Hogyan alakult ki a vallás?
Ahogyan körülbelül el tudod mondani, hogy a mai világ mi fán terem és hogyan működik, úgy 10.000 év múlva nem sokat fognak tudni arról pontosan, hogy miként éltek ma az emberek.
Mivel ahogy megyünk visszafelé a múltba úgy egyre közelebb vagyunk az ember teremtéséhez vagy kifejlődéséhez, így az emlékezet is annál frissebb és konkrétabb, hogy mi történt a múltban.
Nos, az emberi hagyomány érdekes módon nem őrzött meg semmiféle emlékezetet arról, hogy fán éltünk volna, és hogy a majmok rokonai lennénk. Ugyanakkor megőrizte az emlékét annak, hogy bár az ember is a természet része, ugyanakkor egyedi akárcsak más élőlények.
Ennek az ősi emlékezetnek az egyik jele lehet az is, ahogy megyünk visszafelé az időben úgy egyre inkább összetartanak a vallások, és egyetlen közös természeti vallásra vezethető vissza. Persze ennek neve nincsen és nem is körülhatárolható teljes mértékben, hogy milyen vallás volt, ugyanakkor a mai vallásokban megmaradt töredékekből összerakható egy része.
Ennek megfelelően először nem is vallások léteztek, hanem úgynevezett "Metafizikai tradíció". Ez a világ és az ember létesülésének emlékezete, az ok, amiért az ember a világon létezik.
Amikor már eléggé szétzüllött ez a tudás, és sok elveszett belőle, akkor jelent meg a vallás. A vallásból jön létre a Confessio, az meghatároz egy kultúrát, és egy kultúra meghatároz egy civilizációt.
---
Ezen kívül a vallás egy sokkal mélyebb dolog annál, mint amin vitázni szoktatok.
> Szimbólum: A szavak hatósugarán túli sugallat és kifejezés összefüggései.
> Abszolútum: "A minőségtelen és megnyilvánulatlan eloldottság".
> Princípium: Az ős-alap-elv
> > Idea: Egy eszmei valóság gondolati visszatükröződése a tudatban
> > Analógia: Hasonlóság, Hasonlatosság, "Működésbeli és alaki megegyezés"
> Rítus: Eljátszott szimbólum
> > Mítosz: Ezek nem "mesék", hanem archetipikus valóságok (mitológia is)
> Aktus: A rítus belső mozgása
> Tett: A belső aktusok külső rítusai, szellemi eredetű és irányú művelet
> Cselekedet: A tettről "leszakadt", a szellemről "levált" művelet
Amikor egy ember megérti mindazt amit most felsoroltam, és a maguk valós szerepük szerint képes a valláson keresztül ezeket működtetni, akkor lehet Isten közeli vagy Földön, testen kívüli élménye.
A szimbólum az abszolútumot idézi meg, amely magában hordozza a princípiumot. A princípium az ideából és az analógiából épül fel. A princípiumokat rítusokkal lehet megidézni. Rítusok általában valamilyen mítoszhoz kapcsolódnak (lásd indián mítosz táncok). Az aktust nem kell félre érteni, a rítus belső vonatkozása, vagyis amikor nem azért teszel valamit, mert egy szabálykönyv ezt előírja, hanem mert erre belső késztetést érzel. Ebből erednek a művészetek nem csak a tánc, hanem a festés, versírás, éneklés, stb. Ilyenek például a rituális táncok, imádságok, énekek, zenék. Az utolsó kettő gondolom közismert.
---
Anonymus
Nem csak a székelyek, hanem az összes Szkíta eredetű törzs a lótól, vagyis pontosabban a fehér lótól származtatja magát. Ezt nyugaton úgy hívjuk, hogy nyilas.
Lehet szó szerint venni mondai történeteket, de mint írtam a mítosz az a rítus egy eleme, egy megnyilvánulása. A mesélés, a mítosz előadása is egy rítus.
Ha egy nép elég régi volt már ahhoz, hogy állattulajdonsággal ruházzák fel, akkor azt mindig a szerint tették, hogy milyen a szellemi tulajdonságuk.
Egyébként, ha érdekel, mit jelent az, hogy lótól származunk, tekintsd meg Pap Gábortól a fehér ló fia című előadását. Mivel érdekesnek találtad az Ember tragédiája elemzését, gondolom ez sem fog hidegen hagyni.
---
Anonymus
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!