Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogy gyónjak úgy, ha utána...

Hogy gyónjak úgy, ha utána misén "kiprédikál" a pap? Ezek után nem tudok eleget tenni a gyónásnak. Gyakorló katolikusok, mit gondoltok?

Figyelt kérdés

Vallásomat gyakorló római katolikus vagyok.

Már nem egy ismerősöm mondta, hogy "kiprédikálta" az atya mise közben.


Ezt úgy értjük, hogy vallását gyakorlóként elmegy rendszeresen gyónni és aztán vagy azon a misén vagy az azt követő valamelyiken egyértelmű célzást tesz a gyónásban elhangzott dolgokra, persze név nélkül, de akiről szó van, illetve ha azt megbeszélte valamelyik ott tartózkodó hittestvérrel, akkor egyértelmű a célzás.


Ez nemrég velem is megtörtént.


Egyértelmű, hogy a gyónásomban elhangzott dolgok egyikére tett egyértelmű célzást az atya a mise közben. Ez most nem belebeszélés.


Én ezek után nem tudok embernek gyónni.

Hiába van az ún. "gyónási titok", az sem garancia, hogy név nélkül nem célozgat.



Természetesen nem tervezek kilépni az egyházból.

De ezek után a gyónást elhagyom, vagy legalább is az atyán keresztül nem mondom el azt, ami annyira személyes, hanem megvallom azokat az esetleges bűneimet a Jóistennek Jézuson keresztül és őszinte bocsánatot kérek Tőle.


Így mégis áldozhatok, és nem leszek kiprédikálva sem.


Azt gondolom, mivel a Jóisten mindent tud, így ebben a helyzetben nem tekinthető érvénytelennek a gyónásom!


2015. márc. 8. 16:45
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
67%
A gyonás érvényes, csak bünbocsánatot nem ad senki!!!!! Minden papnak van elöljároja aki szintén pap. Jelentkezz be annál gyonásra és mondd el, hogy miért nála gyonsz!
2015. márc. 8. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
100%

Ha egy pap név nélkül elmond valamit, ami a gyóntatófülkében zajlott és nem tesz utalást sem a gyónó személyére, akkor nem sérti meg a gyónási titkot. Ha valami olyan visszatérő probléma van a gyónások során, amit sokmindenkit érint, pl. a bűneik helyett a szomszédot szidják neki, akkor meg fel kell hívnia erre a hívek figyelmét, hogy ne így gyónjanak.

Egyébként a megoldás: elmész máshová gyónni, mondjuk olyan paphoz, aki nem ismer.


"Így mégis áldozhatok, és nem leszek kiprédikálva sem.


Azt gondolom, mivel a Jóisten mindent tud, így ebben a helyzetben nem tekinthető érvénytelennek a gyónásom!"

Persze, hogy Isten mindent tud, és igazából minden bűnünkkel Őt bántjuk meg, de azt elfelejted, hogy a szentáldozás az nem csak rólad szól, hanem a közösséghez, azaz az Egyházhoz való tartozásról is. Ezért nem áldozhat az, aki bűnt követett el, de még nem gyónt, mert a gyónással térsz vissza teljes közösségben az Egyházzal.

2015. márc. 8. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
100%
Én meg azért nem gyónok, mert van amit nem bánok, van amit meg anélkül is.
2015. márc. 8. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 pelgrim ***** válasza:
100%

Jézus egyik aggodalma az volt, hogy hogyan szabadítsa meg az embereket a bűntudattól, mert belátta, hogy a bűntudat egy elkerülhetetlen akadály a szellemi fejlődés útján. Ő ugyanis feladatának tekintette a népek, az emberek (ön-)tudatát javítani felemelni. Ennek érdekében adta tanítványainak az utasítást, hogy segítsenek azokon akik a bűntudat terhe alatt fordulnak hozzájuk segítségért. Egy lehetőséget adott az embereknek, hogy ha bűntudat gyötri őket attól megszabaduljanak.


Ha tehát gyónás nélkül megtudsz szabadulni a bűntudatodtól, akkor nincs szükséged papra, vagy valaki másra aki segít visszanyerni lelked nyugalmát.

2015. márc. 8. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:

"Ha valami olyan visszatérő probléma van a gyónások során, amit sokmindenkit érint, pl. a bűneik helyett a szomszédot szidják neki, akkor meg fel kell hívnia erre a hívek figyelmét, hogy ne így gyónjanak."


Sajnos nem ilyen általános dolgokról volt szó, amit kiprédikált. Az ilyen, ami többeket érint és nem igazán egyedi, személyes, azon én sem akadnék fenn.


