Mit kell tudni általánosságban az iszlámról?
Sziasztok!
Iskolában projektmunkát kell csinálnia a csapatomnak az iszlám vallásról. Már találtunk is jó sok anyagot, de a legtöbb ugyanarról szól. Már van szöveg Buddháról, Arábiáról, Allahról, de szeretnénk ha lenne egy bevezető szöveg is, ami bemutatná általánosságban az iszlámot. Hogy mik a fontos tudnivalók, kik vallják, időszámitásuk stb. Ha valaki tud ezekre a kérdésekre konkrét és biztos választ adni, azt nagyon megköszönnénk. De ha linkelsz egy oldalt az is jó, hogy át tudjuk olvasni. Előre is köszi minden normális válaszolónak.
Az iszlám hívei a muszlimok (mily meglepő).
Az iszlámnak öt pillére van, az első a hit megvallása, miszerint nincs más Isten, csak Allah, és Mohamed (b.l.v.) az ő küldötte. Ez az ún. ász-Sehádá, vagyis a tanúságtétel, ami arabul így szól: lá illáhá ill-Allah, Mohammed-ur rászúl Allah. A hitnek van még további 6 pillére, hit Istenben (Isten = Allah) és az ő egyedüliségében, az angyalokban, a kinyilatkoztatott könyvekben (5 ilyen könyv van, a Korán az utolsó kinyilatkoztatott könyv), a prófétákban, az Ítéletnapban és az elrendelt eseményekben (sors).
A második pillér az ima, ami egy nap ötször esedékes, hajnalhasadáskor (Fádzsr), amikor a Nap delel (Dzohor), amikor a Nap akkora árnyékot vet a tárgyakra, amekkorák maguk a tárgyak (Ászr), amikor a Nap eltűnik a horizonton (Mághreb), amikor a Nap fénye is elhalványul (Isá). A fent említett időpontokkor a müezzin imára hívja a híveket a mecset tornyából (Mináret), lehet otthon imádkozni, illetve közösségben. Az ima imaegységekre oszlik (ráká), a fádzsr ima 2 ráká, a dzohor és az ászr 4, a maghreb 3, az isá ima 4 ráká. Ezen kívül a pénteki ima (Szálátul Dzsumá), ami péntekenként a dzohor imát helyettesíti, és közösségben kell megtenni, 2 ráká. Az ima úgy zajlik, hogy előtte megmosakszik (Vudu), aztán az imádkozó becélozza iránynak a mekkai Kába-szentélyt (ami a Mászdzsíd ál-Hárám komplexumban van) ez az irány a Kibla. Ezután elmondja az Ikámát és az imanyitó fohászt, felemeli mindkét kezét fülmagasságban, azt mondja, hogy Álláhú Ákbár (Isten a leghatalmasabb), mellkasára teszi mindkét kezét, a jobb kezét a bal karjára, majd elmondja a Korán első szúráját (fejezetét), az ál-Fátihát, ami így hangzik: Biszmilláhirráhmániráhím - Álhámdulilláhi rábbil álámín - Árráhmániráhím - Máliki jávmid dín - Ijjákáná ábudu ijjákánásztáím - Ihdinásszirátál musztáím - Szirátál ládzíná án ámtá álájhím - Ghájríl mágdúbi álájhím válád dáááááááálííííín. Utána Ámin-t (Ámen) mond, aztán elmond egy szúrát (fejezetet) a Koránból (ez csak az első két rákában kell), aztán két kéz fülmagasságba, Álláhú ákbár, ezután előrehajol, két kéz a térdekre, egyenes hát, 3-szor elmondja, hogy szubháná rábbijál ádzímí va bihamdi, aztán feláll, két kéz fülmagasságba, és azt mondja, hogy szemiálláhú limen hámidá - rábbáná vá lákál hámd, utána Álláhú ákbár és leborul (homlok, orr, két kéz fül mellett, két térd, lábujjhegy), háromszor mondja, hogy szubháná rábbijál álá vá bihamdi, utána Álláhú ákbár és sarokra ül, utána ülve marad, két kéz két térdre tenyérrel lefelé, közben mondja, hogy rábbi igfir li várhámni vádzsburni várfáhni várzukni, vááfini, Álláhú ákbár és újra leborul, megint hármoszor szubháná rábbijál álá vá bihamdi, utána Álláhú ákbár és feláll. Ez egy ráká (imageység). A második ráká, illetve az utolsó ráká esetében van még egy rész, a második leborulás után nem áll fel, hanem sarokra ül, két kéz a két térdre tenyérrel lefelé, és elmondja a Tásáhúd-ot, ami egy jó hosszú szöveg, úgy kezdődik, hogy Áttáhijjátulilláhi vásszálávátu áttájjibátu....... aztán a jobb mutatóujjat kinyújtja előre annál a résznél, hogy Áshádúánná iláhá ill-Álláh va ásháduánná Mohammed-ur rászúl Álláh. Majd a végén az utolsó Ráká után jobbra néz és azt mondja, hogy Ásszálámú álejkum vá ráhmátulláh, aztán balra néz és ugyanez. Ezzel vége az imának. Utána még szoktak fohászt mondani, illetve 33-szor elmondják, hogy Szubhánálláh, aztán 33-szor, hogy Álláhú Ákbár, utána 33-szor, hogy Álhámdulilláh, és ezeket az ujjperceiken számolják.
