Mit jelent a szó "hit"? . Gyakorta tapasztalom, hogy ezt a szót a vallásokkal azonosítják, főként a kereszténnyel, tévesen. és hogy valójában a fogalomról igencsak tévesek, vagy nagyon korlátoltak az értelmezések. Nos?
Szerintem a keresztény megfogalmazás teljesen elfogadható.
A hit egy belső meggyőződés, bizonyosság valaminek/valakinek a tényéről, anélkül, hogy látnád, megtapasztalnád.
Ugyanis ha látsz valamit, akkor nem kell benne hinned. Ezért mindenképp egy nem látható dologban tudsz hinni.
Egyébként pedig az ember, ha jobban belegondol, az életünket mélyen átszövi a hit. Valójában a legtöbb dolognak nem tudunk, de nem is akarunk utána járni, emiatt elfogadjuk egy mások véleményét és abban hiszünk, mint tényben.
Sokszor így: -biztos igazuk van, ha ennyien mondják...vagy ha tudományos szót mellé teszik=igazság.
Persze sok esetben ez nem így van és erről szól az élet, a történelem, hányan lettek ilyen módon megvezetve és szerintem most is.
Elég elolvasni egy újságot, média híreket, iskolában tanultakat és van amelyikről ordít, hogy hazugság, másokat elfogadunk, megint másokat talán....
Sokféle ember, sokféle kultúra, sokféle feldolgozása a valóságnak.
Ha valakiben nem alakul ki az igazságérzet, akkor nagy bajban van, mert megvezetik, becsapják, átverik.
Azt szokták mondani, hogy minél nagyobb egy hazugság, annál hihetőbb......másik megfogalmazás: a sok igazság közé tegyél hazugságot és ezzel elcsúsztatod az egészet és a tömegek átverve.
Legyenek ellenőrizhető igazságok benne, és olyan hazugságok, amiket nem lehet ellenőrizni könnyedén és az emberek behiszik az igaz részek miatt.
Vannak nagyon szuggesztív emberek, hírolvasók, politikusok...stb, akiknek a személyiségük mély benyomást tesz másokra. Ez egy adottság.
Ha ők mondanak valamit, többségében elhiszik nekik.
Ilyen pozíciókra keresik, kutatják az ilyen embereket.
Velük el lehet adni a maszlagot.
Egyszerű.
Elhiszed, hogy ha a kapcsolót felkapcsolod, akkor világítani fog a lámpa.
Tehát a hitetlen is hívő, de ő csak a tapasztalataiban hisz.
A hit az, amikor valami olyan dolog létében vagy bekövetkezésében reménykedsz illetve bízol, amelynek a létezésére, bekövetkezésére nincs bizonyítékod.
(Hit tehát az is, hogy hiszel abban, hogy ha feladsz egy levelet a postán, a címzett megkapja. Vagy hogy ha megnyomod a gombot a gyalogátkelőnél, előbb vagy utóbb zöld lesz a lámpa. Ezek is mind a hit egyfajta megnyilvánulásai, hiszen semmilyen kézzelfogható bizonyítékod nincs arra, hogy a leveledet tényleg kikézbesíti a posta, vagy hogy a gomb a zebránál jó bármire is. Mégis hiszünk ezekben a dolgokban, feladjuk a levelet és megnyomjuk a gombot, mert valamilyen oknál fogva - tapasztalat, vagy mások elmondása stb. - azt feltételezzük, hogy amiben ez esetekben hiszünk, az úgy van.)
Szervusz
Mit jelent a szó "hit"? - a Magyar értelmező kéziszótár(1992 kiadás) szerint: " Olyasmiről való meggyőződés, amit nem tudunk igazolni"
A Biblia viszont azt írja a hitről:
Zsidók 11:1-6
A hit a remélt dolgok biztosítékon alapuló várása, a nem látható valóságok nyilvánvaló bizonyítása. Mert ezáltal nyertek tanúságot a régi idők emberei.
Hit által fogjuk fel, hogy a világrendszerek Isten szavára szerveződtek rendbe, úgyhogy amit látunk, az azokból lett, amik nem válnak láthatóvá.
