Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az ördög jelent meg kígyó...

Az ördög jelent meg kígyó képében Évának?

Figyelt kérdés
Egy a Jelenések könyvében lévő utalás szerint igen. (20:2) De ha valójában a Sátán volt ez, akkor Isten miért a kígyókat büntette? ("És monda az Úr Isten a kígyónak: Mivelhogy ezt cselekedted, átkozott légy minden barom és minden mezei vad között; hasadon járj, és port egyél életed minden napjaiban.")
2010. febr. 15. 11:35
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
27%

A kígyó a sátán által eszközűl használtatott az asszony elcsábitására. Bölcs. 2,24. Ján. 8,44. Jel. 12,9.


A kígyó által jelképezett sátánnak aljas, undok eledele mindazon bűn és tisztátalanság, melyekre az embereket különféle ármányai által csábítja.


A bűnbeesés leírása is prófétai visszatekintés a múltba. Isten mindent jónak teremtett, és az embert életre, boldogságra hívta. Ha van a világban rossz, az az ember bűnének a következménye. A prófétai igehirdetés tehát megjelöli a múltban azt a történeti eseményt, mint okot, ami magyarázza a jelen helyzetet (ätiologia). Az ok leírásakor használt képhez azonban az elemeket saját korából veszi. Mivel Isten gondviselését és szeretét az öntözött kerttel érzékeltette, a bűnt is ennek színeivel írja le. Éppen azért nem kell keresnünk, hogy az egyes mozzanatok mit jelentenek. Az ember dönthet a jó és rossz között, elismerheti Istent, vagy elfordulhat tőle. Sorsát irányíthatja a felismert törvény szerint vagy öncélúvá válhat. A szabad választással adva van a kísértés lehetősége. A szöveg még az ellenséges szellemi hatalom kísértő erejére is utal és azt a kígyó alakjában szemlélteti. A későbbi bölcsességi irodalom és az Újszövetség határozottan a bukott angyalt látja benne.

A bűn megzavarja a belső rendet és nyugalmat, amit a paradicsomkert jelképezett. A férfi szembekerül feleségével, ki akar bújni a felelősség alól. A képek mögött a kinyilatkoztatott igazság az, hogy az ember életét a bűn zavarta meg. A büntetés kirovásakor a szerző az ember történelmi állapotát veszi alapul, és annak adja teológiai magyarázatát. A munka fárasztó, sokszor sikertelen, a férfi és a nő kapcsolata még a házasságban sem harmonikus. Megrontja a szenvedély, a kapzsiság és a hatalmi ösztön. A külső természet fölötti uralom sem olyan, ami illenék az emberhez, aki az Isten képmása és akiért minden lett. Végül a halál borzalma is arra utal, hogy az élet magán hordozza a büntetés jegyét. A kísértő az asszony minden ivadékának igyekszik gáncsot vetni, vagyis a rossz nemzedékről nemzedékre fenyeget majd mindenkit.

2010. febr. 15. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:
27%

1Mózes 3. fejezet


A bűneset további bibliai értékelését Róm 5:18–19-ben úgy olvassuk, hogy egy embernek az engedetlensége által sokan lettek bűnösökké és egynek a bűnesete által minden emberre elhatott akárhozat. Ádám és Éva vétke e szerint egyben az eredendő bűn kiindulópontja is. Magának a bűntettnek a lényege pedig nem egy közönséges gyümölcslopás, hanem az Isten iránti bizalmatlanság, hitetlenség. (Vö. 2:17-tel.) – Ha volt valaha e történetnek mitologikus alapanyaga, azt a Bibliaíró már régen mitológiátlanította (maradványa inkább mesemotívum: a beszélő kígyó), sőt az okadatoló kérdéseket is (honnan van a verejtékes munka, a fájdalommal történő szülés, a halál) egy szélesebb körbe, a bűn, bűnhődés és a megváltó szeretet összefüggő egészébe taglalja be. A bűneset története éppen ilyen jellegénél fogva egyedülálló, nincs parallelje az ókori Kelet mítosz- vagy mondairodalmában.

