Mit jelent a New Age vallás? Milyen információkat tudtok róluk? Alapelvek?
Nem vallás, hanem pestisjárvány.
Magában foglal mindent, ami ezotéria.
A tudományból lopkod dolgokat, amiket összemos az elmebeteg fantáziával. Így könnyebben bekajálják az emberek az ordas marhaságokat. Ha egyszer elindul valaki a lejtőn, nem nagyon van megállás.
szia egy kicsit hosszú lesz
A New Age-mozgalom az azért való sóvárgást tükrözi vissza, hogy megértsék az emberi elme, bolygónk és az univerzum rejtélyeit. Misztikával és okkult dolgokkal terjeszti a megújított bűvöletet.
Sok országban a „New Age” kifejezést tág értelemben az irodalom, a zene és a művészet néhány közismert formájára vonatkoztatják. Sőt, még New Age-éttermek is vannak! Sportok hősei és hollywoodi sztárok támogatják ezt a mozgalmat. Tagjai rendszeres kongresszusokat és kiállításokat tartanak. A „New Age” kifejezést széles körben vonatkoztatják használati cikkekre is, mint például kozmetikai és szépségápolási szerekre, vitaminokra és testápolási cikkekre. Milliók számára árulnak könyveket az New Age-ről. Egyes üzletek külön részleget tartanak fenn e célból. Az ilyen könyvek között sok van, amely erős vallásos befolyást gyakorol az olvasókra.
Ted Peters író a The Cosmic Self—A Penetrating Look at Today’s New Age Movements című könyvében úgy utal a mozgalomra, mint „amely megfelel egy vallási hidrogénbomba folyamatos — most már közel három évtizede tartó — robbanásának”. Hozzáteszi, hogy „a new age-próféták térítik az embereket; és tanításaikat elfogadják . . . a protestánsok, a római katolikusok, a zsidók, az ateisták, valamint az Észak-Amerikában növekvő számú buddhisták és hinduk”.
A londoni The Times arról tudósít, hogy „a New Age-ideológia . . . valószínűleg a leggyorsabban növekvő hiedelem most Nyugaton. Becslések szerint az amerikaiaknak nemsokára 25 százaléka fogja elismerni a New Age-ideológiát valamilyen mértékben.” A Fundamentum című svájci folyóirat megjegyezte, hogy Hollandiában körülbelül száz teológus rendszeresen találkozik, „hogy megvitassa: hogyan lehet bevezetni a New Age-gondolkodást az egyházi életbe, valamint a prédikációba is”. Egy másik folyóirat azt hirdeti, hogy „a világban lévő országok különböző módon közelednek a New Age-hez, a vonzerő azonban általános érvényű”.
Az üzleti társaságok több millió dollárt költenek New Age-ben járatos szakértőkre és arra, hogy beirassák az alkalmazottaikat New Age-tanfolyamokra. A San Francisco Chronicle beszámol arról, hogy „a New Age-gondolkodás az amerikai üzleti intézmények legmagasabb bástyáit is átjárta”. Az újság hozzáteszi, hogy egy ötszáz vállalatról készült felmérés rámutatott: a vállalatok több mint 50 százaléka valamilyen mértékben belekeveredett a New Age-gondolkodásba.
De vajon mi az a New Age-irányzat és hogyan jött létre? Valóban békét és egyetértést hoz majd a földre? Mit tanít és hogyan érint ez téged?
Bárki csatlakozhat ehhez a mozgalomhoz. Nincs avatási szertartás vagy keresztelés. Nem is kell feladniuk az embereknek a vallásos hovatartozásukat ahhoz, hogy a mozgalomhoz tartozzanak. Másfelől sokan rossz néven veszik, ha a „New Age” elnevezéssel jelölik meg őket egyszerűen azért, mert néhány olyan fogalomban hisznek, melyet a New Age-mozgalom felölel vagy mert élvezik az úgynevezett New Age-művészet, illetve -zene valamelyikét.
