hogy ők katolikusok, még az alapvető vallási kérdésekkel sincsenek tisztában.
Azért furcsa ez nekem, mert az ember, ha csatlakozik egy „klubhoz”, akkor nem csak jogai, hanem kötelességei is vannak, és a jobb klubokból kizárnak, ha ezeket nem tartod be. No persze az „alapklubunk” a társadalom, és annak együttélésének szabályait sem tartják be sokan, de erre még mondhatnánk, hogy nem maguk választották e szabályokat. Azonban ha egy valláshoz csatlakozik valaki, annak felelős, átgondolt döntést kell hoznia, és tudnia, hogy áldozatokkal is jár ez.
Persze a legmorbidabb, amit látok etéren, mikor valaki tudja, hogy vétkezik (akár csak a 10 parancsolat ellen, amely egyébként szerintem elég jó sorvezető a nem vallásos emberek számára is), majd elmegy, meggyónja – hogy aztán újra vétkezzen, majd újra gyónjon, majd újra vétkezzen…
„…a férjemtől hallottam, azért, mert annak keresztelték. Mégis mit mondjon, ha valaki megkérdezi milyen vallásu?”
Mondja azt, hogy keresztény. :) Mert gondolom nem azért vallja magát katolikusnak, mert – mondjuk a reformátusokkal ellentétben – szentül hisz benne, hogy áldozáskor az Úr testét veszi magához, vagy semmi más ilyen indok miatt.
„Nyilván azért tartják magukat katolikusnak, mert van egy távoli vagy laza kapcsolatuk, valami gyenge kötődésük az Egyházzal.”
Igen, igazad van, csak a kérdés az, ha ennek a „klubnak” a szabályait nem kötelező betartani, akkor minek vannak egyáltalán szabályok? Ha a vallással, egyházzal „laza kapcsolatban” lévő Pista ugyanolyan jogú tag, mint Benő, aki szigorúan betart minden szabályt, akkor valójában miért vannak a szabályok?
„A templomba nem járásnak találni indokot:…”
Igen, az én ismerőseim lakonikus válasza: ezek elavult szabályok, a mai világban már nem érdekesek.
„Vannak ilyen emberek mindenhol. Reformátusoknál is, evangélikusoknál is, sőt hány olyan zsidó van, aki jó, ha párszor volt zsinagógában az életében és jókedvvel eszi a disznóhúst…”
Nyilván vannak, nem is a katolikusokat akarom kidumálni, csak őket ismerem jobbára, és náluk elég merev szabályrendszer van (egy reformátusnál kevésbé feltűnő, ha nem tartja a szabályokat, mert sokkal inkább az egyes ember ügye az istennel való kapcsolat, nem telepednek rá egyházi szabályok annyira).
„A fogamzásgátló eszközöket arra hivatkozva tiltja az egyház, hogy azok a mégis megfogant életet elpusztíthatják. Tehát, ha a sima óvszer erre nem alkalmas, akkor használható a sima óvszer (ami nincs bekenve méreggel).
Imádkozni nem kell nyíltan, a csendben végiggondolt ima is ima.”
Szerintem ezt rosszul tudod. Az egyház azt mondja, hogy mivel a szex természetes (istenadta) velejárója a gyerek fogantatása, ezt bármilyen eszkösszel akadályozni tilos. Jó példa erre Onán sztorija (akinek nevéből lett az onanizálás, pedig valójában nem erről volt szó nála), akit isten megbüntetett, mivel a földre „ontotta magvát”, hogy ne legyen terhes a nője. A gumióvszer ugyanez a kategória.
Az elfogadott módszer az, hogy a terméketlen napokon legyenek együtt a házastársak, hiszen akkor is van némi esélye a fogantatásnak.
Persze, imádkozni lehet magában is az embernek, viszont a bűnbánathoz már közvetítő kell, a pap. A reformátusoknál ez sokkal egyszerűbb, ők mediátor nélkül lehetnek kapcsolatban istennel.
„Ez a fajta elegáns negligálás amit említesz egyszerűen az emberi alaptermészetből adódik,…”
Igaz ez, csak szerintem nem elfogadható. Ha valaki szabadon akar dönteni arról, mit gondol, hisz, érez, csinál, akkor ne mondja azt magáról, hogy bármilyen olyan „klub” tagja, amelynek a követelményeinek nem tesz eleget. :)
"Igen, igazad van, csak a kérdés az, ha ennek a „klubnak” a szabályait nem kötelező betartani, akkor minek vannak egyáltalán szabályok? Ha a vallással, egyházzal „laza kapcsolatban” lévő Pista ugyanolyan jogú tag, mint Benő, aki szigorúan betart minden szabályt, akkor valójában miért vannak a szabályok?"
Azért Pista nem ugyanolyan jogú tag, mint Benő. Pl. Pista nem áldozhat, mivel nincs teljes közösségben az Egyházzal.
Ezenkívül problémásnak érzem, hogy az Egyházat csak egy klubnak fogjuk fel. Ha a Szentírásból indulunk ki: az Egyház Krisztus teste (átvitt értelemben) és a test tagjai maguk az emberek. Ez nem úgy működik, mint a horgászklubban, hogy nem tetszik, aztán kiszállok... Itt rajtad múlik, hogy mennyit teszel hozzá ennek a Testnek a működéséhez.
Nem akartalak megbántani a „klubos” hasonlatommal. Az, hogy az emberen magán múlik, mennyit tesz hozzá, jól hangzik, de igen semmit, sőt inkább csak „hordják” a vallást, mint valami menő kitűzőt a kamaszok a 80-as években, mert olyan „jól hangzik” azt mondani, hogy katolikus vagyok, hogy templomi eskövőm volt, hogy a gyerekemnek van keresztanyja/-apja.
Szerintem azt, aki nem is jár templomba, nem hatja meg különsképpen, hogy nem áldozhat.
A kérdés inkább az, hogy miért tesznek és miért tehetnek így az emberek. Miért akar valaki tartozni valamilyen közösséghez, ha nem ért egyet maradéktalanul a közösség szabályaival?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!