Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A protestánsok mikor, és...

Prókátor kérdése:

A protestánsok mikor, és hogyan imádkoznak?

Figyelt kérdés

A mikor alatt elsősorban azt értem, hogy vannak e számukra idő-/napszakok, amikor ajánlott/kötelező imádkozniuk (pl reggel, este, étkezés-munka előtt/után, az istentisztelet egy adott pontján, stb)

A "hogyan"t elsősorban a test- és kéztartásra értem. Vannak e esetleg olyan testtartások, amiket csak ritkán, különleges alkalmakkor használnak, vagy pl amivel különösen kifelyezik Isten iránti tiszteletüket stb.

Ha lehet, megírnátok a válaszban azt is, hogy pontosan melyik felekezethez tartoztok, és hogy válaszotok mennnnyire a felekezet és mennyire a saját elgondolásait tükrözik?

Az értelmes válaszokat előre is köszönöm!



2013. júl. 12. 20:21
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Alább a református imádkozási szokásokról olvashatsz.

A mikor a vallásosság fokától függ.

Ugyebár van olyan is, hogy megkeresztelték csecsemőként, de nem kapott semmilyen vallásos nevelést, és soha nem imádkozik. Ez kb. tapasztalati alapon 49%-a a gyülekezetnek.

Aztán van a másik hányad, aki egy évben egyszer elmegy a karácsonyi istentiszteletre, meg esetleg a húsvétira még egyszer. Szintén 49%.

Van egy kis részük, aki otthon (vagy otthon is) szokott imádkozni, amikor eszébe jut néhány naponta, vagy néhány hetente egyszer. 1%.

És van ugyebár a rendes vallásos, aki többször is imádkozik naponta és rendszeresen jár istentiszteletekre. 1%.

Az imádkozás módja: valami csendes helyen összekulcsolod az ujjaidat. (Kisujj-gyűrűsujj közbe a másik kezed kisujja, és így tovább a hüvelykujjakig. Hogy melyik kezed ujjai legyenek felül az lényegtelen, ahogy kényelmesebb.)

Ajánlott ima időpontok: nincs, pontosabban bármikor, amikor úgy érzed, napszaktól függetlenül.

Talán kitüntetett időpont lefekvéskor/ lefekvés előtt. Van aki szokott étkezés előtt is hálát adva az ételért, ami az asztalára került.

Lehet állni közben (rendesen egyenesen), ülni, vagy feküdni.

Általában be szoktuk csukni a szemünket.

Ima szövege: Mi atyánk... (ez a "szabvány", ha nem tud, vagy akar jobbat, másikat), de van elalvás előtti (Én istenem, jó istenem, lecsukódik már a szemem...), meg asztali ima is szabványos (Jövel Jézus, légy vendégünk..., ez mondjuk inkább katolikusoktól átvett szerintem).

És ugyebár, van nem szabványos ima, ami improvizáció. Ez egy saját egyedi beszéd Istenhez, amiben megköszönhetjük a velünk kapcsolatos aznapi vagy korábbi jótéteményeit. Vagy például kitartást, bölcsességet kérhetünk valami előttünk álló nagy horderejű dologgal kapcsolatban. Vagy úgy általánosságban segítséget kérhetünk az elesetteknek, árváknak, háborúban élőknek, éhezőknek stb. Vagy akár kombinálhatjuk is ezeket.

2013. júl. 12. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Első vagyok. Kiegészíteném az Istentiszteletekkel. Istentisztelet alatt vezetetten imádkozunk, amikor a lelkész mondja közösen elmondjuk a "Miatyánkot", van aki mormolva, van ki hangoabban, érthetőbben, és van aki csak magában. Szokott lenni saját imára is lehetőség, hogy most mindenki magában imádkozzon valamit, és akkor 1-2 perc csend van rá hagyva az Istentisztelet közben.
2013. júl. 12. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ is, és a kiegészítést is! Pontosan hasonló válaszokat várnék a többi felekezettől is, ha megtisztelnek! És természetesen ment a zöld kezecske. :-)


De válaszod felvetett bennem egy újabb kérdést!

Nem tudom, hogy csak kimaradt-e a térdeplés (térdhajtás, féltérdre ereszkedés)? Katolikusként ez azonnal feltűnt, mivel ezt a "pozíciót" mi a legmagasabb szintű tiszteletadásnak tartjuk, így egy hasonló kérdésben aválaszomat ezzel kezdtem volna. Ehhez hogyan álltok hozzá? Tiltott/nem ajánlott/fakultatív/ajánlott?

2013. júl. 12. 21:32
 4/10 anonim ***** válasza:
75%
Ex-reformátusként tudom, hogy nem térdelnek, sőt, katolikus "praktikának" tartják, és mint ilyet, kerülendőnek.
2013. júl. 12. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

A baptista imádkozásról tudok neked írni, azt ismerem: nincs összekulcsolt kéz, térdepelés (legalábbis imaházban nincs, más kérdés, hogy én otthon elcsendesedésemben így szoktam), keresztet nem vetünk. Az üdvözlés testvérek között: "Az Úr áljon", "Áldjon meg az Úr". Az istentisztelet végén a lelkipásztor at mondja: "Az Úr közel" válasz a gyülekezettől: " Jövel, Uram Jézus!"



Imaházban lehajtott fejjel imádkozunk. Mikor a lelkipásztor, vagy presbiter mond imát akkor állunk, de van olyan része az istentiszteletnek, amikor bárki, akit a Lélek indít fennhangon a többiek előtt imádkozhat. Ilyenkor mindenki ül lehajtott fejjel és együtt imádkozunk. Ez az ima nem egy "sablon", mindig ált. Igéhez/témához kötődő.


A mikor kérdésre: "Szüntelen imádkozzatok" - alapján amikor éppen úgy érzed: én szoktam akár munkahelyen, akár utazás közben, de fontos hogy legyen egy csendes idő reggel, vagy este amikor nincs zavaró körülmény. Én reggel szoktam csendességet tartani.

2013. júl. 13. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Előző vagyok, a bapti :) Miatyánkot egy alkalommal mondunk: úrvacsora végén (ez nálunk havi egyszer van)
2013. júl. 13. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Este a gyerekeimmel is imádkozom, ekkor az Esti imát mondjuk (Én Istenem, Jó Istenem lecsukódik...") ill. ismerik a Miatyánkot.


(még mindig a bapti)

2013. júl. 13. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

A bapti vagyok: csak még jutnak eszembe dolgok :DDD


Szóval, étkezés előtt is imádkozunk : Jövel Jézus, légy vendégünk, áldd meg amit adtál nékünk. Vagy van ahol hosszabban adnak hálát az ételért, irántunk való szeretetéért, stb. Kicsikkel azt szoktuk, hogy "Köszönjük az eledelt, amit az Úr kirendelt"

2013. júl. 13. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Egy másik baptista:

Annyiban kiegészíteném Testvérem szavait, hogy ennél többször szoktunk, mivel a lehető legtöbb dologra szeretünk kérni áldást, legyen az gyülekezeti alkalom, munkakeresés, dolgozat, vagy családi ünnep. Én otthon leborulva is szoktam imádkozni, hálát adni.

2013. júl. 13. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Az előző baptista vagyok: igen, ez így van: ha útra keünk vidékre előtte a kocsiban, ha bármi válaszút előtt állunk, stbstb. ezért írtam, hogy a "Szüntelenül imádkozzatok " Ige nagyon jól leírja hogy milyen sűrűn imádkozunk.
2013. júl. 13. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!