Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mit jelent a szó "hit"? ....

Mit jelent a szó "hit"? . Gyakorta tapasztalom, hogy ezt a szót a vallásokkal azonosítják, főként a kereszténnyel, tévesen. és hogy valójában a fogalomról igencsak tévesek, vagy nagyon korlátoltak az értelmezések. Nos?

Figyelt kérdés
2013. okt. 9. 11:20
1 2 3
 11/21 nagylzs ***** válasza:

Ja még annyit hozzá hogy "tény" alatt az objektív valóságos tényeket értettem. Tehát az számít ténynek, ami objektív módon közvetlenül mérhető és tapasztalható. Objektív pedig az, ami a vizsgáló személyétől független. (T.i. akárki méri, ugyan azt az eredményt kapja.)


Az emberek hite legtöbbször érzelmi alapú. Bár a hit definíciójában ez nem szerepel - csak annyi van benne hogy valamit elfogadunk a tények ismerete nélkül. De ha statisztikát készítenénk arról hogy mi az oka ennek az elfogadásnak, akkor azt találnánk hogy nagyon nagy részben az elfogadás oka valamilyen emóció. Azaz: sokszor az érzéseink döntik el hogy mi vélünk igaznak vagy hamisnak.

2013. okt. 9. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:

Néhányan leírták szótárra hivatkozva.

A hit lényege, hogy valaminek a létezéséről meg vagyunk győződve, ezért nincs szükségünk a bizonyítására. Sokféle dologban lehet hinni. Amikor egy emberfeletti hatalomban hiszünk, akkor vallásosak vagyunk, a hitünk valamiféle isten létezést fogadja el. De hihetünk önmagunk erejében, ennek egy fajtája a magabiztosság. Hihetünk politikai eszmékben, abban, hogy valamit képesek vagyunk megvalósítani.

Ha olyasmiben hiszünk, amely nem igaz, mert például bizonyítható az ellenkezője, az a tévhit. Ennek is az a lényege, hogy nincs szükségünk a bizonyításra, enélkül is elhisszük.

Éppen ezért a hit és a tudomány nem vitatkozhat, hiszen az egyiknek erre nincs szüksége, a másik viszont nem fogadja el anélkül a dolgot.

2013. okt. 9. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:

Szia!


A közvéleményben sajnos egészen téves eszme él a keresztény hit mibenlétéről. Általában „elhívésnek, hiszékenységnek” értelmezik. Az hisz, aki „elhiszi” Isten létezését, esetleg még Krisztus Isten-voltát, valamilyen halál utáni életet vagy üdvösséget. Ezért sokan úgy gondolják, hogy a hit csak a naivak, gyengék, vagy valamilyen áhítatra vágyó lelkek számára elérhető, így csak nekik jelent egyfajta megoldást az élet problémáira.


A bibliai hitfogalom azonban merőben más. Ha elfogadjuk, hogy a hit az ember helyes, egészséges lelki magatartása Isten iránt, akkor minden ember részéről ez lenne a természetes, a normális, a valóságnak megfelelő viszonyulás, és a hit hiánya a természetellenes állapot.


A Biblia szerint az élő vagy teljes hit elemekből, egymásra épülő lépcsőfokokból áll:


Az első fok a szilárd meggyőződésre jutás Isten kinyilatkoztatott igazságáról, vagy így is mondhatjuk: a Szentírás igazságáról. „A hit pedig a remélt dolgok valósága, és a nem látott dolgokról való meggyőződés.” (Zsidókhoz 11,1) A bibliai értelemben vett hit alapját tehát egy nagyon is erős, világos, értelmes meggyőződés képezi, nem pedig valamilyen bizonytalan „elhívés”.


A második fok a személyes bizalom kialakulása Isten iránt. Közelebbről jelenti ez a feltétel nélküli bizalmat az Ő mindenható, teremtő hatalmában és erkölcsi jellemében – igazságosságában és irgalmasságában. Ennek az Isten hatalmába és szeretetébe vetett hitnek a végeredménye a hit Isten ígéreteiben.