A mozgalom rajongói ritkán azonosítják magukat New Age-követőkként. A „New Age” kifejezést valójában nagyrészt a média használja. Napjainkban a New Age-könyvek, -üzletek, -szemináriumok és -tanfolyamok gyakran kerülik ezt a szót. A Library Journal úgy magyarázza, hogy „a média túlzott propagálása az 1980-as évek végén visszahatást teremtett a New Age határesetnek számító alkotóelemeivel (ufókkal, channelinggel [a szellemekkel való kommunikáció], kristályokkal stb.) kapcsolatban; ez abban a tényben tükröződik vissza, hogy a főbb kiadóvállalatok . . . sőt még a New Age-nyomdák is egyre inkább felhagynak a New Age szóval”. Így sok ember a New Age-gondolat befolyása alatt lehet anélkül, hogy tisztában lenne ezzel.
Mi az új benne?
Sokan modern jelenségnek tartják a New Age-mozgalmat. Carl Raschke, a denveri egyetem professzora szerint a New Age-gondolkodás lényegében „a hatvanas évek ellenkultúrájának az utóizzása”. Más elemzők is a hatvanas évekre mutatnak rá, a hippik szabadság és igazság utáni kutatására, mint a New Age-mozgalom kezdetére. Sok korábbi hippi, aki most a negyvenes, ötvenes éveiben jár, még mindig keresi azt a nehezen megfogható igazságot. Az ő kutatásukat azonban már korántsem intézik el azzal, hogy az a tizenévesek szeszélyes hóbortja. Sokan közülük szakemberek a tudomány tekintélyes területein, politikailag aktívak és most a társadalom köztiszteletben álló tagjai.
Az 1970-es és 1980-as évek folyamán arra használták fel szellemi és anyagi forrásaikat, hogy folytassák a kutatásukat. Milyen eredménnyel? Keverék hitük általánosan helyeslésre és tiszteletre talált. A média gyorsan vette a lapot, mely azt eredményezte, hogy széles körben tudomást szereztek a New Age-filozófiáról.
Tulajdonképpen nagyon kevés új van a New Age-hitben. Például filozófiája elsősorban a keleti misztikán alapul, amely több ezer éves. Figyeljünk meg csupán néhány New Age-eszmét.
A New Age reménye
A küszöbön álló 2000. évvel népszerűségre talál egy jobb jövő, egy jobb évezred gondolata. Az a legfőbb hit, hogy amit mi modern társadalomként ismerünk, annak helyébe egy utópisztikus társadalom lép majd. A New Age-tanítók szerint ezt azáltal érik el, hogy a misztikus tudás révén — melyet az elmúlt évekig eltitkoltak vagy semmibe vettek — gyökeresen megváltoztatják a megszokott gondolkodást. Azt mondják, hogy az egyetértés ezen új kora felszabadítja majd az emberi képességet és egyetemes szellemi békét nyit meg.
Ez a remény úgy tűnik, hogy elsősorban az asztrológusok jóslatain alapul, akik úgy mutatnak rá napjainkra, mint a Halak múló korszaka és a Vízöntő közeledő korszaka közti küszöbre. Ennek az elméletnek a védelmezői azt állítják, hogy a Halak állatövi jelének közel 2000 éve negatív hatása van az emberiségre. Ujjal mutogatnak a kereszténységre, hogy ő a fő bűnös a materialista és fejlődésben visszamaradt társadalom megteremtésében. Azzal vádolják a kereszténységet, hogy akadályozza az igazság előrehaladását. Ám napjainkban ezt az igazságot állítólag az okkult dolgokban lehet megtalálni és a Vízöntő közelgő korszaka alatt tisztázódik, mely a szellemi megvilágosodás kora, az új kor.
A New Age követőinek véleménye megoszlik abban, hogy ezt az új társadalmat személytelen kozmikus erők vagy emberi igyekezet teremti-e meg. Az egyik elmélet azt állítja, hogy „a mutáns New Age-homo sapiens egyik fajtája — mely a felvilágosult bölcsek által 3500 évvel ezelőtt elvetett genetikai magokból alakul ki — hamarosan virágozni fog és megmenti a világot a kapzsiságtól” (The Wall Street Journal, 1989. január 11.).
