Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Vallási fanatizmus? Tudtok...

Vallási fanatizmus? Tudtok példákat?

Figyelt kérdés

sziasztok! szóval vallási fanatizmusról kellene készítsek egy bemutatót (deviancia előadásra). tudom, hogy a google a barátom, de nem igazán tudom kiszűrni a hasznos információkat a sok szemét közül. már annyi mindent olvastam, hogy azt sem tudom hol áll a fejem.

szóval, ha tudtok fanatizmusra példát (kereszténység, zsidóság, iszlám) akkor kérlek valami linkeket vagy leírásokat osszatok meg velem.

köszönöm szépen :)



2013. okt. 27. 15:27
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Úgy gondolom, hogy minden fanatizmus valamire visszavezethető.

Így a fajtája/megnyilvánulása is egyénenként változó.

2013. okt. 27. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
2013. okt. 27. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

Keresztyének: Jehova tanúi, meg egyéb hasonló szekták. Lényege, hogy a Bibliából kiválasztanak egy-egy igét, amibe mindent belemagyaráznak. Pl. így jött ki, hogy a Bibliában valahol a vérfogyasztást rossz dologként tekintik, ezért a vértranszfúzió náluk szigorúan tilos (még akkor is, ha mondjuk a saját gyereked élete múlna rajta...)

De egyébként ide sorolhatnánk a mormonokat. Ők azok az amerikaiak, akik szerint Jézus amerikai volt!


Zsidók: Haszidok. Biztos láttál már ilyet vagy képen vagy élőben, ezek a nagy szőrmekalapos zsidók. Minden egyes rendelkezést betartanak a Bibliából, és minden újítást elvetnek. Kb. minden lépésük meg van szabva. Nem szeretik, ha fényképezik őket (hagyományból). Valamint női egyenjogúságról, meg bármi féle engedményekről nem is hallottak :)

[link]


Iszlám: Szunnita csoporton belül, pl a tálibok. Gondolom nem kell bemutatnom, 9/11 és hasonló események. Feladatuknak tekintik a dzsihadot (szent háborút), amiben az még az ő életük sem ér semmit...


Tudom, hogy nem írtam le minden konkrétumot, de remélem elindulási alapnak jó :)

2013. okt. 27. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Bocsi nem megy a link, itt egy másik:


[link]

2013. okt. 27. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
Megint én... Ja és a haszidok... természetesen nem a Bibliából, hanem a Tórából tartanak be minden rendelkezést... elnézést :)
2013. okt. 27. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 Pietrosol ***** válasza:
45%

Sziasztok!


# 3!


A haszidokat illetően egészen biztosan tévedsz!


Jiszráél ben Eliezer Baál Sém Tóv (1698-1760) rabbi, a haszidizmus megalapítója, Medzsibozs-ban (Miedzyboz, ma Ukrajna) telepedett le. Ő volt az akinek tanításai alapján összefoglalták négy alapeszméjüket, melyek a következők:

1. Isten előtt nem a tudás, nem a törvények szigorú betartása a fontos, hanem az odaadó szeretet, a jóakarat és a lélek tisztasága. A vallásos életmód, a sok rituális előírás és a számos jó cselekedet lényege ugyanis az Istenszeretet, a felebaráti segítségnyújtás és az értelmes életvitel, egyszóval az emberszeretet.

2. Nem önmegtartóztatással, nem szomorúsággal, hanem őszinte örömmel, tánccal-dallal kell szolgálni az Urat.

3. A dvekut - vagyis a teremtőhöz való ragaszkodás fontosságát. Ez a feltétel és kérdés nélküli Isten felé irányuló teljes szeretet és hűség.

4. A zsidó ember nem csak a Tóra 613 kifejezett parancsolatának teljesítésével szolgálja az urat, hanem minden hétköznapi cselekedetével is - azzal is, ha eszik, azzal is, ahogyan jár.


Amiket leírtál, mind nem jellemzőek egy haszid zsidóra. De azt elfogadom, hogy van olyan csoportosulás a zsidóságon belül, emely önmagát haszidnak nevezi, viszont, ha nem ezen alapelvek szerint működik, akkor nagyjából annyira haszid, mint én.

2013. okt. 27. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 Pietrosol ***** válasza:

Bocs!


A "Jiszráél ben Eliezer Baál Sém Tóv..." rész, természetesen idézet!


Jelesül innét: [link]

2013. okt. 27. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
köszönöm mindenkinek a segítséget :)
2013. okt. 27. 20:02
 9/13 anonim ***** válasza:
Akkor hogy hívják azokat a zsidókat? Simán ultraortodox?
2013. okt. 27. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Pietrosol ***** válasza:
49%
Ezt sajnos nem tudom pontosan. Lehet, hogy ők alkotják ugyanazt a csoportosulást, akik az "Isten törvénye lebegjen a szemetek előtt" utasítást úgy értelmezik, hogy egy kis dobozkát kötnek a homlokukra, amelyben a Tórából vett idézeteket tartanak.
2013. okt. 27. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!