A harmadik fok: az alázat. Minél inkább látja az ember Isten tudás- és hatalombeli nagyságát, ugyanakkor a tökéletes igazságot és szeretetet megtestesítő jellemét, amelyek együtt érvényesülnek, annál inkább felismeri saját gyengeségét az igazság megértése és cselekvése, vagyis az erkölcsi erő szempontjából. Ezen az alapon igazi, értelmes alázatra jut Isten előtt. Ennél a pontnál különösen élesen mutatkozik meg az ember erkölcsi minősége, mert önmagáról kell elismernie az énjét nagyon érzékenyen érintő igazságot.


Mindezek után következik a hit döntő lépése: a hit cselekvése. Jakab apostol írja, hogy amíg cselekedet nincs, addig még nem lehet teljes hitről beszélni (Jakab 2,17–26). A hit cselekvése logikusan következik az előzőekből: ha valakinek teljes bizalma van Istenben, az Ő ígéreteiben, viszont nincs bizalma önmagában – a saját értelmében és erejében –, akkor ennek eredményeként rábízza magát Istenre, átadja magát neki, hogy Ő cselekedjen benne és általa. Az önzéssel megkötözött ember részéről ez a legnagyobb cselekedet, mert önmegtagadást, önös érdeke és büszke magabízása feladását jelenti, azt a fontos döntést, hogy önmaga helyére Istent állítja. A hitnek ez az elhatározása mindig az adott helyzetnek megfelelő, konkrét cselekvésben jut kifejezésre.


A hit utolsó – de nagyon lényeges – eleme vagy lépcsőfoka a mély hála, a szeretet elmélyülése Isten iránt azért, amit hit által az emberben és az ember által cselekszik. Ez a hála és szeretet magában foglalja azt a vágyat és erkölcsi kötelezettséget is az ember részéről, hogy a továbbiakban az egész életét Isten tulajdonának tekinti, és az Ő megváltó munkájába kíván bekapcsolódni, teljes önfeláldozással dolgozni másokért, Krisztus áldozatára válaszolva viszont áldozatként adva oda egész lényét, életét, és annak minden szolgálatát.


A hitnek ez az utolsó lépése is próbára teszi és kimutatja az ember erkölcsi minőségét. Az önző ember szívesen elvesz javakat önmaga számára, de nehezen fogja fel és vállalja a viszonzást, amelyre nem külsőleg, hanem csupán belül, a szívében, azaz erkölcsileg elkötelezett. Valamint az ember nagyon hajlamos arra is, hogy a dicsőséget önmagának tulajdonítsa azért, ami a valóságban nem az ő érdeme. Csak az én szeretet minden megnyilatkozását megutálni és megtagadni kész ember válaszol hálával Isten kegyelmének cselekvésére.


A hit az ember legszebb, legnemesebb képessége, illetve cselekvése. Amikor valakit igaznak, vagy valamit igazságnak, erkölcsileg mindenekfelett értékesnek talál, akkor mindent odaad, mindent vállal érte, még büszke, önző énje megtagadását is.


Üdv. Péter

2013. okt. 9. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:

Kedves Péter!

Tehát az a bizonyos "téveszme" a következő: isten és minden, ami belőle következik (most nem részletezném) létezéséről való meggyőződés anélkül, hogy ezt bármiféle módon bizonyítanánk. Mi ezt mondjuk. Te is. Mi itt a különbség?

2013. okt. 10. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:

Sziasztok!


A különbség az, hogy a mi hitünk nem egy elméleti hit csupán, hanem ettől a hittől emberi életek változnak meg, akik előtte a rosszat tették, azok ezután a jót teszik, akik boldogtalanok voltak, boldoggá lettek, mégpedig oly módon, ami nem egy pillanatnyi fellángolás, hanem egy életre szóló tartós öröm amely belülről fakad. A Biblia igazsága, Jézus igazsága nem elméleti igazság csupán, hanem gyakorlati, Jézus megváltó munkája nyomán az ember szabaddá válik az önzéstől, és a szeretet válik a meghatározó elvvé az életében. Erről szól számunkra a keresztény hit.


