Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért utasítja el az ortodox...

Miért utasítja el az ortodox egyház a Szűz Mária ill. a szentekről készült szobrokat?

Figyelt kérdés
Kérdés a kérdésben, h a görög katolikus egyház is elutasítja-e a szobrokat.(Bocs, de nem akartam még egy kérdést kiírni)
2010. jan. 31. 21:55
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Ott ikonok vannak, nem szobrok. De Szűz Máriáról is, szentekről is.
2010. jan. 31. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
77%
nem utasítja el,. csak arrafelé egyszerűen nem alakult ki a képzőművészet ezen ága
2010. jan. 31. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
39%
De, elutasítja.
2010. jan. 31. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

Eltérések más keresztény felekezetektől [szerkesztés]

A Nevszki Székesegyház Szófiában, az egyik legnagyobb ortodox székesegyház Európában.

Katolicizmus [szerkesztés]


Az ortodoxia elutasítja a római pápa primátusának és tévedhetetlenségének tanát. Tagadja azt a tételt is, amely szerint a Szentlélek nemcsak az Atyától, hanem „a Fiútól is” (Filioque) származik. Szintén elveti Isten és a szentek szoborként való ábrázolásának gyakorlatát. Nem képezik részét az ortodox hitnek azok a tételek sem, amelyek a katolicizmusban az egyházszakadást követő időszakban tematizálódtak. Ilyen egyebek közt a purgatórium kérdése, illetve Szűz Mária szeplőtelen fogantatása. További részletek a nagy egyházszakadásnál.

========================

Ezt a wikipédiából másoltam( [link] és ott konkrétan azt írják ugye, h elveti Isten és a szentek szoborként való ábrázolását.Ezek szerint akkor nem csak arról van szó, h más ábrázolási formák az elterjedtek, hanem(gondolom) akkor ennek van valami elméleti, hittételi háttere is, ahogy annak is, h a protestánsok elutasítják az ikonok ill. szentképek tiszteletét, valamint a díszes templomokat.

2010. jan. 31. 22:12
 5/16 anonim ***** válasza:
79%

nem a wiki a legszakszerűbb forrás, bár én is szoktam használni


ha tudtok mondani egy bármilyen profán témájú bizánci szobrot, OK

2010. jan. 31. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
97%
A görögkatolikus templomokban az ikonok szenteket is ábrázolnak,és nagyon híres képzőművészeti,értékes alkotások.Amelyikben én jártam,a szentély előtti állványon egy Mária-kép volt,és minden hívő belépéskor megcsókolta.
2010. jan. 31. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
76%
Mária szeplőtelen fogantatását is vallják
2010. jan. 31. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

Tudom, h a görögkatolikus ill. ortodox egyház nem utasítja el a szentképeket,egyik fő jellegzetessége az ikonok, ez egy hasonlat akart lenni, h úgy, olyan módon utsítja-e el a szobrokat az ortodox egyház, mint a PROTESTÁNSAK a szentképeket.


Egyébként azért is kérdezem, mert a wikipédián ugye sok dilettáns is ír pontosnak tűnő, de valójában pontatlan írásokat.Azt, h Szűz Mária szeplőtlen fogantatását is tagadná az ortodox egyház, arról szintén nem hallottam, sőt, ez nem igaz:)

2010. jan. 31. 22:35
 9/16 anonim ***** válasza:
91%
Nem értem hogy a görögkeletit miért keveritek a görögkatolikussal? A kettő nem ugyanaz! A görögkeleti az ortodox, a görögkatolikus viszont nem!
2010. jan. 31. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
46%
miből gondolod, h itt bárki is keveri?
2010. jan. 31. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!