Hogyan alakult ki, hogy mely könyvek kerültek bele a Bibliába?
Kedves kerdezo !!!
Kulombozo zsinatok altal dontottek el a korabeli papok hogy mi elfogadhato sajatos nezeteik szerint es mi nem.
A Szentlélek volt az, amely segédkezett a kánon kialakulásában (Ésa 34,14).
Különböző kritériumok voltak. Az egyik ilyen például az, hogy csak elismert próféta nevét vették fel a kánonba, a hamisítványokat rendszerint kiszűrték. János apostol például Jézus Krisztus tanítványa volt, teljesen természetes, hogy az ő írásai a kánonban helyet kaptak. Szemben mondjuk a Péter evangéliumával, amely egy közönséges hamisítvány. Péter apostol ugyanis, ha jól tudom a 60-as években halt mártírhalált, míg a nevében írt könyvet a II. század végén írták.
T. Kerdezo!
Valoban Isten szelleme volt az, aki segedkezett abban, hogy mely konyvek keruljenek be a Bibliaba. Mivel a Biblia Isten szava, igy meg kell biznunk abban, hogy O megorizte szamunkra a Szentirast, mivel ez nekunk szol.
A harmadik valaszado nem jol tudja a dolgokat.
Peter apostol tanitanya volt Jezusnak. Ket levelet irt. Az elso levelenek a megirasanal segedkezett neki Silvanus, egy huseges testver. Silvanus kapott szabadsagot arra, hogy maga formaljon meg mondatokat az elso levelben. A Peter masodik levelenel mar nem segedkezett. Ebbol fakad a ket level kozotti stilusbeli elteres. A levelek kanonikussagat megprobaltak ketsegbe vonni azon az alapon, hogy "az egyhazatyak reszerol kevesen bizonyitjak a hitelesseget". De ha megfigyeljuk a "Kereszteny Gorog Iratok legfontosabb korai katalogusai" cimu tablazatot, lathatjuk, hogy a Peter masodik levelet szamos tekintely mar a harmadik karthagoi zsinat elott a bibliai kanon szerves reszenek tekintettek.
Peter a II.levelet nem sokkal az elso levele utan, i.sz.kb 64-ben irta meg, feltehetoen Babilonbol vagy annak szomszedsagabol, de az iras helyenek pontos meghatarozasara nincs kozvetlen bizonyitek.
Tehat Peter a II.levelet i.sz. kb 64-ben fejezte be, nem pedig a II.szazadban lett megirva.
Ha kerdesed van, szivesen valaszolok. Udv: Judit!
Köszönöm a válaszokat!
Milyen szakirodalmat tudnátok javasolni,mely ezzel a témával foglalkozik?
Ez történelmi szemmel vizsgálja a dolgokat, nem vallási oldalról, de ha ilyen is érdekel, itt van:
Minden egyházközségnek volt egy hagyománya, emlékeztek arra, hogy mit tanított az alapító hittérítő. Továbbá ápolták a kapcsolatot a többi gyülekezettel, leveleztek, kicserélték olvasmányaikat. S ha egy-egy írásról az a hír járta, hogy apostoli eredetű, s nem találtak benne semmi olyasmit, ami ellenkezett volna a hagyományaikkal, akkor elfogadták. Szép lassan mindenkinek összegyűlt mindegyik, de természetesen voltak viták, nem volt mindenkinek minden egyértelmű.
Voltak, amelyet nagyon gyorsan nagyon sokan elfogadtak, voltak amelyek nehezebben lettek általánosak. Sokat számított, hogy a legtekintélyesebb egyházközségek vezetői mit fogadtak el, s a többiek is végül hozzájuk igazították a gyűjteményüket. Végül a legtekintélyesebb vezető, vagyis a római püspök szögezte le, hogy aki vele közösségben akar lenni, annak mit kell elfogadnia.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!