Mi a jó és gonosz tudásának fája szerintetek?
A Bibliából megtudjuk, hogy egy valóságos fáról van szó, mert a kert egyik gyümölcstermő fájaként említik (1Mózes 2:9). Mi volt az a „tudás”, amelyet ez a fa szemléltetett? A katolikus Jeruzsálemi Biblia az 1Mózes 2:17 lábjegyzetében találó kommentárt olvashatunk:
„Ez a tudás előjog volt, amit Isten magának tartott fenn, és amit az ember a bűn révén maga kaparintott meg (Genezis 3:5, 22). Tehát nem mindentudás, amivel a bukott ember nem rendelkezik, nem is erkölcsi megkülönböztető képesség, ami már megvolt a bűntelen emberben, és amit Isten értelmes teremtményeitől nem tagadhatott meg. Hanem az a képesség, hogy maga döntse el, mi a jó és mi a gonosz, és annak megfelelően cselekedjen, vagyis teljes erkölcsi autonómia igénye, ami által az ember elutasítja teremtettségét. Az első bűn Isten uralkodó fensége elleni lázadás volt.”
A fa tehát annak a határnak — demarkációs vonalnak — volt a jelképe, amely az ember jogkörének végét jelentette. Jogos, célszerű, sőt elengedhetetlenül szükséges volt az, hogy Isten Ádámot kioktassa ezzel a határral kapcsolatban. Ha ő mint tökéletes ember enne erről a fáról, ez részéről jól átgondolt, tudatos döntés lenne. Előre el kellene határoznia, hogy elveti alárendeltségét az isteni uralom iránt, és a saját útján kíván járni, tehát azt kívánja tenni, ami a saját döntése szerint „jó” vagy „gonosz”.
A tudás megszerzése nem bűn. A tudás alkalmazása az emberek körülményeinek jobbá tétele, a környezet és az élővilág megóvása, a nagyobb élettér megszerzése (itt a bolygón és azon kívül is) ugyancsak nem bűn. A tudás alkalmazása a háborúk, a pusztítás céljából, na az már bűn.
Nem a tudással, vagy annak megszerzésére irányuló törekvéssel van probléma. Attól senki nem lesz isten, hogy többet tud a másiknál, vagy elődeinél. Isten amúgy sem lehet az emberből (bár kérdés, hogy hogyan definiáljuk egyáltalán az isten fogalmát). Az viszont már probléma, ha az ember a megszerzett tudástól istennek hiszi magát. De még ez sem bűn önmagában, legfeljebb probléma. Mentális.
A bűn az, ha olyan módon teszi ezt, hogy a környezetének, életterének vagy másoknak TUDATOSAN árt vele.
Mindettől függetlenül a Bibliában szereplő "jó és gonosz tudásának fája" önmagában még mindig csak egy kitalált szimbólum, amivel a könyv írói az ember öntudatát, lelkiismeretét akarták szimbolizálni. A keresztény (katolikus) egyház pedig később kisajátította ezt a történetet, és a mindenféle vallási dogmái középpontjába állította.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!