A te egyházad kap Magyarországtól állami támogatást? 1%-ot? és mennyit?
Katolikus vagyok, de Erdő Péternek nincs oka aggódni! Éppen eleget kapnak az államtól. Az iskoláik jóval több támogatást kapnak, mint az állami iskolák. Nem említve a templom építéseket és felújításokat.
Gazdálkodjanak a kapott pénzzel és a hívektől befolyt összeggel!
Az intézmények az állami normatívát kapjhák meg, ehhez tesz még hozzá az egyház, így lesz több pénze az intézménynek.
A te javaslatod szerint egy kisegyház is 27 milliárdot kapna, még akkor is, ha nincsenek intézményei. És ezt te semlegességnek neveznéd.
Szia!
Nem. Az én egyházam nem kér és nem kap semmilyen állami támogatást, az egyház a hívek adományaiból tartja fenn magát.
Üdv. Péter
Húúú! Kérdező!!! Nagyon el vagy tévedve. Nyomod az általános demagóg szöveget, úgy hogy fingod nincs a pénzügyi források mikéntjéről.
Mivel egy plébánia semmilyen rendszeres állami támogatást nem kap működéséhez, az egyházközségi hozzájárulás (egyházi adó) képezi azt az anyagi bázist, amely miatt a plébánia működni tud. A befizetett egyházközségi hozzájárulást teljes egészében a plébánia céljaira használják fel. De mire is fordítódik az így befizetett összeg? Az egyik legnagyobb kiadás egy-egy plébánián az ingatlanok fenntartása, illetve felújítása. A templomépületeken - jellegükből adódóan - folyamatosan van javítanivaló. A közüzemi díjakat is ezen összeg felhasználásával tudják fizetni, hiszen a templomok fűtése és a közösségi helyiségek villany-, víz- és gázdíja messze meghaladja egy családi lakás vagy ház ilyen jelegű díjait. A személyi jellegű kiadások is nagy tételt képeznek egy plébánia költségvetésében: így a lelkipásztor lakhatásával és a munkatársak jövedelmével kapcsolatos kiadások. Ezen felül programok szervezésére is fordítják ezeket az összegeket, amelyek lehetővé teszik, hogy a közösség életébe minél többen be tudjanak kapcsolódni.
A perselypénz egy része marad csak helyben, másik része tovább megy a püspökséghez, de még Rómába is jut belőle, ha jól tudom. Nem ismerem a százalékos elosztást. Ebből tartják el az egyházi iskolákat, kórházakat, öregotthonokat is.
Aki nem támogatja életében a saját közösségének a működését, az ne várja el azt, hogy az egyház még ráadásul ingyen el is temeti, kereszteli, esketi. Amúgy ezek igénybevétele nem kötelező. Mellesleg a polgári esküvőért, búcsúztatásért, névadásért is kell fizetni.
6. válaszolónak igaza van, jól leírta a lényeget.
Annyit tennék még hozzá, hogy azok az egyházak, melyek közfeladatot ellátó intézményeket tartanak fenn, kapnak ezekre állami támogatást, mivel ezek mind az államnak lennének a feladatai. Mint pl. az iskolák, ahol van a normatív támogatás. Nyilván az az egyház, amelyiknek több ilyen intézménye van, az többet kap.
Az adó 1% megint más, az teljesen önkéntes. Két adó 1%-ról rendelkezhetsz: az egyik egy egyházé lehet, a másik meg alapítványé, de nem kötelező adni.
Az pedig igaz, hogy csökkent a támogatás. Magyarország egyetlen katolikus egyeteme idén egy 6 milliárdos támogatástól esett el, amit korábban megígért az állam és számoltak vele. Azért ez nem kis pénz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!