Honnan tudjuk, hogy van lelkünk nem csak por vagyunk?
Elég egyértelmű:
"Orczád verítékével egyed a te kenyeredet, míglen visszatérsz a földbe, mert abból vétettél: mert por vagy te s ismét porrá leszesz."
Isten megátkozta az egész Földet, tehát aki azt mondja, hogy szép a földi élet, az nem mond igazat?
"Az embernek pedig monda: Mivelhogy hallgattál a te feleséged szavára, és ettél arról a fáról, a melyről azt parancsoltam, hogy ne egyél arról: Átkozott legyen a föld te miattad, fáradságos munkával élj belőle életednek minden napjaiban."
Röviden: a por nem tesz fel emberi szóval kérdést. A világ SZÓVAL teremtetett - emberi szóra a képmás rendeltetett.
A világ szép, a kozmosz tökéletes - a bűnbeesés után a képmás feladata, hogy helyreállítsa, a paradicsomi állapotot,amit elvesztett. Bármilyen hihetetlen ebben az öt világvilágvallás megegyezik - más szimbólummal ugyanezt fejezi ki.
Nem tudhatjuk, ez a válasz. Egyértelműen azt sem lehet bizonyítani, hogy van lelkünk, azt sem, hogy nincs. Bár ettől még mindenkinek van egy szilárd vagy képlékeny véleménye..
Vallásos emberek számára egyértelmű, hogy van, de bizonyítékként csak olyan dolgokat tudnak felhozni amihez hit kell, magyarul nem kézzelfogható bizonyíték.
A természettudományok pedig feltételezik, hogy nincs, a magyarázat pedig kicsit (nem kicsit) épkézlábúbb: az emberi test működéséhez nem kell semmilyen plusz természetfeletti anyagtalan rész. Lélegzés, szívverés, mozgás, érzékelés, emlékezés, gondolkodás.. ezeket a folyamatokat már majdnem teljes egészében feltérképezték, tudják milyen "szervünk" vagy "szervünk része" felelős a működésükért. Az egyetlen tisztázatlan dolog az öntudat. Ezt képtelenek vagyunk megfejteni, legalábbis egyelőre. Ha erről is bebizonyosodik, hogy csupán az agyunk folyamatainak komplexitása hozza létre ezt is, akkor ebben a kérdésben a tudománynak lesz igaza a vallás ellenében. De amíg nem ismerjük 100%-ig az agyunkat/testünket, egyértelműen nem tudjuk bizonyítani, hogy nincs lelkünk.
Vannak persze vallási irányzatok amelyek szerint nincs lelkünk (pl Jehovisták), de ugyanúgy vannak tudományos körök is amelyek csak a lélek meglétével tudják elképzelni az embert (pl ezoterikus tudományok).
Szóval mindenkinek akad megfelelő csoport aminek nézeteit vallhatja, amíg be nem bizonyosodik egyik vagy másik állítás.
"az emberi test működéséhez nem kell semmilyen plusz természetfeletti anyagtalan rész." -ahhoz nem.
De azért az ember nem egy anyagdarab.
Vagy ha igen, akkor bizony ÓRIÁSI természetfeletti része van: mert agy fadarab nem értekezik a másik fadarabba: nézd, már milyen érdekesek vagyunk a tudomány álláspontja szerint!
ma 11:17
Pontosan egy anyagdarab. Még pontosabban a Földön ismert anyagokból (35l víz, 20kg szén, 4l ammónia, 1,5kg mész, 250g só, 100g salétrom, 80g kén, 7,5g fluor, 5g vas, 3g szilícium, és kb még 10-15 alkotóelem) megfelelő "sorrendben" összerakott életképes lény.
Fadaraboknak tudtommal nincs agya se idegrendszere. Ellenben az emberrel, akiknek egy esetleges "nézd, már milyen érdekesek vagyunk a tudomány álláspontja szerint!" témájú eszmecseréjét szinte teljes mértékben modellezni lehet pusztán agyi és idegrendszeri folyamatokkal. Értem én, hogy nehéz megérteni az agyunkat, de nem kell ide rögtön természetfeletti dolgokat vizionálni..
