Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az ateisták hogy döntik el,...

Az ateisták hogy döntik el, mi helyes, és mi nem?

Figyelt kérdés

Magam katolikus vagyok, és tiszteletben tartom, ha mások másképp vélekednek. Ha jól tudom, az ateizmusnak nincsenek vallási tanai, sem lefektetett erkölcsi iránymutatói arra nézvést, hogy eldöntsék, mi az, ami erkölcsös/helyes/jó döntés, és mi az, ami elítélendő/helytelen/rossz. Ha jól tudom, az ateizmusban ezek a fogalmak esetlegesek, és csak adott körülmények közt értelmezhetők pontosan.

Mi alapján ítélnek el egy cselekedetet, vagy gondolnak helyénvalónak? elsősorban azokat kérdezem, akik magukat ateistának vallják.


Kérdésem nem kíván kritikával illetni senkit és semmit, csak az ateista szemléletet szeretném kicsit jobban megismerni.


2009. okt. 17. 20:39
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
35%

Ez egy összetett dolog. Alepvetően mindenkinek mások az erkölcsi normái, még a keresztények között is hatalmas szakadékok vannak (ismerek velejéig romlott, gonosz nőszemélyt, aki minden vasárnap ott ül a templomban az első sorban pl.). SZóval az erkölcsi normákat nem a vallás szabja meg, hanem az ember. És ez részben veleszületett, részben tanult tulajdonságokból áll. Ha pl te a kannibálok közé születnél, teljesen természetes lenne számodra, hogy megeszed az embertársaidat, viszont a megcsalás halálos bűnnek számítana, ami pl a mi világunkban már szinte elfogadott. Míg a kannibál törzseknél a megcsalást halállal büntetik, itt csupán egy kis veszekedés a vége és maximum a lelkiismeret. Szóval az is fontos, hol nősz fel, hová születsz. Az európai emberek számára többnyire azok az erkölcsi elvárások érvényesek, amik a Bibliában vannak leírva, függetlenül attól, vallásos, vagy ateista az illető. Amerikában,Afrikában vagy épp Ázsiában már egészen más szokások és normák uralkodnak, lehet, hogy ott olyan dologért néznének rád ferde szemmel, ami számodra teljesen természetes.

Szóval a kérdésed valamilyen szinten értelmetlen, mert olyan tág határai vannak a megfogalmazhatóságának, hogy oldalakat kellene leírnom.

De mivel ezt kérdezted: én a saját lelkiismeretem alapján döntöm el, mikor mi a jó és a mi a rossz.Lehet hogy egy adott esetben valami rossz döntésnek tűnik, de egy másikban pl ugyanaz a döntés a helyes. Ezért teljes mértékben a megérzéseimre hallgatok, és mielőtt döntenék, minden lehetséges helyzetet elképzelek, és minden személy helyébe, érzéseibe beleképzelem magam, akit érint az ügy. Így el tudom dönteni, mi az, ami mindenki számára a lehető legjobb. Sosem teszek másoknak olyat, amit magamnak sem kívánok és mindenkinek segítek, akinek tudok és aki tényleg rászorul. Természetesen szoktam ítélkezni mások fölött, de mielőtt megteszem, elképzelem magam a helyében, én másképp csinálnám e azt, ami miatt elítélem őt. Sosem bántok senkit, maximum bosszút tervezgetek, de a bosszúvágyam nagyon rövid iső alatt el szokott szállni,hamarabb, minthogy megtenném, amit elterveztem. De ez cska én vagyok...talán egy másik ateista egészen másképp gondolkodik.


20/L

2009. okt. 18. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
39%

"Elárulom, a keresztények sem azért csinálják, mert leírták egy könyvbe."


Akkor mi szükség még a könyvre?

Bocs, tényleg nem kötekedni akarok, de ez nekem komolyan nem áll össze. Ha, mint mondod, nektek is megvannak a saját erkölcsi normáitok, és magatoktól is tudjátok, mi a jó és mi a rossz, akkor komolyan nem értem, hogy mihez kell még a könyv?


