Láttatok már olyan régi épületet, templomot vagy sírt, ahol Isten neve héber betűkkel megtalálható, azaz a tetragramma?
Szia Igen.
A XVII. században több európai ország pénzérméin megjelent Isten neve. Egy 1634-ben vert német pénzen például annyira feltűnően látszott a Jehova név, hogy az emberek csak Jehova-tallérnak vagy Jehova-érmének nevezték. Ez a pénz évtizedekig forgalomban volt.
Vegyük például Ethan Allent, aki az amerikai függetlenségi háborúban harcolt. Az emlékirataiban beszámol róla, hogy 1775-ben „a Nagy Jehova nevében” megadásra szólította fel ellenségeit. Később, amikor Abraham Lincoln volt az elnök, tanácsadói a hozzá írt leveleikben gyakorta említették Jehovát. Ezenkívül sok könyvtárban bárki hozzáférhet amerikai történelemmel kapcsolatos más dokumentumokhoz, amelyek tartalmazzák Isten nevét. Nos, itt most csupán néhány példával próbáltunk rávilágítani, hogy Isten neve évszázadokon át milyen fontos helyet kapott.
Ennek a névnek a különböző alakjai még most is láthatók nyilvános helyeken. Például New Yorkban egy épület sarokkövére fel van írva a Jehova név, és egy forgalmas metróállomáson, egy színes mozaikdíszen is megtalálható héberül.
Egy misszionáriusokból álló csoport 1852-ben útnak indult Hawaiiról Mikronézia szigetei felé. Magukkal vittek egy ajánlólevelet, mely III. Kamehameha királynak, a Hawaii szigetek akkori uralkodójának a hivatalos pecsétjével volt ellátva. Ez a hawaii nyelven íródott levél, melynek a csendes-óceáni szigetek különböző uralkodói voltak a címzettjei, részben így szólt: „ A szigeteitekre érkezik a legfelségesebb Istennek, Jehovának néhány tanítója, hogy megismertesse veletek az Ő Szavát, örök megmentésetek végett . . . Ezeket a jó tanítókat ajánlom tiszteletetekbe és barátságotokba, és kérlek benneteket, hogy figyeljetek a tanításukra . . . Azt tanácsolom, hogy szabaduljatok meg bálványaitoktól, ismerjétek el az Urat, Jehovát az Isteneteknek, imádjátok és szeressétek Őt, akkor Ő megáld és megment titeket.
Néhány hely, ahol jól látható Isten neve
1. Templom Lomborgban, XVII. század (Dánia)
2. Festett üvegablak a berni székesegyházban (Svájc)
3. Holt-tengeri tekercs korai héber írásmóddal kb. i. sz. 30—50-ből (Izrael)
[Forrásjelzés]
Shrine of the Book, Israel Museum, Jerusalem
4. Svéd pénzérme 1600-ból
[Forrásjelzés]
Kungl. Myntkabinettet, Sveriges Ekonomiska Museum
5. Német imakönyv 1770-ből
[Forrásjelzés]
From the book Die Lust der Heiligen an Jehova. Oder: Gebaet-Buch, 1770
6. Kőbe vésett felirat Bajorországból
7. Moábita kő i. e. 830-ból (Párizs)
[Forrásjelzés]
Musée du Louvre, Paris
8. Festmény egy templom kupoláján, Oltenben (Svájc)
Penu Dunham
A német Brockhaus enciklopédia szerint egy időben a protestáns fejedelmek olyan jelvényt viseltek, melyen egy stilizált nap és a tetragramma volt látható. Ez a jelkép zászlókon és pénzeken is fel-felbukkant, és Jehova—Nap-jelvényként volt ismert.
A korai zsidó írások tanúsítják, hogy a zsidó keresztények használták Isten nevét az írásaikban. A Toszifta – a szóbeli törvénynek egy írott gyűjteménye, amelyet körülbelül i. sz. 300-ban fejeztek be – ezt mondja azokról a keresztény írásokról, amelyeket sabbaton elégettek: „Az evangélisták könyveit és a [zsidó keresztényeknek tartott] minim könyveit nem mentik ki a tűzből, hanem hagyják elégni ott, ahol vannak . . . , a könyveket az isteni névre történő utalásokkal együtt.” Ugyanez a forrás idézi az i. sz. II. század elején élt galileai José rabbit is, aki szerint a hét többi napján „kivágják [a keresztény írásokból] az isteni nevet, amelyet tartalmaznak, ezeket elrejtik, és a maradékot elégetik”. Vagyis nyomós bizonyíték szól amellett, hogy az i. sz. II. században élt zsidók szerint a keresztények használták az írásaikban a Jehova nevet.
(Lawrence H. Schiffman: Who Was a Jew?).
Nem mentjük ki a tűzből (Sabbath-napon) az evangéliumokat és a minim (’eretnekek’) könyveit. Ehelyett inkább elégetjük azokat a maguk helyén a Tetragrammáikkal együtt. Yose Ha-Gelili rabbi ezt mondja: Hét közben ki kell vágni belőlük a Tetragrammákat s el kell rejteni azokat, és a maradékot el kell égetni. Tarfon rabbi ezt mondta: Temessem el a fiaimat! Ha kezembe kerülnének (ezek a könyvek), elégetném azokat a Tetragrammáikkal együtt”
Dr. Schiffman tovább érvel amellett, hogy a minim szó itt zsidó keresztényekre utal.
Hú mennyi hely, nem is gondoltam volna. Én személyesen sírokon láttam, de az elmondásaitok alapján sok embert elküldenék ezekre a helyekre (akik például itt írogatnak, cáfolnak, támadnak) és megmutatnám nekik, mi a valóság, de még lehet akkor sem hinnék el.
Köszönet az információkért.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!