Az iszlám harmadik pillére a böjt, ami úgy zajlik, hogy hajnalhasadástól (Fádzsr) naplementéig (Maghreb) se kaja, se pia, se szex, se testnyílásba nyúlás (fülvakarás, orrtúrás stb.) a böjt hónapja az iszlám holdnaptár 9. hónapja, ami mivel rövidebb, mint a Gergely-naptár, mindig előrébb jön. Idén valamikor nyáron lesz, ami azt jelenti, hogy kb. hajnali 2-től este fél 9-ig lehet csücsülni a 40 fokban kaja és víz nélkül. Persze maghreb után bele lehet fulladni a kajába, és a mecsetekben meg is teszik minden nap. De az ultimate kajábafulladás, amikor vége van a böjt havának, ez ez Íd ál-Fitr.
Ilyenkor szokták leróni a kötelező adományt, ami a negyedik pillér, a Zákát. Ilyenkor az éves jövedelmük egy részét jótékony célra ajánják, ennek is megvan a szabálya (Fikh), hogy miből mennyit.
Az ötödik pillér a zarándoklat (Háddzs). Ez a 12. hónap 8-13 között zajlik (idén valamikor ősszel). Ez úgy zajlik, hogy a zarándokok felvesznek egy ruhát, ami két szegetlen és varratlan fehér anyag, az egyiket derék köré tekerik és letűrik, a másikat a vállukra terítik. Ezzel egy spirituális állapotba kerülnek, ez az ihrám. Ebben az állapotban nem lehet borotválkozni, körmöt vágni, parfümöt használni, káromkodni, vadállatokra támadni, növényeknek ártani, dohányozni stb. Amikor megérkeznek (ihrám állapotban) Mekkába, onnan egyből Minába mennek, és lecuccolnak, aztán irány a Kábához, amit 7-szer körbesétálnak (Táváf), minden körnél fohászt mondanak, lábbáik Álláhumá lábbáik, lábbáik, lá shárík láká, lábbáik, innál hámdá ván nemátá lákáválmulk, lá shárik láká. Ha kész a 7 kör, utána 2 ráká ima a Kába felé fordulva, aztán utána futás 7-szer Száfa és Márva domb között, közben ivás a Zemzem forrás vizéből. Aztán irány Mina alukálni. Másnap fel az Arafat hegyre imádkozni és Koránt idézni napnyugta utánig. Utána Muzdalifába menni aludni szabad ég alatt. Összeszedni kavicsot, mert másnap Minába mennek megdobálni az ördögöt kővel (ami 3 oszlop volt, de átalakították fallá, mert gellert kapott az oszlopokon a kő, és egymás fején landoltak a kövek, az ördög meg röhögött), 3 falra 7 kő, összesen 21, minden kőnél Álláhú Ákbár-t mondanak. Aztán másnap van az áldozati ünnep (Íd al-Adha), amikor a muszlimok bárányt vágnak a világon mindenhol, de a zarándoklaton kupont vesznek (több millió ember nem tud ott hentelni, mert akkora vérfürdő lenne, hogy az űrből is látszana), és a vágóhíd a kuponoddal levágja a bárányt nevedben és odaadják a szegényeknek. Utána megint 7 kör a Kába körül, utána megint kődobálás Minában, utána megint Mekka és 7 kör újra. Aztán 13-án ha minden megvan, akkor fel kell oldani az ihrám állapotot, ami hajvágás és körömvágás, és az ihrám ruha levétele.
Dióhéjban ennyi.
Köszi szépen :)
Ja, és igen Mohamed. Elirtam.
Kedves helike13!
Nem kötöszködésből kérdezem, hanem mert nő létemre érdekel a vallás. Írtad, hogy a böjt alatt nem lehet a testnyílásokba nyúlni. Itt egyből megakadtam, mivel már nagyon régóta kizárólag tampont használok... Ezesetben köteles lennék ilyenkor visszatérni a betéthez?
helike13:
valószínűleg a válaszban kérdező nem tudta, hogy olyankor nem érvényes, azért kérdezte :D Olyasvalaki, aki semmit nem tud az egészről, honnan tudná. Annyi mindent magában foglal ez a vallás, hogy még azok sem tudnak semmit, akik már hónapok óta kutakodnak a témában, mint én. Nem csodálom, hogy külön iskolák vannak rá.
Köszönöm a választ!
Nem tudtam, hogy ki kell hagyni, mivel amiket olvastam eddig a ramadánról, mind csak a férfiak oldaláról közelítette meg a kérdést, így az iszlám-nők téma részleteiben nem vagyok jártas :)
Oké-oké. :)
Amúgy igen, a menstruáló, illetve a gyermekágyas nő nem böjtölhet (illetve böjtölhet, csak nem érvényes, így jobban jár, ha feleslegesen nem böjtöl), és az ima sem érvényes a menstruáció állapotában. A menstruáció után ál-Ghuszúl-t kell végezni, és utána vissza a rendes kerékvágásba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!