"Azaz, nem azért rossz dolog a gyilkolás, mert az van a Bibliában. Fordítva: azért mondja ezt a Biblia, mert a gyilkolás rossz."


Érdekes, az Ószövetség még kimondottan dicséri és propagálja: öld meg a homókat, öld meg a saját gyerekedet, ha rosszat mond rád, öld meg a menstruáló vagy terhes nővel háló férfit (meg persze a nőt is), stb.

Persze az Ószövetség a legtöbb hívőnek is kényelmetlen, így szeretik elfelejteni (vagy, ha nagyon sarokba szorítják őket, akkor harcosan visszavágnak, hogy teljesen mindegy, mert amit Isten tesz, az CSAK JÓ LEHET ÉS PONT), de "sajna" Jézus is kijelentette, hogy nem eltörölni jött a törvényt, hanem "beteljesíteni"... Ami nagyon jól hangzik, csak nem jelent semmit, így elvileg továbbra is érvényesek az Ószövetségi parancsok is - holott azoknak egy tekintélyes hányadát aztán semmiképp se nevezheti jónak egyetlen jóérzésű ember sem. Szerintem. De mondd, ha másképp látod.

2009. okt. 18. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
34%
(Ja, és még ha nem is lennének érvényesek, egy időben akkor is azok voltak, és maga Isten adta ki őket. Milyen Isten az, aki a fenti példákat bármikor is helyes és jó viselkedésnek ítéli?)
2009. okt. 18. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
91%
"A szabadság az erkölcsösség és az emberi méltóság pontosan abban áll, hogy nem azért cselekszik jól, mert kényszerítve van rá, hanem azért, mert magától belátja, akarja, és azt szereti." Bakunin
2009. okt. 20. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
95%
Aki csak azért szeret mert a templomban azt mondtàk, az gyülölni is képes ha azt mondjàk.
2009. okt. 20. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 Hortobagyi ***** válasza:
0%
Amihez nem értesz, abba ne szólj bele. Amit nem tudsz, azt ne vitasd. Ne vond kétségbe másnak létezését, miközben magad sem tudod honnan jöttél. Ha hiányosak az ismereteid tanulj. Tiszteld mások nézeteit, vallását, akkor lesz önbecsülésed. Ha nincs hited egy senki vagy. Hit nélkül élni lehet, de tartalmatlan, mit sem ér. Egy társadalom erejét a polgárok hitének ereje határozza meg. Beteg az a társadalom ahol kevés a hívő ember. Az anarchia a bűnözés a társadalmi összeférhetetlenség melegágya. Vannak olyan közösségek ahol nincs helye a hitetlen embereknek. Mindegy mibe csak higgyél valamibe.
2009. okt. 23. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
55%

Érdekes... Az USA-ban a leginkább hívő államok leginkább hívő városaiban a legmagasabb a bűnözési ráta.


Szerintem a hit teljességgel lényegtelen ilyen szempontból. Lényeg az, hogy tartsa magát az ember az elveihez. Azok pl. jók, amiket leírtál a hsz-ed elején.

2009. okt. 23. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:

"Tiszteld mások nézeteit, vallását, akkor lesz önbecsülésed. Ha nincs hited egy senki vagy."

Te miért nem tiszteled màsok nézeteit?

A màsodik mondatoddal ellentmondasz önmagadnak.

2009. okt. 26. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 Hortobagyi ***** válasza:
Fogalmam sincs hogyan történik a hozzászólások értékelése kik értékelnek és hogyan. Ezért én is értékelném a pontozók munkáját.Olyan alig közepesnek.Mondjuk 33 %.
2009. okt. 28. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 Hortobagyi ***** válasza:

" Ha nincs hited egy senki vagy."

- Te miért nem tiszteled màsok nézeteit?-


Tessen mondani:)

Akinek nincsen hite az milyen nézet?

Nem kell vallásosnak lenni ahhoz hogy higgyen valamiben valaki. Legyen az párt, vagy legyen tudomány, a zene, a művészet, csak higyen valamiben Mert aki nem hisz semmiben, arról még azt is elképzelem, hogy újságot sem olvas.

2009. okt. 28. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!