Az ilyen aranykorban, utópiában vagy új világban való hit azonban nem új dolog. Jóformán minden nagyobb kultúra néphagyománya táplál egy eljövendő, utópisztikus társadalomba vetett reményt. A sumér, a görög, a római és a skandináv mitológia magában foglalja ezt a hitet. Az Encyclopedia of Religion megjegyzi: „Az olyan utópia utáni sóvárgás, amely szerint az ember megszabadul a szűkölködéstől és ahol mindenek felett béke, valamint jólét uralkodik, a Csin előtti időktől (i. e. 221 előtt) módfelett szerves része a kínai vallásnak.” A legrégibb szent könyv, a Biblia beszél egy olyan ezeréves időről, amikor az emberiség tökéletességre jut, és a háború, a bűnözés, a fájdalom, valamint a halál meg lesz semmisítve (Jelenések 21:1–4).
Egyfajta „én” vallás
Shirley MacLaine, híres színésznő és New Age szemléletű írónő az Out on a Limb (Veszélyes helyzetben) című életrajzi filmjében széttárt karokkal áll a szeles parton és így kiált fel: „Én vagyok Isten! Én vagyok Isten!” Hozzá hasonlóan sok New Age-követő támogatja a „felsőbb én” utáni kutatást és azt az eszmét, hogy önmaga belül egy isten. Azt tanítják, hogy az embereknek csak növelniük kell a tudatosságukat ahhoz, hogy megtalálják isteni természetüket.
Ha ezt egyszer elérik, azt állítják, hogy világossá válik az univerzális összekapcsolódás valósága — minden isten és isten minden. Ez semmi esetre sem új gondolat. Mezopotámia és Egyiptom ősi vallásai az állatok, a víz, a szél, az ég istenségében hittek. Nem is olyan régen Adolf Hitler állítólag arra buzdított másokat, hogy vegyék fel a „természetben, a saját népünkben, a végzetünkben, és a vérünkben megtalálható Istenbe vetett erős, hősi hitet”.
A New Age-kultúra az önmagunk képességeivel és az önfejlesztéssel foglalkozó irodalommal, szemináriumokkal és oktató tanfolyamokkal van átitatva. Az egyik népszerű mottó, a „belső énem megértése”. Arra buzdítják az embereket, hogy próbáljanak megtalálni mindent, ami segíthet nekik szabadjára engedni a saját lehetőségeiket. Ahogyan egy író a Wilson Quarterly folyóiratban megfogalmazta, a „mozgalom központi tanítása, »hogy nem számít mit hiszel, amíg számodra beválik«”.
Margot Adler, New Age szemléletű guru kifejti, hogy a női New Age-mozgalmakhoz csatlakozó nők közül sokan „nagyon személyes okok miatt [teszik ezt] . . . Gyűlölik a testüket, gyűlölik önmagukat. Ezért jönnek ezekbe a csoportokba, melyek lényegében azt mondják az embernek: »Te vagy az istennő, csodálatos vagy.«”
A New York folyóirat így írja le az egyik csoport „felsőbb én” utáni keresését: „Egy nő erős hanglejtéssel azt mondja: »Mi vagyunk az Új Hajnal tanítói. Mi vagyunk a Valakik.« Más résztvevők, akik szarvval ellátott fejdíszt, tollal díszített álarcot és leheletnyi köntöst viselnek, morogva és gesztikulálva, siránkozva és keseregve áttáncolnak az erdőn.”
A szépített okkultizmus
Egyes New Age-fogalmak az okkultizmus új, szépített nézetét támogatják. Sok New Age-követő elméjében a sátánizmus többé nincs kapcsolatban az okkult dolgokkal. A Free Inquiry folyóiratban egy írónő ezt állítja: „Növekvő számban vannak gyakorló boszorkányok, akik közül senki sem hisz a sátánizmust valló hitnézetekben.”
