Hogy tellik egy keresztény új év? (szilveszter)
Mi elmegyünk a hálaadási misére este, majd utána szilveszterezünk itthon a családdal. Van, hogy barátokkal megyek el, de idén itthon maradok. Nincs sok különbség: mi is iszunk alkoholt, éjfélkor koccintunk pezsgővel (de persze nem isszuk le magunkat a sárga földig), virslit főzünk. Elénekeljük a himnuszt, majd imádkozunk is. (Én lehet, hogy inkább idén aludni fogok)
Nekünk a jan. 1-je nagyobb ünnep olyan szempontból, hogy Mária Istenanyaságának főünnepét ünnepli ekkor az Egyház, ezért szentmisére megyünk.
Nem értem, hogy miért lenne keresztényellenes ünnepelni akár a karácsonyt, akár az új évet. Maga Jézus is ünnepelt, rendszeresen felment Jeruzsálembe a zsidók ünnepeire. Nyilván nem dorbézolt hajnalig, de ott volt, ezzel is megmutatva, hogy az ünnepek és a hagyományok milyen fontosak az ember életében.
Kedves Töftöf
Kifogásolhatók-e az újévi ünnepségek a keresztények számára?
A The World Book Encyclopedia szerint „Julius Caesar római uralkodó i. e. 46. január 1-jén iktatta be az újév napját. A rómaiak Janusnak, a kapuk, bejáratok és kezdetek istenének szentelték ezt a napot. Január a kétarcú Janusról kapta nevét — egyik arcával előre, a másikkal hátra tekintett” ([1984] 14. köt., 237. o.).
Az újév eredete
Egy grúz ortodox szerzetes nyílt szavai
„Az újév megünneplése több pogány, ókori római ünnepből származik. Január 1-je a pogány Janus istennek szentelt ünnep volt, akinek a nevéből a hónap neve is ered. Janust úgy ábrázolták, mint akinek két, ellentétes irányba néző arca van, ami arra utalt, hogy egyaránt ismeri a múltat és a jelent. Az a mondás járta, hogy aki mókával, nevetéssel és dőzsöléssel köszönti január 1-jét, az az egész évet boldogságban és jólétben tölti majd. Ugyanez a babona kíséri sok honfitársunk újévi ünneplését . . . Bizonyos pogány ünnepeken az emberek áldozatokat mutattak be valamilyen bálványnak. Némelyek hírhedtek voltak a buja orgiák, a házasságtörés és a paráznaság folytán. Más alkalmakkor, például a Janus-ünnepen mérték nélkül ettek-ittak, lerészegedtek, és ezzel együtt mindenféle tisztátalanságot gyakoroltak. Ha visszaemlékszünk, hogy mi magunk hogyan ünnepeltük korábban az újévet, be kell ismernünk, hogy mindannyian ebben a pogány ünneplésben vettünk részt” (egy grúz újság).
Ez viszont befolyásolta az őskeresztények magatartását a hivatalos újesztendő megünneplésével kapcsolatban. Ezt a szokást ők botrányosnak és teljesen pogánynak, a felvilágosult vallás imádóitól teljesen idegen szelleműnek és formájúnak találták. Végtére is, ilyenkor áldozatokat mutattak be az istenségeknek. Az egyház ezért szigorúan megtiltotta híveinek az újévi ünnepségekben, de különösen az ilyen vigadozásokban való részvételt.”
Hogy azóta csatlakoztak a világhoz azt már mindenki tudja, de az igaz keresztények ma sem csatlakoznak és nem mennek a tömeg után.
Jézus azt mondta:
Nem vagytok része a világnak...ha a része volnátok a világ szeretné ami az övé, de nem vagytok része ezért gyűlölnek...
Kedves Kérdező!
A hetedik válaszoló megválaszolta a kérdésed. Ugyanolyan nap, mint a többi. És nem kellene megünnepelni ezt sem, ugyanúgy mint a karácsonyt!! (Mivel akkor nem Jézus, hanem Tammuz születésnapját ünneplik, akit napistenként tisztelnek). -> Jézus születésekor kint voltak a pásztorok. Télen Betlehemben is hideg van, és akkor már nem tartják kint az állatokat a pásztorok... Maximum ősz közepe, vége.. De egy szónak is száz a vége, ha együtt vagy a szeretteiddel, és nem iszod le magad részegségig, akkor szerintem semmi baj nem lehet. De lehet inni, MÉRTÉKKEL! Hiszen a keresztények is éltek KIS MÉNNYISÉGŰ alkohollal. Lásd: Úrvacsora.
Plusz: Pál apostol mit is írt Timotheusznak?
1Tim 5:23 Ne légy tovább vízivó, hanem élj egy kevés borral, gyomrodra és gyakori gyengélkedésedre való tekintetből.
Ui.: Én nem vagyok Jehova Tanúja.. :)
Végigolvasva a válaszokat eszembe jutott valami, ami nem biztos, hogy helyes, csak egy gondolat!
Ez nem ünnep! Ezt a napot sehol sem ünneplik, csak a nevében lerészegednek, szórakoznak, mulatnak.
Ünnep az, amikor hálaáldozat van, itt viszont nincs, tehát maximum megemlékezés lehet, az évnek egy érdekessége.
Az időt bár nem látjuk (mégis létezik :)))) és annak a múlására emlékeznek meg.
Mit szóltok a gondolatmenethez?
Annak, hogy az évnek a tél közepén lenne vége, számomra semmi értelme. Nincs ekkor semmilyen változás a természetben (a téli napforduló jópár nappal korábban van), semmi nem mutat arra, hogy ez az időpont bármilyen jelentősséggel bírna. Önkényesen ki van jelölve, mint az év vége, ahogy írták korábban, egy ősi pogány istenség tiszteletére.
Ha egy "keresztény" nem érzi hibásnak ezt a napot ünnepelni, az az ő baja.
A bibliai naptár szerint az új esztendő tavasszal kezdődik, amikor a természet ébredése is mutatja, hogy új periódus következik a teremtett világban. Ezt a Mindenható Isten jelentette ki, Neki azt hiszem elhihetjük, hogy tudja, mikor van "újév".
Kedves mustafa!
Arról én nem tehetek, hogy a világban így számolják az évet. A hétköznapi életben nem tudom érvényesíteni az Isten szerinti naptárat, mert nem egy Isten szerinti társadalomban élünk. Tudomásul veszem, hogy így működik a világ, nekem nem dolgom emiatt - más miatt sem - forradalmat kirobbantani.
Csak érdekesség, hogy még a pogány római naptárból átvett hónapok nevei is azt a rendet tükrözik, hogy még nem értünk az év végére: septo - hét, okto - nyolc, deca - tíz. Bizony a mi decemberünk a tizedik hónapja az évnek a tizenkettőből.
Amúgy, ha nagyon érdekel, számomra ez a mostani év - ami tavaszig tart - a Felkent földi szolgálatától számított 40. jubileum (egy jub. 50 évet tartalmaz) 35. éve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!