Miért teremtett meg a Teremtőnk így? Miért vagyunk képesek sokféle színt érzékelni, hiszen az életben maradáshoz nincs szükség a színlátásra.
A válasz nagyon egyszerű:
Nem teremtett senki sem, azért.
Egyébként hiszek Istenben, de nincs értelme a kérdésnek.
Csak akkor, ha a vallásosaktól kérdezed.
Arra pedig az a válasz, hogy szebb legyen a világ és könnyebben boldogulj benne.
Kedves Zita
A kérdést kár hogy ne,m pontozhatom,mert ez egy nagyon szép,értelmesen feltett kérdés,annak érdekében hogy megtudj valamit amit eddig nem tudtál.Követendő példa.
Válasz:A tárgyaknak van a mi színlátásunktól függetlenül is fényvisszaverő képességük.Az adott tárgy molekuláris sajátosságai alapján (a benne lévő atomok ionos vagy kovalens kötése,kötéstávolság,kötésszög stb) alakul ki hogy az adott tárgy milyen hullámhosszakat nyel el,és miket ver vissza.
A visszavert sugárzást vagyunk mi képesek színekként érzékelni (már mint azokat a frekvenciákat amiket látunk).
És itt jön az evolúció a dologba:Az élőlények fennmaradásának kulcsa a szaporodás mellett saját maguk fenntartása.Ezt táplálkozással (részben,mert emellett van még légzés meg minden egyéb)tudják fenntartani.Ha egy egyed jobban látja társainál az élelmet jelentő tárgyat (ami egy almától kezdve lehet a békán keresztül egészen az ürülékig bármi,ami éppen az adott fajnak kell) akkor az nyilvánvalóan evolúciós előny.Ha képes még meg is különböztetni a már említett eltérő frekvenciákat (azaz képes különböző színeket érzékelni) akkor még nagyobb előnye van.Hisz te neked is nehéz megmondani mondjuk egy fekete fehér képről az apró részleteket,mert nem látod annyira elütni egymástól a dolgokat.De színes látással ha már több különbőző színt is látsz,akkor sokkal könnyebb dolgod van.
Felvetül a kérdés persze hogy miért ne,m lát akkor minden élőlény színesben?Azért mert ez az étrendhez kötődik.A magevő,gyümölcsevő élőlények (tehát a madarak,emlősök közül a növényevők illetve mi emberek is) azért szorulnak rá a színlátásra mert élelmük általában színes.Az epret,cseresznyét,bogyókat,terméseket vagy színes magvakat sokkal könnyebb színlátással észrevenni.Így értelem szerűen a színlátó egyedek génjei sokkal gyorsabban elterjedtek,és uralkodóvá váltak mint a színvakok génjei.
Igazából a látásunk még mindig nem nevezhető tökéletesnek.Már csak azért se mert a hatalmas kiterjedésű spektrumnak csupán kis szeletét látjuk.Viszont némely élőlények (mint a madarak) még az ultra viola fényt is látják,így ők "új" (számunkra ismeretlen) színeket is látnak.
Kedves sörpocak:
Én is úgy értettem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!