Milyen tulajdonságok jellemeznek egy szent embert? Illetve egy hétköznapi ember elsajátíthatja-e ezeket a tulajdonságokat?
Nincs szent ember, maximum aki törekszik rá.Szentnek az egyház szentelhet valakit az élete alapján.
Egyébként minden pozitív tulajdonság közelebb visz a szent élethez.Türelem (ami bölcsé tesz),szeretet,kedvesség,önzetlenség,segítő szándék,áldozat készség,az egoizmus leküzdése, megbocsájtás,bocsánatkérő, becsületesség,alázat,hibáink beismeréséhez való készség...stb
Mindemellett ez nem azt jelenti, hogy hülyének, birkának, naivnak, hiszékenynek kell lenni.
Görbe keze van!
"Minden szentnek maga felé hajlik a keze!"
Lepontozás lesz a vége, érzem.
Kár, hogy a vallás kategóriában van a kérdés, így nem lesz népszerű a válaszom, de azért írok pár sort történelmi szemszögből. Régen a szentté avatás sokféle indokkal zajlott. Két elengedhetetlen feltétele azonban a hiteles életrajz vázolása, illetve az illető csodatételeinek összegyűjtése. Ma már tudjuk, hogy azt is csodának vélték, ha nappal meglátták a holdat a jelenlétében, vagy hasonló természeti "csodák". A krónikások a szent embereknek jámbor, lovagias és hatalmas eszményképet "adtak" az utókor számára. Mint ahogy Könyves Kálmánt is el tudták csúfítani és a mai napig van, aki úgy gondolja, hogy valóban gonosz uralkodó volt, ugyanúgy a szentté avatott királyokat is tudták magasztalni a halála után (!!) az emberek. Aki nem király volt, azt szintén különféle dolgok miatt avattak szentté. Aki a kereszténység élvonalában harcolt esetleg, vagy volt olyan jótéteménye, esetleg feláldozta magát bizonyos ügyekben. Tehát ha így nézzük mindig okkal történtek a szentté avatások, de volt példa arra is, hogy politikai megfontoltságból esett így. Nem mellesleg ez olyasmi volt, mint ma az elismerés. A vállveregetéstől egészen a Nobel-díjig.
Ez persze mint a középkorról szól és nem vallásos megvilágításban. Azért remélem, nem köveztek meg.
Hogy a kérdésedre is válaszoljak, mivel nem kellettek soha hozzá konkrét tulajdonságok, így nehezen lehetne elsajátítani azokat.
Katolikus fogalmakkal nem válaszolható meg a kérdés.
De még a távolkeleti megközelítés sem egységes.
A szent ember mindenképpen nagyon mély jelenléttel és tudatossággal rendelkezik, ennél fogva átlagot jóval meghaladó kisugárzása van.
Az én fogalmaim szerint a szent ember elérte a legmélyebb jelenlétet amit ember elérhet. És ezáltal megtapasztalhatta teljes jelenét és teljes tudatát.
#4hez
ilyen ember volt Jézus, Buddha, OSHO stb...
A "szent" eredetileg, bibliai értelemben Krisztus követőit jelentette. Természetesen elsajátíthatók a szent, mondhatni krisztusi tulajdonságok. Feltétel nélküli szeretet, türelem, önzetlenség, alázat, béketűrés, türelem, segítőkészség, szorgalom, szolgálat, stb.
Az elsajátításuk azonban rengeteg kitartást, időt és energiát, önuralmat igényel.
Szent az, aki hősies fokon gyakorolja az Isteni erényeket.
Természetesen lehet hétköznapi embert, szerintem az összes eddigi szent hétköznapi emberből lett. Nekünk is errefelé kell törekednünk.
Szia!
Ha valaki megérti ennek a világnak a működését, akkor nem vágyik a szentségre, mert tudja, hogy a dialektikában nincs szentség egy valahol megnyilvánuló infernális gonoszság nélkül!
Ebben a világban nincs abszolút
jó, abszolút rossz nélkül!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!