Üdv. Péter

2013. okt. 10. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 A kérdező kommentje:

sziasztok!


..köszönöm az értelemes hozzászólásokat...és különösen a 10. válaszolónak, akivel összecseng az, amit magam is "érzek"...


...tulajdonképpen azt szerettem volna látni, hogy akik vallásosnak vallják magukat, miképpen bontják ki, válik élővé náluk a Bibliai IGE, amelyet magam is vallok...


...amit a Péter írt, abban ezt látom a legfontosabbnak:


"A Biblia szerint az élő vagy teljes hit elemekből, egymásra épülő lépcsőfokokból áll:


Az első fok a szilárd meggyőződésre jutás Isten kinyilatkoztatott igazságáról, vagy így is mondhatjuk: a Szentírás igazságáról. "


...a "szilárd meggyőződés" azonban nem lehet más, mint az ISTENtől jövő határozott megszólítás...legalábbis az én olvasatomban, amely az ELHÍVÁS!...ami ugye megint szubjektív, vagyis empirikusan bizonyíthatatlan, ám az elhívottnál az elhívást követő jelek már lehetnek a hivő számára biztonyító erejűek...avagy cáfolatok...


..ám most az élő hitről beszélgetünk...a Biblia pedig valóban közöl dolgokat, viszont annak élővé válása alapvető kérdés a hit tekintetében is...


...az 1. válaszoló a Biblia IGE-jével válaszolt a betű ó-ságában csupán, így tehát az a válasz tulajdonképpen értéktelen, de akik megpróbálják valamiképpen értelmezni azt (és az nem igazán egyszerű feladat, amint látható a további válaszokból is) az valóban eljuthat a hitre, és nem az "elhivésre"...


...valahogyan úgy gondolom, hogy addig amíg a Szentírás ki nem nyílik bárkinek -természetesen nem varázsütésre, hanem a Szentszellem hathatós közreműködésével- addig "csak" vallásos hitről beszélhetünk,ám amikor már maga a szó "hit" megnyílt, és az ezzel kapcsolatos IGE-k, akkor elindultunk a HIT útján, és egészséges , növekedni képes megértési képesség alakul ki, amely szilárd (sziklaszilárd!) meggyőződést ad, mely soha el nem mozdithatóvá válik...mert a "meggyőződés" - és ezt a szót Péter miatt emeltem ki - már azt jelenti, hogy számomra már nem hit, hanem bizonyított tény, akkor is, ha mások ezt a bizonyító eljárást még nem ismerik, vagy nem ismerhetik fel/el...


..továbbá szilárd meggyőződésem, hogy a magukat"hitben" élőknek vallók mindaddig megzavarhatóak, amíg nem jutnak el a "Kősziklához", aki a Meggyőződést adja...és ezt a megzavarást szükségesnek és jótékonynak Látom, mert éppen ez, ami segít a téveseszmnéket, (tévhiteket -meséket) elhagyni, azaz a TOVÁBBLÉPÉSHEZ segít, amely nagyon nagy bátorságot igényel, és nem alkalmas arra minden ember...


...ezeket a továbblépni képeseket halásszák Jézus apostolai...ezért halászok ők...azoknak, akiknek van már lelki hallásuk, és látásuk -ez megint olyasmi, amit a vallások nem értelmeznek igazán helyesen - azok fogják csupán tudni értelmezni, mert nem a külső ember értelmezi már, hanem a benn (szívben) fejlődő Krisztus, akinek viszont egy ideig nagy szüksége van fejlődéséhez a vallás zártságára, de azután már, ki kell hogy nyíljon a világ jelenségeire (hogy használhassa a lelki szemeit és füleit, és ezt nem tudja megakadályozni a vallási tiltás...azoknál akik megértek erre a megnyílásra...


