Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért van ez, szabad akarat...

Miért van ez, szabad akarat vs Szentháromság vs predesztináció?

Figyelt kérdés

Miért hisznek többen a szabad akaratban, mint a Szentháromságban vagy a predesztinációban??

Ha jól tudom szó szerint egyik sincs benne a Bibliában.

Habár a Szentháromság van a legjobban leírva benne ezek közül, de mégis a szabad akaratban hisznek többen. Miért??


2014. jan. 25. 13:11
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

T. Kerdezo!

Valoban, Isten az embert "szabad akarattal" ruhazta fel. Nem robotokat alkotott. Adam es Eva valaszthattak a jo es rossz dontes kozott. Ahogyan tudjuk, sajnos a rosszat valasztottak.

Istennek van elorelato kepessege, de ezt nem minden esetben hasznalja. Jehova bölcsen megválogatja, hogy mikor él ezzel a képességével; akkor, amikor az ésszerű, és a körülmények megkívánják.

. Az első emberpár választhatott az örök élet és a halál között. Nem lett volna képmutatás Isten részéről, ha figyelmezteti őket, hogy ne kövessék el ezt a bűnt, miközben tudja, hogy úgyis rosszul döntenek majd? Mivel Jehova „szereti az igazságosságot és a jogot”, nem ajánlott volna fel egy olyan választási lehetőséget, mely valójában nem is létezett. Isten „jó dolgokat” ad a teremtményeinek. A jóságáról tanúskodik az, ahogyan az embereket megalkotta, és ahogyan a paradicsomi otthont elkészítette nekik. Vajon egy ilyen jóságos uralkodó olyan kegyetlen lenne, hogy elkészít valakinek egy gyönyörű otthont, miközben tudja, hogy majd úgyis elveszi tőle? Nem, jó és igazságos Alkotónk nem hibáztatható az ember lázadásáért!

„De hogy lehet, hogy ezt egy mindentudó Isten nem látta előre?” – ellenkezhet valaki. Jehova korlátlan bölcsességéhez természetesen az is hozzátartozik, hogy képes ’kezdettől fogva megmondani a véget’ (Ézsaiás 46:9, 10). Ám nem kell minden esetben használnia ezt a képességét, ahogyan a mérhetetlen hatalmát sem.

Bizonyitek erre Abraham esete, amikor a Fiat majdnem felaldozta. A Mozes I. 22:12 verse igy szol: "Es monda: Ne nyujtsd ki a te kezedet a gyermekre, es ne bantsd ot; mert most mar tudom, hogy istenfelo vagy, es nem kedvezel a te fiadnak, a te egyetlenegyednek en erettem." Tehat ebbol a versbol is lathato hogy Isten itt sem tudta elore, hogy mit fog tenni Abraham.

Ezt hasonlithatnank egy mai peldaval. Valaki meg akar nezni egy jo merkozest a TV-ben. Donthet ugy, hogy vegignezi a meccset, es a vegen megtudja az eredmenyt. De donthet ugy is, hogy eloszor megnezi a vegeredmenyt, majd utana a meccset.

Isten nem akarta elore tudni egyik esetben sem hogy mi fog tortenni. Bizalmat szavazott az embernek, aki kimutathatta volna a halajat es szeretetet Isten fele.

Az eleve elrendeles szinten nem letezik: hiszen milyen Isten volna az, aki eleve elrendezte volna az emberiseg sorsat, aztan megteremti oket, es hagyja hogy szenvedjenek.

A haromsagtan pedig nem Bibliai tanitas. Joval a II-III.szazadtol kezdte az egyhaz atvenni ezt a pogany eredetu tanitast. Az I.szazadi keresztenyek ezt a fogalmat nem is ismertek. Ok tudtak, hogy ki a mindenhato, teremto Isten, ki a Fia /Jezus/, es azt is tudtak, hogy a "Szent Lelek/Szellem" nem szemely, hanem Isten hatekony ereje, ami altal teremtett mindent.

Az, hogy a vallas ezt behozta a tanitasokban, nagymertekben meghamisitotta a Bibliat. Ugyan igy a "lelek hallhatatlansaganak" tanitasa is, amit Platontol vett at az egyhaz.

Ha kerdesed lenne, szivesen valaszolok. Udv: Judit!

2014. jan. 28. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:
Meglátásom szerint az eleve elrendelés nem az egyes emberek jövőbeli sorsára vonatkozik, hanem arra, ami alapján el fog dőlni az emberek jövőbeli sorsa. Azaz előre le voltak fektetve a játékszabályok, azután lettünk megteremtve mi emberek. Isten akarata az, hogy minden egyes ember megmeneküljön (1Tim 2,4), de a Biblia azt is kijelenti, hogy ez sajnos nem fog megtörténni, sőt, az emberiség hatezer éves történelme során, csak az emberiség töredéke jut el a beteljesedésbe(Mt 7,13-14). Isten akarata az, hogy az emberiség megismerje az igazságot, és döntsön. Azt is megmondja, hogy azt akarja, hogy az emberek jól döntsenek (5Móz 30,29; Ez 33,11). Döntenie azonban az egyénnek kell, és a döntése meg fogja határozni az örökkévaló sorsát (Préd 11,3). Ha Isten előre eldöntötte volna, hogy ki milyen döntést hozzon, akkor hogyan lehetne az ítélet igazságos? Akkor az egész valóban csupán egy isteni színjáték lenne. Ezzel szemben Isten minden embert hív, még azt is, akiről tudja, hogy nem fog menni. Ez az ember el fog veszni, de Isten mindent megtett érte, amit tehetett, sőt, ha többet tehetne azt is megtenné, mégsem dönthet helyette. Isten a jogosság Istene, a megmenekülésünk pedig csak akkor jogszerű, ha az Isten által adatott ajtón megyünk be és az Ő útján közlekedünk (2Tim 2,5). Ez az ajtó pedig nem más, mint Jézus Krisztus (Jn 10,9), sőt, az út, amin járnunk kell szintén Ő (Jn 14,6).
2014. jan. 30. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!