Hogyan viszonyulnak a buddhisták a mesterséges intelligencia ötletéhez? (Még ha az pillanatnyilag fantasztikum is. )
Kicsit szűkítem, mire gondolok: az általam elképzelt mesterséges intelligencia tanulékony, az általa szerzett tapasztalatokat, ismereteket összeveti, értékeli, és így fejleszti önmagát. Lényegében az ember is ezt teszi, csak iskola, tanítók, szülők segítségével.
Ha egy ilyen gépezet létezne, amellyel akár beszélgetni is lehet, eszmét cserélni az általa ismert témákról, sőt, még állást is foglalna jó vagy rossz (saját maga, illetve környezete számára káros vagy hasznos) dolgokról, a Buddhizmus szempontjából egyenértékű lenne-e egy emberrel?
Na, most már végképp nem világos.
"Kicsit szűkítem, mire gondolok: az általam elképzelt mesterséges intelligencia tanulékony, az általa szerzett tapasztalatokat, ismereteket összeveti, értékeli, és így fejleszti önmagát."
- A legmodernebb mesterséges intelligenciák már ilyenek. Pl. korszerű nyelv-/beszédfelismerő programot nem is lehetne úgy alkotni, hogy ne töerekedjen az újdonságok elsajátítására.
"Lényegében az ember is ezt teszi, csak iskola, tanítók, szülők segítségével."
- Ez viszont nagyon furcsa kiejlentés. Az ember ösztönösen tanulni akar, nem a szülők és az iskola nevelik belé. Olvass utána annak a fogalomnak, hogy "elsajátítási motiváció".
Viszont amit talán nem hangsúlyoztál, hogy mire is irányul az intelligencia. Az ember esetében ösztönösen irányul a transzcendenciára. A gép esetében nem beszélhetünk intencióról, legfeljebb arról, amit beleprogramoznak. Viszont könnyen el tudom képzelni, hogy kifejtse "véleményét" az említett témákról anélkül, hogy egyébként a transzcendenciára irányuló intenció megvolna benne.
A gép a hatékonyság elvén műkdöik, az ember viszont összetettebb.
Az a kérdés, hogy tudatos lény-e vagy sem? (Ma még nem, de ki tudja, hogy mit hoz a jövő.) Szenvedni nem csak fizikailag lehet.
Ki tudja azonban kívülről megállapítani, hogy tudatos lény-e, vagy csak a kifinomult programjai irányítják?
Az ember képes másképp gondolkodni és cselekedni, mint ahogy a szülei, a társadalom, stb. programozza.
Szóval nem az a lényeg, hogy a tudat szerves vagy szervetlen, vagy akármilyen testben van-e, hanem az, hogy képes e valódi döntéseket hozni. Ha igen, akkor akár meg is világosodhat. Van is erről egy dél-koreai film is. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!