Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi az, hogy vallás?

Mi az, hogy vallás?

Figyelt kérdés
Az én szótáramban ez olyasmit jelenthet, mint egy ideológia, azaz vmilyen hitrendszer. És az ateizmus is ilyen, de sokan azt mondják, hogy az ateizmus nem vallás, hanem éppen annak hiánya. Akkor mégis, mi a vallás?

2012. dec. 24. 00:45
 1/9 anonim ***** válasza:

Tisztelt Kérdező!

"A vallás a szellemi létezéssel kapcsolatos tanítás. Olyan elképzelések rendszere, amely azt hirdeti, hogy a szemünkkel látható világon túl létezik egy annál magasabb rendű is, ahol tiszta szellemi lények (például isten vagy istenek, angyalok) léteznek. E szerint az ember is több a testénél, és a halál csak a test pusztulását jelenti." Az ateizmus nem ilyen.

2012. dec. 24. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
De figyelj arra, hogy az ateizmus nem egyenlő a materializmussal.
2012. dec. 24. 01:31
 3/9 anonim ***** válasza:

A vallás olyan ideológia, amely a létezésnek olyan formái mellett érvel, amelyek közvetlen tapasztalati úton nem, vagy nem korlátlan mértékben hozzáférhetőek.


Így az ateizmus ideológia (pontosabban ideológiák eleme - ritkán áll önmagában!), és nem kell vallásnak hívni.

A kereszténység olyan vallás, amelyben ez a tapasztalatnak nem hozzáférhető létezés Istent, a túlvilágot és hasonlókat foglal magába.

A buddhizmus olyan vallás, amelyben nincs Isten.

2012. dec. 24. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Az ateizmus egy álláspont, nem vallás. Az ateizmus csak annyit mond ki, hogy "nem hiszem, hogy van isten" vagy pedig hogy "hiszem, hogy nincs isten", attól függ, hogy az illető agnosztikus ateista vagy gnosztikus ateista. És ennyi. Ettől függetlenül valaki hihet mindenfélében, szellemekben, angyalokban stb., és attól még ateista. Hogy példát szemléltessek: Zen-buddhizmus. Ateista vallás. De ettől még nem lesz maga az ateizmus vallás :)
2012. dec. 24. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

A vallás egy adott hit formális rendszere.

Vagyis van a hit - és arra épül rá egy vallás.

Egy hitre több vallás is épülhet, de egy vallás csak egy hithez tartozhat.

A vallás tehát ideológia plusz egy szokásrendszer.


A vallások annyiban különböznek az ateizmustól, hogy az elképzelések semmilyen módon nem ellenőrizhetőek - ezért hívjuk hitnek.


Az ateizmusnak nincsenek dogmái, szokásrendszere, papjai és hite. Ez tehát nem hit.

Az ateizmus egyfajta viszonyulás az élethez - és a tudáson alapul.

2012. dec. 24. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Vallás

Meghatározás: Imádati forma. Felöleli a vallásos magatartás, hitnézetek és szokások rendszerét; ezek lehetnek személyes jellegűek, vagy lehetnek egy szervezet által helyeseltek. Általában a vallásban megtalálható az Istenbe vagy több istenbe vetett hit, de az imádat emberekre, tárgyakra, vágyakra vagy bizonyos erőkre is irányulhat. Sok vallás a természet emberi tanulmányozásán alapul. Vannak kinyilatkoztatott vallások is. Van igaz, és van hamis vallás.



Minden vallás elfogadható Isten előtt?

Bír 10:6, 7: „Izrael fiai újra azt cselekedték, ami rossz Jehova szemében, és szolgálták a Baálokat, az Astóret-képmásokat, Szíria isteneit, Szidón isteneit, Moáb isteneit, Ammon fiainak az isteneit és a filiszteusok isteneit. Elhagyták Jehovát, és nem szolgálták őt. Ekkor Jehova haragra gerjedt Izrael ellen.” (Ha valaki az igaz Istenen, az ég és a föld Teremtőjén kívül más személyt vagy dolgot imád, annak imádata egyértelműen elfogadhatatlan Jehova előtt.)

2012. dec. 24. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

"Az ateizmus egyfajta viszonyulás az élethez - és a tudáson alapul."


Ezzel ebben a formában nem értek egyet. Vannak olyan ateisták, akik valóban a tudásukból következtetnek Isten nem létére, de vannak olyanok is, akiket már fent vki említett, akik nem nem hisznek Istenben, hanem hiszik, hogy nincs Isten. Én mindenképp vallásnak tekintem ezt a fajta ateizmust, ugyanis hitrendszeren alapszik, és alapvetése az, hogy mindent elvből Isten nélkül kell megmagyarázni.


Emellé hozzátenném, hogy olyanok is vannak, akik a tudásuk miatt választják egyik vagy másik Istenhívő vallást. Ebben az esetben pedig pont nem is helyes vallásnak nevezni az adott életmódot, mert az illető racionális módon indokolja meg, hogy miért fogadja el az adott ideológiát. Én így gondolom.

2012. dec. 25. 00:53
 8/9 anonim ***** válasza:

Így van, ezért valójában egy imádat bemutatása az 'adott" Istennek,

az másnapra tartozik hogy a teremtő elfogadja-e vagy sem, és összhangban van-e az akaratával vagy sem.

2012. dec. 25. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"vannak olyanok is, akiket már fent vki említett, akik nem nem hisznek Istenben, hanem hiszik, hogy nincs Isten"

Igen, ez az "erős ateizmus", és elég ritka.

Ez tényleg rokon a vallásokkal - annyiban, hogy ez is hiten alapul. Nagyon kevés ateista ilyen, a többi inkább gondolkodik.

2012. dec. 25. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!