Aki tanult programozni tudhatja, hogy két program is el tud beszélgetni egymással nagyon kellemesen. Igaz, látszólag csak utasításokat végeznek, de egy komplex szabályrendszer szerint végzik azokat (a programozó program és platform szabályai szerint). Ez a fajta "társalgásuk" pedig gyakorlatilag egy végtelenül leegyszerűsített gondolkodás, de analógiába állítható az emberi agy és idegrendszer működésével. Csakhogy az ember agya nagyságrendekkel több lehetőséget és ezekhez szükséges folyamatokat képes elvégezni. A kifinomult érzékelés (tapintás, látás, hallás, szaglás), az emlékezés (jó és rossz emlékek), gondolkodás (rengetegféle/fajta probléma- feladatmegoldás, összefüggések és információk feldolgozása) stb stb.. Rendkívül összetett és kifinomult folyamatok, amelyek tökéletesen együttműködve eredményeznek olyan dolgokat, mint pl egy egyszerű társalgás a mai időjárásról.
Tény, hogy vannak olyan folyamatok amiket még nem térképeztünk fel, de annyira jellemző a tájékozatlan átlagemberre, hogy rögtön kombinál, és megindul a fantáziája amikor ismeretlen, elsőre megfejthetetlennek tűnő dologgal kerül szembe. Tény, hogy egyszerűbb természetfeletti dologként azonosítani valamit, mert ezzel a mestervágással látszólag megoldódik a probléma, nem kell többet gondolkodni rajta. Tény, hogy fárasztó a gondolkodás és jobb érzés ha megoldottnak könyvelünk el valamit, mintha hosszú ideig nyitott kérdés maradna. DE! Ez nem más mint a problémák szőnyeg alá söprése. Csak akkor lehet valami természetfeletti dologgal azonosítani, ha már a logikus magyarázatokat kiaknáztuk.
Biztos vagyok benne, hogy előbb utóbb a legnagyobb homállyal körülvett pontot is, az öntudatot is modellezni lehet majd tudományosan, ezzel végleg cáfolva az "anyagtalan részünk" több ezer éves mítoszát.
Nem tudjuk.
Szerintem sok ember nem tudja elképzelni azt,hogy biokémiai folyamatok határozzák meg saját viselkedésüket,gondolataikat. Pedig,ha nem így lenne,akkor az antidepresszánsok és hormonális szerek nem hatnának.
Vagy például egy embernek megsérült az agya és onnantól teljesen más emberré vált, trágár lett és verekedős. Akkor hol is van ez a lélek? Vagy aki skizo,annak két lelke van?
"Pontosan egy anyagdarab. Még pontosabban a Földön ismert anyagokból"
Tehát akkor tényleg por.
"Aki tanult programozni tudhatja, hogy két program is el tud beszélgetni egymással nagyon kellemesen."
Tehát akkor az ember valami programozó alkotta, mi nevezzük Istennek. És ugye a programozó nem rak lelket a programba...
Akkor mégis elég igaznak tűnik a bibliai rész...
Szia!
Ugyanaz a könyv, amiből idéztél egy oldallal (fejezettel) előbb ezt írja: "És formálta az Úr Isten az embert a földnek porából, és lehelt az ő orrába életnek lehelletét. Így lett az ember élő lélekké." (I.Móz. 2:7)
Ha pontosan fogalmazunk akkor a Szentírás itt arról beszél, hogy az élet lehellete és a por együtt alkotja az embert akit itt "élő léleknek" nevez! Sokan úgy gondolják, hogy ez ember test és lélek, mások úgy, hogy az ember test lélek és szellem, de sajnos kevesen értik a bibliai tanítást, amely szerint az ember a maga testével és az élet lehelletével (héber ruah, amit sokan tévesen szellemnek fordítanak) alkotja az élő lelket.