Németországban egy nemrég készült felmérés azt mutatta, hogy 10 000 aktív boszorkány van abban az országban. Ravasz módon még a gyerekeket is az okkult dolgokhoz vonzzák. A Der Griff nach unseren Kindern (Elragadják a gyermekeinket) című német könyv kifejti, hogy a „gyermekeknek szóló drámakazettákon keresztül a gyermekek hozzászoknak a boszorkány átlagos nőként feltüntetett új képéhez, aki jó célokra használja fel a varázslást”. A könyv hozzáteszi: „Így már a kisgyermekek figyelmét is a New Age-irányzathoz vonzzák, amely elvezetheti őket a természetfölöttihez.”
Shirley MacLaine azt az eszmét támogatja a könyveiben, hogy az okkultizmus csupán eltitkolt tudás és az eltitkolt volta nem jelenti azt, hogy az nem igazság. Ez a filozófia számtalan embert csalogat az egzotikus, spiritiszta gyakorlatok kipróbálásához, mint amilyen a jövőbelátás, az asztrológia, a telepátia és a szellemekkel való kommunikáció. Ez utóbbit több ezer éve spiritiszta médiumi tevékenységként ismerik. Az New Age-követők azonban channelingnek hívják. Elméletük azt állítja, hogy a halottak szellemei kiválasztanak bizonyos egyéneket az emberiséggel folytatott kommunikációjuk csatornáiként.
Ezek a feltételezett emberi csatornát létesítők tetszés szerint önkívületi állapotba tudnak esni és el tudják mondani vagy le tudják írni a „felvilágosodás” üzeneteit, melyek állítólag a halottaktól vagy a földönkívüli lényektől jönnek. A halottak szellemeit főbölcseknek tekintik, akik várják a lélekvándorláshoz szükséges megfelelő időt. Időközben pedig állítólag az új korba vezetik át az embereket.
Sok New Age-követő rendszeresen találkozik, hogy meghallgassa azt, amit ezek a feltételezett mesterek mondani akarnak a csatornáikon keresztül. A hívők pedig választhatnak, melyik szellem véleményét akarják kikérni. Azok között, akik feltételezhetően beszélnek napjainkban, megtalálható John Lennon és Elvis Presley szelleme, valamint földönkívüliek, olyan nevekkel, mint Attarro, Rakorczy és Ramtha, aki egy 35 000 éves harcos az Atlantisz mítoszból.
A New Age és az egészség
Az orvosi hivatást gyakorlók növekvő száma azt hiszi, hogy a betegeket nem csupán úgy kellene kezelni, mint elromlott gépeket, valamint hogy figyelembe kellene venni az egyén elmebeli és érzelmi egészségét. Ez a megközelítés holisztikus gyógymódként ismert, mely az angol „whole” (egész) szóból ered és nincs szükségszerűen összefüggésben a New Age-irányzattal. Sok New Age-követő azonban lelkesen választja a holisztikus gyógymódot. A The Cosmic Self című könyv kifejti: anélkül, hogy feltétlenül elutasítanák az orvosi intézményeket, a New Age-követők a beteg egész személyként való kezelését javasolják, úgy mint aki „testben, szellemben és lélekben bővelkedő, élő szervezet”.
A New Age-követők azt állítják, hogy a jó egészség a megszokott gyógymód világán kívül található. „Az a terület, ahol a legtöbb ember először találkozik a New Age fogalmával, az az alternatív gyógymód világa” — mondja a brit The Herald újság. És a legszokatlanabb fogalmak kerülnek feltárásra. Például az ausztrál állatorvos és író, Ian Gawler azt sugallja, hogy a rák meditációval gyógyítható. Az általánosan New Age névvel jelölt egyéb gyógymódok közé tartozik még az asztrológiai diagnózis, aura analízis, hipnoterápia, pszichikai sebészet és a múltra való visszavezetés terápiája. Ezeket a gyógymódokat gyakran külön folyóiratokban támogatják, melyek az egészséggel, természetes gyógymódokkal, vitaminokkal, testgyakorlással és táplálkozással foglalkoznak.