Itt olyanról van szó, amit csak az ismer fel, hogy róla van szó, aki azt meggyónta, illetve, akinek esetleg még elmondta, mert közel állnak egymáshoz. Ezek pedig szerintem nem publikusak, még név nélkül sem!

Éppen ez a gyónás egyik része, hogy személyesen ad tanácsot az atya....és nem kiprédikálja még hozzá.


Lehet, az lesz, hogy elmegyek máshova gyónni.


Gondolom, egyik atya sem "kérheti számon" rajtam pl. áldozáskor, hogy gyóntam-e, csak azért, mert nála nem gyónok egy ideje pl.?

2015. márc. 8. 17:29
 6/18 A kérdező kommentje:

"Ha tehát gyónás nélkül megtudsz szabadulni a bűntudatodtól, akkor nincs szükséged papra, vagy valaki másra aki segít visszanyerni lelked nyugalmát." (Pelgrim)


Ezt a katolikusok is így gondolják?

Úgy értem, hogy helyes hozzáállás ez a katolikusoknál is?

2015. márc. 8. 17:31
 7/18 pelgrim ***** válasza:
# 6/6 Ha jól tudom igen, van ugyanis a 'bocsánatos' bűn, amit nem kell meggyónni, elég ha őszintén megbánod és elhatározod, hogy többet nem teszel olyat, és van a 'nagy' vagy 'halálos' bűn amit meg kell gyónni. De hát ez valójában nem több mint teológiai okoskodás, fontos az, hogy megszabadulsz a bűntudattól, lényegtelen az, hogy ki segítkezik ebben.
2015. márc. 8. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:

"Ha jól tudom igen, van ugyanis a 'bocsánatos' bűn, amit nem kell meggyónni, elég ha őszintén megbánod és elhatározod, hogy többet nem teszel olyat, és van a 'nagy' vagy 'halálos' bűn amit meg kell gyónni. De hát ez valójában nem több mint teológiai okoskodás, fontos az, hogy megszabadulsz a bűntudattól, lényegtelen az, hogy ki segítkezik ebben." (Pelgrim)


Köszönöm szépen az újabb választ!

Azt én is tudom, hogy vannak a bocsánatos bűnök és a nagyok.

Ugyanakkor van az is, hogy évente legalább egyszer kell gyónni (Egyházi törvény).

Akkor ezt az évente egyszeri gyónást megteszem máshol, és a kisebb bűnöket pedig elég őszintén megbánni, majd kerülni. Gondolom, áldozáskor egyik atya sem kérheti számon, hogy mikor és hol gyóntam? Gyóntam-e?


Most nem a gyónás alól keresek kibúvót, hanem ugye eddig rendszeresen gyóntam egy konkrét helyen. Mivel ezután máshol tervezek gyónni, így feltűnhet az itteni atyának (a kiprédikálónak), hogy egy ideje nem gyónok (nála).

Ilyen esetben jogában áll-e megkérdezni, hogy mikor gyóntam utoljára?

2015. márc. 8. 18:47
 9/18 anonim ***** válasza:

Keress egy másik papot, nem kötelező abban a templomban gyónnod, ahova egyébként jársz.

A pap nem viselkedhet úgy, mintha emlékezne arra, amit meggyóntak neki, mert az a gyónási titok megsértése, ami automatikus kiközösítést jelent.

2015. márc. 8. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 pelgrim ***** válasza:

# 8/8 «Ugyanakkor van az is, hogy évente legalább egyszer kell gyónni (Egyházi törvény).»


Talán nem kellene az egyházi törvényeket olyan komolyan venni, hiszen azok is csak teológiai játékszerek. Jézus a bűnök megbocsátását az emberek felszabadítására szánta, nem azért, hogy még inkább leigázza őket. Ő nem mondta, hogy évente legalább egyszer kell gyónni, Ő a bűnök megbocsátását alkalmi lehetőségként szánta, nem egy rendszeresen visszatérő kötelességként.


«Gondolom, áldozáskor egyik atya sem kérheti számon, hogy mikor és hol gyóntam? Gyóntam-e?»


Nem tudom, hogy van-e erre valamilyen szabály előírás vagy egyházi törvény. Én ilyen esetről még nem hallottam.


«Mivel ezután máshol tervezek gyónni, így feltűnhet az itteni atyának (a kiprédikálónak), hogy egy ideje nem gyónok (nála).»


Akkor talán rájön, hogy súlyosan vétett veled szemben.

2015. márc. 8. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!