Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A Talmud tiltott könyv, vagy...

A Talmud tiltott könyv, vagy kapható könyvesüzletbe illetve kivehetem a könyvtárból?

Figyelt kérdés
2009. szept. 10. 21:50
1 2 3 4
 31/37 anonim ***** válasza:

A Talmud nincs betiltva államilag, de a zsidóság titokként kezeli.


Mindazonáltal ha könyvtárban nem is kapod meg, de a neten angolul fent van egy cenzúrázatlan, teljes versió (a Soncino edition).

2010. nov. 26. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/37 anonim ***** válasza:
89%

nem kezeli titokként senki, itthon is ha nagyon akarsz, akkor tudsz szerezni, az egy másik kérdés, hogy teljes magyar fordítás nincs, de pl. angolul a neten is fent van az egész.

Szerintem nagyon tanulságos, érdemes beleolvasgatni, én megpróbáltam olvasgatni, és megértettem, hogy mit értenek azon, hogy laikusként totál értelmezhetetlen a sok utalással, rabbikkal, azok mindenféle idézeteivel.

2010. nov. 26. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/37 anonim ***** válasza:

Gondolom azért utasít vissza minden zsidó bármiféle válaszadást a Talmuddal kapcsolatban, mert nem titkos :D (5 zsinagógából és egy hittanóráról vágtak ki, mikor egyáltalán megemlítettem hogy a Talmud irán érdeklődnék, és ugyanígy jártam a MAZSIHISZ-nál is.)


Amúgy laikusként is tökéletesen érthető a Talmud, feltéve hogy elolvasol minden piszlicsáré mondatot és lábjegyzetet, no és ha a szóban forgó témára koncentrálsz ahelyett hogy most éppen melyik rabbi beszél.

Idővel úgyis rájössz a használt logikára is, az utalásokat (bibliai történetek, más talmudi traktátusok) meg úgyis helyben beidézik mindenhol.


A neten lévő verzióról meg csak annyit, hogy a zsidók keményen kapálóztak a Soncino köztulajdonná tétele ellen, de keményen rájukmászott pár jogász, így végül mást nem tudnak csak sértődötten ülni a sarokban. (erről l. wikipedia)

2010. nov. 29. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/37 anonim ***** válasza:

"a zsidók keményen kapálóztak a Soncino köztulajdonná tétele ellen"


Mivel (C) 1935-1948, és Isidore Epstein 1963-ban halt meg, ezért ez a fordítás nem is közkincs, ami nem "zsidó kapálózás", hanem szerzői jog.

2010. nov. 30. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/37 anonim ***** válasza:
0%

"Mivel (C) 1935-1948, és Isidore Epstein 1963-ban halt meg, ezért ez a fordítás nem is közkincs, ami nem "zsidó kapálózás", hanem szerzői jog."


Tévedés :D

Az akkori USA-jogszabályok szerint ha egy könyvön nem szerepeltek a szerzői jogi feltételek a kiadásnál, minden szerzői jog elveszett sokkal korábban mint az általános nemzetközi gyakorlat (l. [link] : "because the Soncino publications were generally released without copyright notices at a time when notices were mandatory for establishment of copyright, the works were generally considered as public domain (kivéve persze a zsidók által).".

Tehát a Soncino-Talmudhoz ma már régen nem kötődik szerzői jog, így köztulajdon.

2010. nov. 30. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/37 anonim ***** válasza:

A következő mondat ez:


"Legally, however, this is no longer the case in the United States since 1994."


Nagyokos.

2010. nov. 30. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/37 anonim ***** válasza:

Valójában a "következő mondat" ez:


"Legally, however, this is no longer the case in the United States since 1994.[1] (Judaica Press, which operates in partnership with descendants of the family that owned Soncino Press, considers the works as non-public-domain and that the lack of copyright notices was simply a mistake. Thus, some in the frum world contended that unlicensed reprint of Soncino texts was unethical and perhaps illegal, although this was certainly not a majority position.)"


Tehát az, hogy többé nem köztulajdon a Soncino Press, csakis a Judaica Pressben közölt, a zsidóságon belül is kisebbségi vélemény.


Az természetesen igaz, hogy ma már az akkori szabályozás nincs érvényben, de az akkoriban lejárt szerzői jogok nem származnak vissza a korábbi tulajdonosukra (erről egyébként könyvkiadó jogászait is megkérdeztem, és ők is ezt mondták).

2010. nov. 30. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!