Bölcs Salamon világosan fogalmaz: "Az emberek fiainak vége hasonló az oktalan állatnak végéhez, és egyenlő végük van azoknak; amint meghal egyik, úgy meghal a másik is, és ugyanazon egy lélek (héber ruah) van mindenikben...mindegyik ugyanazon egy helyre megy, mindegyik a porból való, és mindegyik porrá lesz...és a por földdé lesz, mint azelőtt volt; a lélek (héber ruah)pedig megtér Istenhez, aki adta azt." (Prédikátor könyve)
A Biblia szerint tehát nincs testtől független lélek, ez a görög filozófia tanítása...
Üdv. Péter
5-ösnek:
Kíváncsi lennék, ha betennéd mindezeket az alkotóelemeket egy mixerbe vajon az eredmény egy ember lenne? Azért ennyire ne degradáld le az élet kialakulását.
Az igaz hogy a fának nincs agya se idegrendszere, ahogy említetted, de egy kutyának vagy egy majomnak van, mégsem beszélgetnek egymással úgy mint mi emberek. Még csak hasonlóan sem. Az pedig, hogy morgásból és vicsorgásból a másik leszűri: jobb ha elmész, még nem tekinthető kommunikációnak. Inkább neked nem kellene ennyire egyszerűnek beállítani az agyi funkciókat.
Szerintem a programok "beszélgetése" sem állja meg a helyét gondolkodás gyanánt, hisz a programok olyat nem tudnak csinálni ami már eleve meg nem lett írva bennük. Azaz csak olyat tudnak amit már egyszer beléjük programoztak. Az emberi gondolkodás egészen más tészta. Keresi nemcsak egy adott kérdésre a választ hanem az azt érintő körülmények miértjét is vizsgálja, kutatja.
Egy program nem kíváncsi semmire, csak végrehajt egy utasítás rendszert,(ha értesz egy kicsit is is programozáshoz ezt nagyon jól tudod), ezzel szemben az emberi gondolkodás abba az irányba tereli az érdeklődés irányát amire éppen kíváncsi(szabad akarat), nem szab neki határt semmi/senki. Az pedig, hogy belekevered az érzékelést a gondolkodásba újabb nagy hiba. Attól, hogy egy számítógépre rá van kötve ezer meg egy periféria(nyomtató, Iphone, hártyaolvasó, joystic, külső háttértár, wifi, vagy akár telefonos redszer) még nem lesz okosabb vagy jobb, csak a felhasználhatósága javul(a te szemszögedből, viszont ez nagyságrendekkel leterheli a rendszert, azaz sokkalta lassabb lesz. Ergo romlik a teljesítmény.
Egyetértek viszont azzal, hogy nem kell mindenbe a természetfelettit belemagyarázni, de nem is szabad rögtön elutasítani ezt a lehetőséget. A te esetedben ez nyiltan meg is látszik, élből elutasítod a természet feletti létezését és mindenre logikusan próbálsz meg magyarázatot adni. Nincs is ezzel semmi baj, csak legyél tisztában azzal miért is van ez így:
Az életedben nagyon nagy szerepet játszik a biztonság kialakítása, mindenféle téren. Úgy érzed biztonságban magad ha mindent meg tudsz magyarázni. Úgy látom elvakultan hiszel a tudományban amit nem is teljesen ismersz. Elfogadod az olyan emberek véleményét(tudósok) akikről semmit sem tudsz és vakon követed őket. Jó lenne néha ha elmélyednél a "tudományban" és megvizsgálnád tényleg úgy vannak e a dolgok ahogy az a tudósok állítják.
Végül csak annyit, nem támadni akartalak, ha ez jönne le neked, köszönöm a véleményed, jó tudni, hogy valaki szerint ilyen egyszerű is lehet az élet... :)
8-asnak:
Azt elfelejtetted odaírni, hogy ez az elmélet a Jehova Tanuinak a terméke, vagyis ők hisznek ebben. Csak a teljesség kedvéért...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!