A kígyó valóságos állat és ugyanakkor jelképes lény, ami úgy érthető meg, ha tudjuk, hogy a régiek a kígyó alakjában istent vagy démont láttak. Itt mint kísértő, Istennek és embernek az ellensége jelenik meg. Először elülteti az emberben a kételkedés magvát, azután meghazudtolja Istent, végül rosszindulatú féltékenységgel vádolja Őt, mintha sajnálná az embertől a tudást. A kísértő kígyóra ráillenek az evangéliumnak a Sátánra alkalmazott szavai: „Hazug ő, a hazugság atyja” (Jn 8:44), mint ahogyan az újszövetségi hagyomány azonosította is a Sátánnal: „Az a régi kígyó, akit neveznek ördögnek és Sátánnak…” (Jel 12:9).

Tanulságos a megkísértett asszony magatartása: Először ő akarja védeni a gyanúsíttással szemben Istent, közben pedig észrevételnül belekerül a kísértés hálójába, vonzani kezdi az ismeretlen utáni vágy és a „hátha” gondolata: hátha a kigyónak van igaza. – Jobb szóba nem állni a kísértő gondolatokkal és vágyakkal.

„A kívánság megfoganván, bűnt szül” (Jak 1:15) – ez következett be az első embernél is. Bukásában elérte az Istenhez való hasonlóságnak azt a vonását is, hogy megismerte a jó és rossz közti különbséget, de ez számára tragikus ismeret, mert nem tudja úgy a jót választani és a rosszat elutasítani, mint Isten. – A tudás gyümölcsének az élvezete először vajmi kevés eredményt hozott az embereknek: észrevették, hogy mezítelenek. Ami a gyermeki ártatlanság korában természetes volt (2:25), az a más szemmel néző ember előtt (Mt 5:28–29) szégyellni és eltakarni való lett. Ebből adódott a bűneset történetének egy olyan félremagyarázása, miszerint az a nemek különbségének és a szexualitásnak a megismerése volt. Ez azonban antibiblikus magyarázat, aminek ellene mond az, hogy a fajfenntartás isteni teremtési rend (1:27–28).


Az erkölcsi tudás egyik következménye lett a bűnre való rádöbbenés, a rossz lelkiismeret feltámadása és a büntetés előli ösztönös menekülés. Közben kiderül, hogy a számonkérő Isten elől nem lehet elrejtőzni sem bokrok, sem kitérő válaszok mögé. És milyen nyomorult gyáva az ember, amikor másokra akarja áthárítani bűnéért a felelősséget: „Az asszony adta…, a kígyó vett rá…!”

A bűn büntetése átok. Negatív tartalommal az átok éppoly határozott isteni akaratkijelentés, amilyen az áldás (ld. 1:22-nél.) A kígyót először állat mivoltában átkozza el Isten, nyomorult porban csúszó állattá. Az asszony átka a terhesség és a gyermekszülés fájdalma, azonkívül az ókori viszonyoknak megfelelő alárendelt helyzet a férje, mint ura mellett. A férfi átka pedig a fárasztó, verejtékes munka. Nem maga a munka átok (vö. 2:15), hanem hogy fárasztó, sokszor eredménytelen az a megátkozott föld miatt, ahol vesződni kell gazzal, kártevőkkel, az időjárás viszontagságaival. – Az utolsó átokszó az egész emberiségre érvényes halál. Magasabbrendű élőlényvolta nem menti meg attól, hogy ismét porrá legyen. A bűn zsoldja a halál.