A New Age és a kristályok
A New Age-gyógyítás egyik népszerű módja magában foglalja a kristályok és ékkövek használatát, mint amilyen a kvarc, az ametiszt, a topáz, a rubin, az opál és a smaragd. Uma Silbey, New Age szemléletű ékszerésznő ezt állítja: „A történelem során olyan kultúra példáit találod majd, amely hitt abban, hogy a kvarc növeli a pszichikai energiát és a gyógyító erőket.” Hozzáteszi: „A sumér, maya és más civilizációk kvarckristályt használtak gyógyító célokra.”
Hogyan használják a kristályokat? A kristály specialisták azt állítják, hogy a fizikai és elmebetegségeket úgy lehet gyógyítani, hogy kvarcot, illetve más ékköveket helyeznek a test meghatározott részeire. Katrina Raphaell, kristályt használó New Age szemléletű guru kifejti, hogy a kristályokat „az alvás idejére a párna alá lehet tenni, hogy azok magasztos és prófétai álmokra ihlessenek. A gyógyászati eljárásokban arra használhatók, hogy stabilizálják a szokatlan érzelmeket, csillapítsák a zavaros elméket és segítsék a test kiegyensúlyozatlanságának gyógyulását. Munka és szülés közben is ott lehet tartani őket, hogy erőt adjanak.”
A New Age „tiszta, zöld, divatos irányzat” — így mondja a TSBeat, egy tizenéveseknek szóló brit folyóirat. Az ökológiai tudatosság és a környezetvédelem támogatásában való aktív részvétel hozzájárult ahhoz, hogy kedvező kép alakult ki a New Age-mozgalomról, és ez a környezetbarát üzenet sokakat vonzott a tanításaihoz. Ám a New Age törődése a környezettel gyakran nyílt természetimádatban kerül kifejezésre, a föld istennőjének ajánlott primitív szertartásokhoz hasonló rítusokkal.
Shirley MacLaine, New Age (Új Kor) szemléletű írónő igen közkeletű felfogást juttatott kifejezésre, amikor ezt írta: „Azon vettem észre magam, hogy sokat gondolkozom azon, vajon mi a baj a világban. Nem hagyhatod figyelmen kívül, amikor ténylegesen látod az ínséget, az éhezést és a gyűlöletet. Tizenkilenc éves koromban kezdtem el utazgatni, és most, negyvenes éveim közepe táján tárgyilagosan elmondhatom, hogy a dolgok állandóan romlanak.”
Ehhez hasonlóan, az emberek mindenhol beleunnak a vallási képmutatásba és hazudozásba. Csalódottak a kormányzatok hanyagsága és hiányossága miatt. Megijesztik őket az észlelt közömbös magatartásformák és az orvosi intézmény tévedései. És sok ember esik áldozatul rasszista vagy a másik nemmel szembeni elfogultságnak és fanatizmusnak.
Valószerű megoldás?
Nem kérdéses, hogy égetően szükségünk van egy új világra. De vajon a New Age-remények valószerűek? Vagy a jövőről alkotott ábrázolása inkább a hollywoodi sci-fi filmekhez hasonló? Megfontoltnak tűnik hitet gyakorolni elfelejtett hagyományokon, ősi mítoszokon és feltevéseken alapuló próféciákban?
El kell ismerni, hogy a New Age-mozgalom által átvett több fogalom támogathatja bizonyos mértékben az elmebeli és fizikai jólétet. A jó táplálkozás, testgyakorlás, lazítás és a környezettel való törődés mind fontos szempontja az életnek. Az orvosi hivatást gyakorlók valószínűleg nagyobb sikerrel járnának, ha a fizikai betegség kezelése során több figyelmet fordítanának a beteg érzelmi szükségleteire. Ám előbb vagy utóbb mindenki megbetegszik, és végül még a legegészségesebbek is meghalnak. Nem tudunk teljes mértékben örvendeni az életnek a betegség és a fejünk fölött lebegő halál kilátásával. A New Age szemléletű guruk vajon elfogadható megoldást kínálnak ezekre a problémákra?
