Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért pont az év utolsó...

Pocogeddon kérdése:

Miért pont az év utolsó napját ünnepeljük?

Figyelt kérdés
Hiszen ott van még a hónap utolsó napja, és a hét utolsó napja is, de még lehetne ragozni.Akkor vajon miért pont ez...
2010. nov. 21. 17:23
 1/6 anonim válasza:
ennek gazdasági okai vannak drágám :D de ez most nem tudom hogy jutott eszembe... xD
2010. nov. 21. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Éspedig?
2010. nov. 21. 17:34
 3/6 anonim ***** válasza:

Az óév búcsúztatása és az újév kezdetének megünneplése nem csak napjainkban van szoros összefüggésben a vidám, zajos és főleg bőséges lakomával és sok itallal megtartott mulatással. A pogány Rómában – ahol az évkezdet még március elsejére esett – Janus tiszteletére tartották, aki a be- és kijáratok istene volt és egyben istene minden kezdetnek – az év első hónapjának, minden hónap első napjának és az emberi élet kezdetének is.


Ábrázolásain kulcsokat tart, 365 ujja van az év napjainak megfelelően, valamint ellenkező irányba néző két arca – innen ered a „Janus arcú” kifejezés. Már ebben az időben szokás volt, hogy az emberek jókívánságokat mondtak és ajándékot adtak egymásnak. A szilveszter elnevezés I. Szilveszter pápa (314-335) nevéhez kötődik, aki I. (Nagy) Constantinus római császár (307-337) kortársa volt, ő ismerte el 313-ban a kereszténységet, ami Szilveszter pápasága idején államvallássá lett. A januári évkezdet csak a XIII. Gergely pápa (1572-85) által bevezetett napév szerinti időszámítással honosodott meg Európában. Ezt azonnal elfogadták Olaszországban, Spanyolországban, Portugáliában és Franciaországban, míg hazánkban, 1587-ben vezették be, de például a protestáns Németország csak 1699-ben járult hozzá használatához.


Ide tartozó érdekesség, hogy a honfoglaló magyaroknál az évkezdet nagy valószínűséggel őszre vagy tavaszra eshetett, aminek emlékét az őszi és tavaszi pásztorünnepek őrizték. A naptárreform bevezetésétől függetlenül azonban egészen a XVI. századik Karácsony napján – december 25-én ünnepelték az újévet, néhol pedig január 6-án (háromkirályok idején). Január elsejét végül XII. Ince pápa rögzítette az újesztendő első napjának 1691-ben. Az újév köszöntését kísérő babonák, étkezési szokások és az ünneplés helyszínei országonként és tájegységenként is sok-sok érdekességgel szolgálnak. Magyarországon főleg a mezővárosokban szilveszterkor nagy bálokat tartottak. Hajdúdorogon ekkor volt a szolgalegények bálja, Hajdúböszörményben pedig morzsabált tartottak, amelyre a lányos szülök vitték a sült tésztákat, a pásztorok pedig pörköltet főztek, ami mellé természetesen jelentős mennyiségű borfogyasztás is járult.

2010. nov. 21. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Mert akkor van a születésnapom.
2010. nov. 21. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Az év első napját is ünnepeljük.

Mellesleg a hét utolsó napját is, ami nálunk ugye a vasárnap és elvileg szintén ünnepnap

2010. nov. 21. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Na hát igen. Ahogy elnézem, a kedves kérdező nem jár templomba vasárnaponként...
2010. nov. 21. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!