2010. febr. 15. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 Salx Narval ***** válasza:
65%
Nem is a kígyó volt a hunyó, hanem a gyík,mert volt lába.Csak az Úr elvette büntiből és ezután lett csak kígyó belőle.A két nagy Úr a jó és a rossz harcának az ártatlanok isszák meg a levét.Ne keress logikát ott, ahol nincs.
2010. febr. 15. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 A kérdező kommentje:
Most úgy őszintén: saját szavaiddal? Ctrl+C, Ctrl+V nélkül?
2010. febr. 15. 12:13
 5/30 anonim ***** válasza:
88%

Nem is a kígyó volt a hunyó, hanem a gyík,mert volt lába.Csak az Úr elvette büntiből és ezután lett csak kígyó belőle.A két nagy Úr a jó és a rossz harcának az ártatlanok isszák meg a levét.Ne keress logikát ott, ahol nincs.



ezt nem neked írom,válaszoló,hanem mindenkinek,(amúgy igazad van)

Szóval,ha az isten elvette a gyíkkok lábát,és így lett a kígyó,akkor mi a helyzet a mostani gyíkokkal,mert ha jól tudom,nem különböznek a kígyóktól csak a lábuk végett.akkor ez hogy van?Csak a fele gyíktársaság volt bűnös,és csak a felének vette el a lábát?Mert abból lett a kígyó,mégis vannak gyíkok még ma is..És hogyan nevezhette kígyónak,ha azt a kígyót,aminek lába van,gyíknak hívjuk?Gondolom ő is legyíkozta volna..egyszerűen nem értem a bibliát.meg ezt az egészet..a pók is csíp,annak is elvehette volna a lábát,ha az ördög annak képében jelenik meg..akkor szegénynek gurulnia kéne örökké.. :D

És a kukacoknak miért nincs lábuk?Ők is valami bűnt követtek el,vagy csak egy félresikerült teremtése a biblia szerinti Istennek?(aki mellesleg tökéletes..)

A biblia miért nem ír normálisan?Ha tényleg az isten szava lenne,akkor mindennek benne kéne lennie,de tényleg mindennek,a jövőben létező gépek használati utasításával együtt..csak akkor meg semmi értelme nem lenne megszületni..mert minek,ha már mindent tudunk..

Amúgy az ördögöt is isten teremtette,és a benne lévő gonoszság sem jelent meg magától,akkor Isten elszúrt valamit?És a kígyó nem is eszik port,nagyon jó kis zsákmányai vannak..ennyivel a palotapincsit is megátkozták,mert szmogot lélegeznek be a fővárosban..nem is beszélve a legyekről,akiknek a sz*ron kell mászkálni..ennyi állatot csak nem átkozhatott meg..és ha emberekről beszélünk,akkor rögtön ottvannak az etióp kisgyerekek..de ők már azért bűnösök,mert a leges legmesszebbi első ember megevett egy olyan almát,amit nem lett volna szabad,mert kiváncsi volt..ezt a tulajdonságot is csak Istentől kaphatta,akkor most hogy is van ez????Hol a hiba?

2010. febr. 15. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 Salx Narval ***** válasza:
69%
Kedves 12-25 Ne haragudj, én csak hülyéskedtem,nem gondoltam, hogy komolyan veszi valaki.Én a Bibliát egy szép mesének tartom,néhány jó tanáccsal, amit emberek írtak embereknek.De azon jót nevettem, hogy Isten simán legyíkozhatta volna.:D Egyébként úgy tudom, hogy a Sátán küldte a kígyót, hogy megkísértse az asszonyt.A port egyél alatt, valószínűleg nem az élelmet kell érteni, hanem a lealacsonyítást.Persze így sincs sok értelme.Látod ez a kis vicc bizonyítja, hogy milyen könnyen félremagyarázható minden a Bibliában.
2010. febr. 15. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 Salx Narval ***** válasza:
12-51 nek írtam ,csak elütöttem a számot.
2010. febr. 15. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/30 anonim ***** válasza:

dehogy vettem komolyan! :))

az egész történet egy vicc,sajnos nem tudom komolyan venni..túl sok a hiba..ez csak legenda lehet..