Egyre több ember szomorú és lehangolt, és a New Age-mozgalom vajmi keveset tud tenni ezzel kapcsolatban. A londoni International Herald Tribune megjegyezte: „Ha a 20. század az Aggodalom Korát vezette be, a század vége a Melankólia Korának hajnaláról tanúskodik.” A lap hozzátette, hogy a „súlyos lehangoltság első nemzetközi tanulmánya a betegségek terén mutatkozó állandó, világméretű növekedésre mutat rá”.
A New Age-mozgalom — vallásos jellegű felhangjaival — nem igazán kárpótolja a modern társadalom szellemi ürességét. Az észlelt szellemi értelemben vett enyhülés, amit felajánl, legjobb esetben is csak pillanatnyi. Kétségtelen, hogy a hagyományos vallás, különösen a kereszténység, nem csillapította az általános szellemi éhséget. Az egyik újság nyíltan leleplezte „az egyház kudarcát azok támogatásában, akik úgy érzik, hogy elszigeteltek, érzéketlenek, és nem szeretik őket”. Az újság afféle nyugtatónak írja le a modern vallást, ami „megfosztja az egyént az Istennel való közvetlen találkozás bármiféle érzésétől”.
Ezért az őszinte keresztények távol tartják magukat attól, hogy belekeveredjenek a New Age-mozgalom Írás-ellenes gondolkodásába. Józan ítélőképességre és ésszerűségre van szükség. Meg kell jegyeznünk, hogy a „New Age” megjelölés széles körben használatos olyan dolgokra is, amelyek nem a New Age-mozgalomtól származnak, és amelyek nem feltétlenül Írás-ellenesek. Ez különösen az egészség, a táplálkozás, a művészet és a zene területén igaz. Ezért a keresztényeknek jó ítélőképességet és értelmes kiegyensúlyozottságot kell gyakorolniuk, miközben biztosaknak kell lenniük afelől, hogy távol maradnak mindentől, amit a Biblia elítél. Helyénvaló a Példabeszédek 14:15 bölcs tanácsa: „Az együgyű hisz minden dolognak; az eszes pedig a maga járására vigyáz.”
Olvasóink írják
New Age Nagyon köszönöm a New Age-mozgalomról szóló sorozatot (1994. március 8.). Régebben mélyrehatóan foglalkoztam az ufókkal, a földön kívüli élettel és a lélekvándorlással kapcsolatos információkkal. A jóga és a meditáció szerint éltem, és hipnózist magában foglaló terápiában részesültem. Végül komoly szellemi, elmebeli, érzelmi és fizikai problémákkal találtam magam szembe, sőt a démonok karmai közé kerültem. Az az Utópia, melyre oly erősen vágytam, távolibbnak tűnt, mint valaha. Öt és fél évvel később, most Jehovát szolgálom, és megszabadultam a New Age-mozgalom sötétségéből.
Nem létezik olyan, hogy New Age vallás szerintem. Ezt a fogalmat azért találták ki, hogy legyen egy ellenségkép, mert ugye az ellenségtől félni kell és úgy akkor lehet menteni a lelkeket. No meg persze, ha szidjuk az ellenséget, akkor mi magunkat jobbnak tarthatjuk.
Arra mondják, hogy New Age, amikor valaki a már meglévő vallásokból, filozófiákból és tudományos eredményekből, azokat a dolgokat veszi ki, amik számára tetszenek. Amikről úgy gondolja, hogy felesleges, azt kihagyja. Ezért nincs a New Age -nek konkrét vallási dogmatikája, vagy egyháza, hisz ahány ember követi annyi fajta vallás lehetne körülbelül.
Nem nevezném még mozgalomnak sem, mert annak is többé kevésbé körülhatárolt irányelvei vannak, ebben az esetben még ez sincs. Inkább divatnak vagy tömegjelenségnek, ez jobban illik rá.
Anonymus
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!