Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ha húsvétkor Jézus feltámadásá...

Ha húsvétkor Jézus feltámadását ünnepeljük akkor mért van minden évben máskor? Egy napon támadt fel akkor, minden évben azon a napon kéne ünnepeljük, a születését is mindig ugyan azon a napon ünnepeljük

Figyelt kérdés
2009. aug. 27. 16:44
 1/9 anonim ***** válasza:
67%

Ímhol a válasz: [link]


Egyébként a születést sem azon a napon ünnepeljük, amikor valóban megszületett.

2009. aug. 27. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
67%

Jah bocsánat, ezt kifelejtettem:

[link]

2009. aug. 27. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
ez nem válasz rá,ha mondjuk március 20.án támadt fel akkor következő években is március 20.án kéne ünnepelni attól h a hold nem úgy áll attól még az nap támadt fel,szoval ez egy baromság h minden évben máskor van az a dátum minden évben ugyan akkor van holdállástól függetlenül
2009. aug. 27. 17:12
 4/9 anonim ***** válasza:
58%
Lehet hülyeség de szvsz azért mert Jézus nem akkor támadt fel.(Persze ha normálisan nézzük soha nem támadt fel)Akkor volt úgy az egyház hogy meg kell téríteni-e az embereket akik akkor pogány vallásokat követtek.Ezért minden egyes ünnepet pogány vallások napjaira tűztek ki (pl. ezért jelkép húsvétkor a nyúl és a tojás mert az a pogány vallásokban a termékenységet jellképezi tudomásom szerint.)azok viszont SZERINTEM nem dátumhoz hanem a hold állásához stb. volt köze.Szerintem így van ha tévedek úgy is kijavítanak.
2009. aug. 27. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
40%
Az utolsó vagyok azt szeretném még hozzá fűzni hoyg amit írtam nem 100% egyszer olvastam róla egy cikket és abban írták.
2009. aug. 27. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
67%

Nah, akkor idézek az általam belinkelt szövegből:


"A húsvét egybeesik a tavaszi napéjegyenlőség idején tartott termékenységi ünnepekkel is, amelynek elemei a feltámadás, az újjászületés.

(...)

A húsvét és a hozzá kapcsolódó ünnepek a mozgó ünnepek közé tartoznak, azaz nem esnek a julián naptár szerinti év ugyanazon napjára minden évben. A Nap mozgása mellett a Hold mozgásától is függ a dátum némileg a héber naptárhoz hasonló módon. A húsvét helyes időpontja gyakran vita tárgya volt.


Az első niceai zsinat 325-ben határozott úgy, hogy az egyház tagjai a húsvétot ugyanazon a vasárnapon ünnepeljék, éspedig legyen a keresztény húsvét időpontja a tavaszi napéjegyenlőség utáni első holdtöltét követő vasárnap. Sajnos ennek meghatározására nem jelöltek ki módszert, így például az alexandriai pátriárka és a római pápa alá tartozó egyházrész másképpen számította a húsvét időpontját. Később a 6. században alkotta meg Dionysius Exiguus azt az eljárást, amely azóta is az alapját képezi a húsvét időpontja kiszámításának."


Azaz, azért akkor ünnepeljük, mert azt mondták, hogy akkor ünnepeljük, annyit tudtak az egyházatyák, hogy a zsidó Pészah idején, volt, és azt a zsidók hasonlóképp számolják.


De miért fontos az, hogy minden évben ugyanakkor legyen az ünnep, ugyanazon a napon? Miért fontos ennyire az időpont?

2009. aug. 27. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
35%

A keresztény húsvét időpontja a 325-ös niceai zsinaton lett meghatározva. Eszerint a tavaszi napéjegyenlőséggel (március 21.) egybeeső, vagy az azt követő holdtölte utáni első vasárnap a húsvétvasárnap. A húsvét így, ellentétben a karácsony ünnepével, minden évben más napra esik, de mindig március 22. és április 25. között.

Az első niceai zsinat 325-ben határozott úgy, hogy az egyház tagjai a húsvétot ugyanazon a vasárnapon ünnepeljék, éspedig legyen a keresztény húsvét időpontja a tavaszi napéjegyenlőség utáni első holdtöltét követő vasárnap.

Sajnos ennek meghatározására nem jelöltek ki módszert, így például az alexandriai és a római pátriárka alá tartozó egyházrész másképpen számította a húsvét időpontját. Később a VI. században Dionysius Exiguus alkotott egy olyan eljárást, amely azóta is az alapját képezi a húsvét időpontja kiszámításának.

Amennyiben csillagászati értelemben vesszük a „tavaszi napéjegyenlőséget követő első holdtölte utáni vasárnap” formulát, természetesen nem feltétlenül kapjuk meg a húsvétot. A Katolikus Egyház 1581-ben kánonban rögzítette azt az számítási módot, mely meghatározza ennek naptári helyét. Mostanra az ortodox egyházakon kívül minden keresztény egyház ehhez az eljáráshoz tartja magát. Az Ortodox Egyház dátumszámítási módszere maradt a gregorián naptárreform előtti julián eljárás.

2009. aug. 27. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
jo én ezeket elfogadom,de ha jézus március 20.án támadt fel(mondjuk nem biztos h ekkor)akkor jövö évben nem ünnepelhetjük április2.án következő évben március 25.én stb stb szóval minden évben máskor,ha meg mindig máskor ünnepeljük akkor ne mondják azt h jézus feltámadásának napja mert ez egyáltalán nem igaz
2009. aug. 28. 20:28
 9/9 anonim ***** válasza:
Kedves kérdező! Olvasd el figyelmesen még egyszer az előző válaszoló válaszát. A tavaszi napéjegy-03.21 utáni 1. holdtölte. Ez az állandóság. Ez egy másik naptári számítás. Csakhogy a holdtölte mindig máskor van minden évben. Ezért van, hogy a mi naptári rendszerünk szerint kitolódik. Érted? Ha nem, írj, és megpróbálom még pontosabban leírni, mert ez olyan sietős válasz volt.
2009. aug. 30. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!