2010. febr. 15. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 A kérdező kommentje:

12:51: rájöttem valamire. Tulajdonképpen ennél a pontnál tök összhangban van a Biblie és az evolúció elmélete. Ahogy lehet egyszerre majom és ember, úgy vannak kígyók és gyíkok. :)


Azért szomorú vagyok, hogy nem jött használható válasz hívő részéről. Főleg a "spla scriptura-pártiak" véleményére lettem volan kíváncsi.

2010. febr. 15. 15:30
 10/30 anonim ***** válasza:

Figyelj. Válaszolni tudok, de használhatót, már amire te mondod, hogy használható, nem tudok írni. Hiszen a teljes Bibliát elveted, akkor meg mire vagy kíváncsi?


De kezdjük az alapoknál. A teremtéstörténet nem egy dokumentumriport a teremtésről. Isten ebben a részben megpróbál valamit megértetni veled abból, amit tett, és ami történt. Isten csak a te nyelveden, és a te fogalomrendszeredben beszélhet, mert ha nem ezt tenné, még annyit sem értenél meg, mint így. A történet úgy kezdődik: a kígyó pedig ravaszabb volt minden mezei állatnál melyet az Úristen alkotott. Itt senki nem gondolja, hogy ténylegesen tekergőzött a kígyó a fán, azt meg végképp nem, hogy négy lábon odaszaladt. Ismétlem, nem egy helyszíni tudósítást olvasol, hanem egy kijelentést Istentől, hogy megértsd, miért olyan a világ, ami körül vesz téged. A kígyó egy kép, és sokat elmond a sátánról. Megtudod, Isten teremtménye. Kiderül, nem jó szándék vezérli. És lelepleződik a módszer, amit használ. Ahogy a kígyó nesztelenül, és észrevétlenül közelíti meg az áldozatát, aki csak akkor veszi észre a bajt, mikor már megmarták, a sátán is ép oly észrevétlenül cserkész be téged, és mar meg, ejt el. Ez után egy párbeszéd következik, ami ismét csak nagyon sok tanulságot rejt. Megszólítja Évát, de csak mint aki csevegni akar. Kérdez valamit csak úgy. Csakugyan azt mondta Isten, a kert egyetlen fájáról sem ehettek? Milyen ártatlan kérdés, és még is mennyi gonoszság van mögötte. Hiszen pontosan tudta, mit mondott Isten, de ő a kísértő. Célja is van, tönkretenni az ember életét, ezzel törve borsot Isten orra alá, hiszen pontosan tudja, milyen fontos Istennek az ember. /mind ez a Biblia más helyein egyértelműen kiderül/ És Éva elköveti a végzetes hibát. Nem, még nem eszik a tiltott gyümölcsből. De szóba áll a kísértővel. Két dolgot nem vett figyelembe. Akivel elkezdett beszélgetni, az a legádázabb ellensége, és intelligenciában messze felette áll. Tehát Éva válaszol, és ezzel elbukott. Jobb ha tudod, Az embernek és az egész emberiségnek semmi esélye a sátánnal szemben. A sátán Ádámmal és Évával szemben győzött. De Isten felett nem. Ez is kiderül. Mert Isten ítéletet hirdet felette. Ezt csak akkor teheti, ha hatalma van hozzá. Engem itt igen gyakran ítélnek el emberek, de nem számít. Miért? Mert nincs hatalmuk végrehajtani az ítéletüket. Hogy mit jelent a hasadon járj, és port egyél életed minden napjaiban, pontosan nem tudom, de azt gondolom ez a sátán szempontjából komoly büntetés. Olyasmi lehet, mikor a gazdag apa azt mondja a fiának, elveszem a Ferrarid, és csak egy VW golf-al járhatsz.



A Jézusba vetett hit reményt ad.

2010. febr. 15. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!