Tanúk, Jehova a tűz és sivatag isten hogyan vált AZ ISTEN né az ókorban?
Mi? hát ezt nem értem. Hogy hogy hogyan vált Istenné?
Jehova nem vált Istenné hanem mindig is az volt.
ha pontositanád az érdeklődésed tárgyát talán jobban érteném és válaszolni is tudnék rá
Válaszolok inkább én, mert a jehovisták még a legalapvetőbb történelmi dolgokkal sincsenek tisztában.
A zsidó vallás kezdetben politeista volt, ezt a mintát az egyiptomiaktól vették át, akiknél évszázadokig "vendégeskedtek", rengeteg istenük volt, a vizek istene, az ég istene, az alvilág istene és a sivatagi szél istene. A zsidó valláson belül több al-felekezet ha szabad így fogalmazni, mindegyik a saját isteni hierarchiájával, ahol egy adott istent favorizáltak és rendeltek a többi fölé, mindezt úgy, hogy a többit még ugyan úgy elismerték és tisztelték, tehát voltak olyanok, akik pl. egyesek a tudás istenét helyezték a többi fölé, szintén egyiptomi mintára (lásd. Ekhaton vallásreformja). Az Egyiptomból való szabadulásokkor még mindig politeisták voltak, viszont a sivatagi vándorlásuk során egyre többen a sivatagi szél istenét kezdték el a többi fölé rendelni, ez evidens volt, hisz a pusztában érdemes olyan istenhez fohászkodni, akinek ott van hatalma. Az idő múlásával szép lassan kikopott a köztudatukból a többi isten és már csak a sivatagi szél istenét tisztelték, akit később mint egyetlen istent ismertek el, de azért a néphagyományban még élt az, hogy valaha több isten létezett, az egyik parancsolat konkrétan erre utal. A "Ne paráználkodj" parancsolat eredetileg azt jelentette, hogy "Ne kacsingass más istenek felé, mert a te istened a sivatagi szél istene, különben megszívod" (lásd. az aranyborjú imádóinak esete). A sivatagi szél istene a szél megtestesülése és, mint ilyen nincs formája, innen ered az ábrázolásának a tiltása. Egy másik példa arra, hogy a zsidó köztudatban azért még éltek a néhai istenek Jónás története. Jónás vízre száll, egy olyan helyre, ahová a sivatagi szél istenének keze nem ér el, mert az a vizek istenének a terepe, sőt sok zsidó a mai napig csak kabalák tömkelegével hajlandó vízre szállni.
Ennyi az eredettörténet. Annyit javítanék a kérdésen, hogy Jahve kezdetben csak simán a sivatag istene volt, a tűz istene egy különálló istenség volt.
Nyitott vagyok a vitára, bár gondolom elég szegényes lesz a felhozatal.
most már értem a kérdésed köszönöm hogy konkrétan irtál.
Az előző válaszolónak pedig:
Tudod mi nem vagyunk Jehovisták, hanem Jehovának a Tanúi vagyunk
S mi akik rendszeresen napiszinten tanulmányozzuk a szentirást tisztában vagyunk a történelmi részekkel, mert ez az öröksége minden magát kereszténynek vallónak.
Isten soha nem volt több aki elmondhatná magáról hogy mindenható és teremtő.
Ádám idejében is Jehova volt az Isten nem más, és nem is lesz.
Inkább azt mondanám,hogy más élőlények kezdtek "istenné" válni, vagy is megszerezni az Istennek járó imádatot, és tiszteletet.
(1Mózes 4:25, 26) 25 Ádám ismét együtt hált feleségével, és a felesége fiút szült, akit Sétnek nevezett el, mert ahogy mondta: „Isten másik magot rendelt számomra Ábel helyett, mivel Káin megölte őt.” 26 Sét is nemzett egy fiút, akit Énósnak nevezett el. Abban az időben kezdték hívni Jehova nevét.
amint láthatod a biblia versből Ádám Fiai is Jehovát ismerték mint Istent mást nem, bár akkorra más Sátán is elő lépett, hogy "isteni" imádatra tegyen szert, de nem voltak Istenek tömkellege.
Egyébként a vallások és Istenek elterjedése, a nyelvek összezavarása után alakult ki, addig is egy Isten volt, bár nem tisztelték és nem is éltek olyan módón.
(1Mózes 10:8, 9) 8 Kús nemzette Nimródot. Ez volt az első, aki hatalmassá lett a földön. 9 Jehovának ellenszegülő, hatalmas vadásznak bizonyult. Ezért van a mondás: „Éppen olyan, mint Nimród, Jehovának ellenszegülő, hatalmas vadász.”
13 Micraim nemzette Ludimot, Anámimot, Lehábimot, Naftuhimot, 14 Patruszimot, Kaszlúhimot (tőle származtak a filiszteusok) és Kaftorimot.
15 Kánaán nemzette Szidónt, az elsőszülöttjét, és Hétet, 16 továbbá a jebuszitákat, az amoritákat és a girgasitákat, 17 a hivvitákat, az árkitákat és a szinitákat, 18 az arvadiakat, a cemáriakat és a hamatitákat. És ezután a kánaániták családjai szétszéledtek, 19 úgyhogy a kánaániták határa Szidóntól Gérárig terjedt, Gázához közel, valamint Szodomáig, Gomorráig, Admáig és Cebojimig, Lasához közel. 20 Ők voltak Hám fiai családjaik és nyelvük szerint az országukban, nemzetenként.
ezekből a versekből látható hogy hogyan alakultak ki a nemzetek és a "vallások" a földön szétszéledt emberek hagyományaiból,....
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!