...tehát szerettem volna a komoly hívőkkel és a valláskritikusokkal a békekötés lehetőségére felhívni a figyelmet, mert :


"mindennek rendelt ideje van" :)


...a fölösleges szóharcokat pedig kerüljétek, mert egymást építve is lehetséges haladni..és itt most nem tértem ki a trollokra, akik csak lelkük alacsony minőségeit kiélni járnak az oldalra, amelyre nekik (és ezek szerint a világnak is) szükségük van, akkor is, ha az a komoly beszélgetőknél igen zavaró lehet...


...visszatérve tehát a "hit" fogalmára, még szeretném, ha megértené, aki alkalmas arra, hogy minden ember egy -egy adott szót értelmezve mást gondol - mert a földi világban minden ember egy külön (szubjektív) világ, és ennek egyeztetése minden értelmes beszélgetés alapja kellene hogy legyen (hogy;" egy értelemben legyünk a KRISZTUS felől", különben minden csupán bábeli zűr - zavarba fúl...


..vágyom értelmes beszélgetésekre, és beszélgetőtársakra, akik által minden résztvevő épülhet...:)

2013. okt. 10. 08:54
 17/21 A kérdező kommentje:

a 14. válaszolónak!


...azok, akik beszélnek Istenről (nem a vallási, egyházi, felekezeti tanításokra gondolok elsősorban), és hittel beszélnek, azért teszik általában (-ezért nem mindenki, és ezek az önjelöltek, akik képzeletük foglyai e tekintetben), mert Isten tett nekik bizonyságot Önmagáról...Isten maga választotta ki és tanította őket, a feladatra kiképezte , amelyet rájuk bízott...


...ezt az illetékesek egészen bizonyosan tudják, és ez a különbség, és ezt a különbséget megérzik azok, akik a szívükkel kapcsolatban állnak (mert bizony sok ember van akinek a szíve "kőből", azaz bezárult a lehetőség előtt, hogy Isten azon az ajtón beléphessen...


...ez olyan bizonyos, mint ahogyan az éjszakára nappal következik, ahogyan a holdat fölváltja a nap VILÁGOSSÁGA...ehhez pedig nyitottság szükséges, és nem bezárult világ (szív és elme)...függetlenül a bezártság okától...és ez valóban minden embernek adott lehetőség, de csak nagyon -nagyon kevesen képesek valóban élni azzal :(

2013. okt. 10. 13:46
 18/21 anonim ***** válasza:
Hit: A teremtő aktus egyik (=az energetikai) felét jelenti.
2013. okt. 10. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 A kérdező kommentje:

Súr!


...valóban az egyik fele(?!), de nem az energetikai, mert az energiából történik a teremtés , méghozzá a szellem a Teremtő, aki irányítja az energiát...!...ez igen logikus még a földi világban is jól érzékelhető, és nem összetéveszthető!


...hiába van terv (szellemben megtörtént már az alkotás = terv), szükséges hozzá az, amiből megalkotják azt...ez pedig az enrgia (különböző manifesztációs szintek (a legalsó az anyaggá sűrűsödött energia, magasabb szintje a lélek, még magasabb a Fény, és annál is magasabb az ŐSFÉNY)

2013. okt. 11. 08:36
 20/21 KZitus ***** válasza:

A kommentedhez.


Na látod hát ez is egyfajta gondolkodás a hitről.

Az értelmező szótárból kimásoltam mi a hit. - nem értesz vele egyet.


A Bibliából is kimásoltam mi a hit. Ezzel sem értesz egyet.


Én tiszteletben tartom a nézetedet. Mert azzal csak egyetértesz, hogy mindenki azt hisz el, amit akar.


Üdvözöllek: Zita

2013. okt. 11. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!