A Biblia (keresztény szempontból) tiltja a szerencsejátékokat?
Kedves Kérdező.
Igen.
(Ézsaiás 65:11) 11 De ti azok vagytok, akik elhagyjátok Jehovát, akik elfelejtitek szent hegyemet, akik asztalt terítetek a jó szerencse istenének, és akik kevert bort töltötök színültig a sors istenének.
A szerencsejáték lustaságot is előidézhet, mivel úgy tűnik, mintha a pénzkeresés könnyű módja lenne a munkával járó erőfeszítés nélkül. Isten Szava azonban határozottan a szorgalmas, kemény munkára buzdítja a keresztényeket (Efézus 4:28).
Azonkívül, amit szerencsének neveznek, annyira fontossá válik néhány szerencsejátékos számára, hogy megszállottja lesz, és istenévé teszi azt. Ez hasonló az azokról a férfiakról szóló bibliai feljegyzéshez, akik ’a szerencseistennek terítettek asztalt’. Bálványimádó cselekedetük miatt ’fegyver lett a sorsuk’ (Ésaiás 65:11, 12, Újfordítású revideált Biblia).
A szerencsejáték gyakran elválaszthatatlan a szerencseszámok, a szerencsét hozó napok és a szerencseszériák babonás keresésétől. A szerencsejátékosok évszázadokon át buzgón esedeztek a Szerencse Asszonyának kegyéért. A rómaiak Fortunának nevezték és Rómában legalább 26 templomot emeltek a tiszteletére.
Ésaiás próféta szintén utalt egy hasonló istenségre, név szerint gadh-ra, akit a hitehagyott izraeliták imádtak. Ezt írta: „Ti vagytok azok, akik elhagyjátok Jehovát, . . . akik asztalt terítetek a Jószerencse [héberül: gadh] istenének” (Ésaiás 65:11). Az év utolsó napján szokás volt a Jószerencse istenének különféle ételekkel megrakott asztalt teríteni. Az akkori időkben élők azt remélték, hogy ezzel biztosítják maguknak a jó szerencsét a következő évre.
Isten nem helyeselte azokat, akik naivan gadh-ban, vagyis a Szerencse Asszonyában bizakodtak problémáik megoldása végett. A szerencsében való bizakodás egyenlő volt azzal, hogy elhagyták az igaz Istent, Jehovát. A keresztények tehát nem a folyton változó szerencse szeszélyének igyekeznek hódolni, hanem az igaz Istenben, Jehovában bíznak, Abban, aki a lehető legnagyobb gazdagságot ígéri nekik, és aki soha nem fogja cserben hagyni őket.
Jeromos bibliafordító, aki az i. sz. negyedik században született, ezt a verset magyarázva beszél arról az ősi szokásról, amelyet a bálványimádók gyakoroltak az év utolsó hónapjának utolsó napján. Ezt írta: „Felállítanak egy asztalt, amelyre mindenfajta ételt és egy édes borokból álló keverékkel töltött poharat helyeznek, azért, hogy az ó- és újévben ne kerülje el őket a szerencse, és termékenyek legyenek.”
Tisztelettel Katy Weaver
Fontos megjegyezni, hogy a Szentírás nem említi konkrétan a szerencsejátékot. Ez azonban nem azt jelenti, hogy semmilyen útmutatást sem ad ezzel kapcsolatban.
Mivel a szerencsejáték kimenetele bizonytalan, fontos szerepet játszik benne a szerencsébe vetett hit, különösen, ha pénz forog kockán.
A szerencsét egy titokzatos erőnek tartják, mely állítólag a véletlen eseményeket irányítja. Függetlenül attól, hogy az emberek online szerencsejátékot űznek, lottószelvényt vesznek, sportfogadást kötnek, vagy kaszinóban játszanak, gyakran figyelmen kívül hagyják, hogy milyen forrásból származik a nyeremény. A szerencsejáték különbözik a tisztességes üzlettől vagy adásvételtől, mivel a játékosok azt a pénzt szeretnék megnyerni, melyet a többi játékos elveszít.
Még ha egy játékosnak sikerül is nyernie, jól teszi, ha a nyeréssel járó mámoros érzések közepette a hosszú távú következményekre is gondol.
Sok lottónyertes és más szerencsejátékos a saját kárán tanulta meg, hogy a pénz nem boldogít.
Számtalan ember elhatározta, hogy csak kis összeget fog kockáztatni, vagy csak egy-két alkalommal fog játszani, végül a szerencsejáték csapdájába esett, és nem tud szabadulni a szenvedélyétől.
A játékszenvedélyük miatt elveszítették a munkájukat, megbántották a szeretteiket, és széthullott a családjuk.
Tudtommal egyenes tiltás nem található a Bibliában a szerencsejátékokra, bár az is kérdés, mi a szerencsejáték.
Pl. lottó, rulett vagy az olyan dolgok is ide számítanak, mint az online póker.
Én ezeket a dolgokat a keresztyén szabadság körébe sorolnám. Ahogy felettem is írták,ha ezek a dolgok mágikus elemekkel ötvöződnek valakinél (sors, kabala, stb.),akkor van a baj. De ha valaki teszem azt megteszi totón a kedvenc csapatát, az még nem bűn.
Olyan ez, mint az alkohol: lehet súlyos kísértés, életet eluraló, Istentől elfordító erő, de ha mértékkel élnek vele, nem látok benne különösebb problémát.
Kedves Kérdező
El kell ismerni, hogy a tőzsdepiaci befektetés nagyon kockázatos lehet. És ugyanúgy, mint bármelyik üzleti vállalkozásnál, itt is szerepet játszik a véletlen. Mégsem lenne pontos, ha azt mondanánk, hogy a részvényekkel való kereskedés szerencsejáték. A szerencsejáték során csak pénz cserél gazdát, de valóságos áruk nem. A részvény azonban azt jelképezi, hogy valakinek valóságos tulajdonrésze van egy bizonyos üzletben. A részvényekkel való kereskedés ezért úgy tekinthető, mintha valaki a törvény által elfogadott árukat vásárolna, illetve adna el.
Jehova gyorsan közeledő ítéletnapján ez a gond is kielégítő megoldást nyer. Az arany és ezüst értéktelen lesz, a részvények és a kötvények nem érnek többet, mint a puszta papírlap, amelyre nyomtatták azokat. Az Ezékiel 7:19 ezt mondja: „Még az ezüstjüket is az utcára dobják és utálatos lesz az aranyuk.” A Sofóniás 1:18 a továbbiakban ezt mondja: „Sem ezüstjük, sem aranyuk nem szabadíthatja meg őket Jehova haragjának napján.”
tisztelettel Katy Weaver
Katy Weaver:
Már bocsi de tényleg ez egy ál név?
Nem!
Az álneve pingvin és aktiválva lett :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!