Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A Máté 16:18 a katolikusokról...

A Máté 16:18 a katolikusokról szól? (Hallottam katolikusokat ezzel érvelni). A 19-ik vers pedig mit jelent?

Figyelt kérdés

Máté Evangyélioma 16. rész:

18. De én is mondom néked, hogy te Péter vagy, és ezen a kősziklán építem fel az én anyaszentegyházamat, és a pokol kapui sem vesznek rajta diadalmat.

19. És néked adom a mennyek országának kulcsait; és a mit megkötsz a földön, a mennyekben is kötve lészen; és a mit megoldasz a földön, a mennyekben is oldva lészen.



2013. nov. 19. 22:29
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

Elég ha csak Jézus példájára gondoltok:


A Máté írása szerint való Szent Evangéliom » 7. fejezet

24

Valaki azért hallja én tőlem e beszédeket, és megcselekszi azokat, hasonlítom azt a bölcs emberhez, aki a kősziklára építette az ő házát:

25

És ömlött az eső, és eljött az árvíz, és fújtak a szelek, és beleütköztek abba a házba; de nem dőlt össze: mert a kősziklára építtetett.

26

És valaki hallja én tőlem e beszédeket, és nem cselekszi meg azokat, hasonlatos lesz a bolond emberhez, aki a fövényre építette házát:

27

És ömlött az eső, és eljött az árvíz, és fújtak a szelek, és beleütköztek abba a házba; és összeomlott: és nagy lett annak romlása.

28

És lőn, mikor elvégezte Jézus e beszédeket, álmélkodik vala a sokaság az ő tanításán:

29

Mert úgy tanítja vala őket, mint akinek hatalma van, és nem úgy, mint az írástudók.

2013. nov. 20. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

Tisztelt Titus Pullo!


A Jézus korabeli arám nyelvet nem ismerem, így erről nem tudok nyilatkozni, előttem Dániel arámja ismert valamennyire, de az nem ugyanazaz, amit Jézus korában beszéltek. Mindenesetre azt se felejtsük el, hogy az evangéliumokat azért írták görög nyelven, hogy mindenki számára érthető legyen, így Máté szóhasználata bizonyára tudatos volt. A szent szerző bizonyára tisztában volt vele, hogy kire épül az egyház, így ha Péter elsőbbségét akarta volna hangsúlyozni, akkor nem engedhetett volna meg magának egy olyan teológiai hibát, hogy a (Mát 16,18) szövegében a kőre két szót használ, ezáltal félreértésre adva okot, hogy kire épül az egyház, elnézést, én ezt nem tudom elfogadni. Ha Péterre épült volna az egyház, akkor annak kéne szereplni a szövegben, hogy "te petrosz vagy, és én erre a petrára építem egyházamat", és akkor nincs vita. Máté bizonyára tudhatta ezt, így tudatosan használt két külön szót a görög szövegben. Így pedig csak belemagyarázásokkal lehet megmagyarázni azt, hogy miért használ a szerző két külön szót a kőre.


Egyébként meg ami az egyházkérdést illeti, a Jelenések könyvében található 7 levél világosan megmutatja, hogy az elmúlt 2000 évben kik voltak Krisztus gyülekezetei. Ez egy ősi értelmezés, amelyet évszázadokkal korábban is vallottak.

2013. nov. 20. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
*petroszra
2013. nov. 20. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Kedves #12-es válaszoló!


Nem állítom, hogy az evangélium szerzőjében nem állt a különbségtétel szándéka, de szerény szubjektív véleményem, hogy ha valóban a két eset közti különbségre akarná felhívni a figyelmet, ahhoz képest viszont nagyon pongyolán tette, mert szinte egyáltalán nem hangsúlyos. Én fenntartom, hogy a két szó között olyan minimális árnyalatnyi különbség van, hogy nem igazán alkalmas kontraszt hangsúlyozására. Énszerintem lehetséges, hogy az evangélista hibát vétett, mert félreérthetően fogalmaz (bár lehet, hogy ez volt a szándéka). Pontosan annyira egyértelmű, mintha azt mondanám, hogy "Te kőszikla vagy, és én erre a sziklára építem egyházam". Kőszikla~szikla, petrosz~petra. Lehet, hogy csak választékosság áll a háttérben.


Szerintem nem egyértelmű, és egyébként én katolikus létemre ugyanúgy nem érzem helyénvalónak erre az egy versre építeni az érvelést a Katolikus Egyház mellett, mint ez alapján érvelni ellene. Szerintem pont ez az igerész nem dönt el semmit a kérdésben.

2013. nov. 20. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!