Hit által ajánlott fel Ábel értékesebb áldozatot az Istennek, mint Káin, és e hit által tanúságot nyert arról, hogy igazságos, ugyanis az Isten tanúskodott az ajándékairól; és ezáltal, bár meghalt, mégis beszél.
Hit által vitetett át Énók, hogy ne lásson halált, és nem találták meg sehol, mivel az Isten átvitte őt; átvitetése előtt ugyanis megvolt a tanúsága arról, hogy kedvére van az Istennek.
Hit nélkül pedig lehetetlen Isten kedvére lenni, mert aki elébe járul, annak hinnie kell, hogy ő van, és hogy megjutalmazója lesz azoknak, akik komoly igyekezettel keresik őt.
Erre gondoltál?
Üdvözlettel: Zita
Honnan tudod, hogy egy perc, hány másodperc? Csak mert így tanították. Az még nem bizonyíték, csak hiszed, hogy úgy van.
Honnan tudod, hogy hány éves vagy? Csak mert a szüleid azt mondták. Ez is csak hit kérdése.
...nem Zitus, nem a Bibliai megfogalamzásokra!...és...
"Mit jelent a szó "hit"? - a Magyar értelmező kéziszótár(1992 kiadás) szerint: " Olyasmiről való meggyőződés, amit nem tudunk igazolni""
...ez így szerintem nem igaz, mert azért igenis igazolhatóak a dolgok, ha nem is föltétlen kézzel foghatóan , de logikai levezetéssel igen...(már ha van aki megérti a vertikálisan kapcsolat logikát is...:)
> ...ez így szerintem nem igaz, mert azért igenis igazolhatóak a dolgok, ha nem is föltétlen kézzel foghatóan , de logikai levezetéssel igen...(már ha van aki megérti a vertikálisan kapcsolat logikát is...:)
Na persze, attól függ mit tekintesz igazolásnak. Tudományos értelemben elég jól definiálva van hogy mit tekintünk igazolásnak. Erre az úgynevezett "hatszigmás kritériumot" használják: Normál eloszlás esetén, sok kísérlet eredményét vizsgálva meghatározzák a korrigált tapasztalati szórás értékét, és az átlaghoz képest plusz mínusz 3 szigma közé esik a mérési eredmény. Ez 99.9999999% valószínűséggel igazolást jelent, nem tudom pontosan hány darab kilences van nézz utána ha érdekel.
Ha ezt az értéket nem éri el, de tudományosan foglalkoztak vele és "majdnem igazolva van", akkor feltételezik hogy más nem ismert hatások is léteznek. Ilyenkor az elmélet az nem bizonyított, csak úgynevezett "hipotézis" amit további kísérletekkel igazolni vagy cáfolni, illetve módosítani lehet.
Minden ami nem tudományos hipotézis vagy nem tudományosan bizonyított, az hit. Na persze a hitek között is van nagyon megalapozott, és kevésbé megalapozott. Minél több a rendelkezésre álló tény ami igazolni látszik az elméletet, és minél kevesebb az olyan tény ami ellent mond neki, annál inkább megalapozott a hit.
A másik véglet a vakhit: annak ellenére fogadsz el valamit, hogy a rendelkezésre álló tények, tapasztalatok teljesen ellent mondanak neki.
A hit tehát ezt jelenti: valaminek az elfogadása (valóságosnak tekintése) anélkül hogy rendelkezésre állnának az ezt igazoló tények. Minél több igazoló tény áll rendelkezésre, annál kevésbé hit és annál inkább igazolt tudás. Minél kevesebb igazoló tény, vagy ellentmondás áll rendelkezésre, annál inkább hitről beszélünk.
Szóval a hit definíciójába bizonyos dolgok egyértelműen beletartoznak. Különösen azok a dolgok amiket tudományosan nem lehet vizsgálni, kísérletileg nem igazolhatók. Ez a magyarázata annak, hogy a vallással kapcsolatban nagy hangsúlyt kap a hit - mivel olyan dolgokról van szó amivel a tudomány nem foglalkozik. Objektíven nem vizsgálható.
De a hit fogalomnak nem éles a széle. A hit fogalmába beletartozó dolgok egyik széle beleér a homályos tudásba a másik széle a tévhitbe.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!