Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a véleményetek a wiccáról,...

Zsizsik666 kérdése:

Mi a véleményetek a wiccáról, és a hozzá hasonló pogány, illetve természetvallásokról?

Figyelt kérdés
2012. dec. 7. 14:22
1 2 3
 11/29 anonim ***** válasza:
49%

Kérdező, most a véleményünkre vagy nem?

Esetleg az a terved, hogy mindenki hátbaveregeti a boszikat és aki nem, azt jól lepontozod?


Igenis tartom, hogy a HP és vámírregények előtt a boszorkányosdni a mostanihoz képest is periférikus volt, aztán mentek a gyerekek telefonhívásai a boszorkányszövetségekhez, hogy honnan lehet seprűt meg pálcát beszerezni. Eleinte örültek a boszorkányok, aztán leolvadt az arcukról a vigyor.


A wicca pár évtizedes.

Nem rendelkezik egységes dogmatikával, szertartásrenddel.

Nem tekintem vallásnak.

Szvsz egyszerű new age-es katyvasz.


Ha természetvallásra vagy kíváncsi, menj Afrikába vagy néhány eldugott dél-amerikai törzshöz. Ott gyakorlatban látod a dolgokat.


Szvsz az nem vallás, ha kéthetente elmegyünk az erdőbe köröket rajzolni, táncolni a tábortűz körül és varázsszavakat mormolunk.


Tény és való, jobb mint drogozni a diszkóban.

2012. dec. 7. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/29 A kérdező kommentje:

Nem én pontozok.

Divathullámnak mégsem nevezném az egész vallást. Úgy más megfogalmazás, ha azt írja, hogy akkor lángolnak fel jobban tinik körében, amikor Harry Potter megy a mozikban. De akkor sem divathullám sem a wicca, sem a pogány vallások. Az más, ha azt írta volna, hogy ha nincsenek vámpíros könyvek, kevesebb számban vannak tini követők, így helytálló, igen. De nem a Harry pottertől meg az alkonyattól függ a létük.

Számodra nem vallás a wicca, oké, elfogadom ez a véleményed.

2012. dec. 7. 21:05
 13/29 anonim ***** válasza:
50%
Nemrégiben szakmai okokból meg kellett látogatnom az egyik kelta-wicca honlapot, és igencsak elcsodálkoztam azon, hogy össze-vissza kevernek mindenféle régi mitológiákat, és nem értettem, mi köze a keltáknak a görög mitológiához. Az ezoterikus és sok más "újpogány" jellegű dologgal ez a legnagyobb bajom, hogy egy szinkretista (értsd: kutyult) rendszer, amiben van minden. Főleg az zavar, ha keresztény elemeket kevernek bele, mikor sok esetben kifejezetten a kereszténység (tanítása) ellen vannak. Mint mikor valaki a Fekete Madonnát összefüggésbe hozzá Kálival, csak mert azt is fekete bőrűnek ábrázolják. Meg amikor olyan szavakat kevernek össze, amelyeknek (sőt az eredeti nyelvüknek) vajmi kevés közük van egymáshoz.
2012. dec. 7. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 A kérdező kommentje:
Na igen, ez igaz, még ha hasonló istenségek is vannak a mitológiákban, akkor is tényleg nagyon kutyulva vannak a kisebb istenek. Engem annyira nem zavar, mert mindenütt van pl. a háborúnak, a szerelemnek, stb.-nek istene/istennője, csak más néven egy görög, más néven egy kelta mitológiában. De átláthatóbb persze, ha egy mitológiánál maradnak. Egy fő isten, meg egy fő istennő legalábbis mindegyikben van. Keresztény elemek meg nem tudom, minek bele, de ha valakinek így jön be, hát felőlem oké.
2012. dec. 7. 21:45
 15/29 anonim ***** válasza:
19%

Abszolút csatlakozom az előttem szóló 13-as válaszolóhoz.

Én is ezt a fajta szinkretizmust vettem észre bennük, ami még jobban hiteltelenné teszi az egészet.

Amúgy meg ez mind egy jó példa arra, hogy az embernek valahol szüksége van a vallásra, ezért ha nincs egy stabil hite, akkor minden ilyenféle pótlékot keres, aztán megunja az egyiket és szépen vált egy másikba.

2012. dec. 7. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 anonim ***** válasza:
0%

Mivel keresztény vagyok, ebből a szempontból tudok véleményt mondani.

Amiket olvastam és hallottam róla, az alapján szerintem egy veszélyes dolog, mivel Sátán hatása alá kerülhet az ember. Találkoztam emberekkel, akik hasonló dolgokban voltak benne, és durva volt, amiket elmondtak.

2012. dec. 7. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/29 Ozmium42 ***** válasza:
36%
11. és 13. válaszoló elég jól összefoglalta a lényeget, amivel egyetértek. Kitalált, mesterkélt, erőltetett dolognak tartom az újpogány vallásokat. Ez különösen a magyar újpogányságra vonatkozik egyébként, mert a wiccát annyira nem ismerem. A wiccának egyébként az a hátránya, hogy még csak tradicionálisnak sem lehet nevezni, míg a magyar újpogányoknak ez a fő vesszőparipájuk.
2012. dec. 7. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 anonim ***** válasza:

"Úgy más megfogalmazás, ha azt írja, hogy akkor lángolnak fel jobban tinik körében, amikor Harry Potter megy a mozikban."

Valójában erre gondoltam. Lehet, hogy félreérthetően fogalmaztam.

2012. dec. 7. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 anonim ***** válasza:
46%

Megpróbálom pontokba szedni mik a kifogásaim ellene:


1. Az eredeti pogány hagyományok (szertartás, nyelvezet, stb.) elvesztek, jóformán csak találgatásaink vannak a régi pogányságról, néhány monda és mitológiai fogalom megmaradt, de semmi konkrétum, amire egy rendes vallást lehetne alapozni...Így a modern neopogány kultuszok egytől egyig modern kitalációk, kb. annyi közük van az eredetei pogánysághoz, mint a kurucoknak a Rákóczi térhez.

(Pl. ezek a mai pogányok azért támadják a keresztényeket, mert annak szigorú erkölcsei vannak...nyilván fogalmuk sincs, hogy a pogány germánok szintén kitaszították azt a nőt, aki házasság előtt elvesztette szüzességét, ahogy a rómaiaknál is a Vesta-szentély szűzei voltak a legnagyobb tiszteletben....szóval az a baj, hogy úgy képzelik, mintha a kereszténység előtt valami nagyon szabad és liberális álomvilág lett volna, pedig ez óriási butaság, a régi igazi pogányság egyáltalán nem volt sem szabados, sem liberális....és itt most ne hivatkozzon senki a római orgiákra, mert azokat a csőcselék művelte csak, a vezető és nemes rómaiak undorodtak az ilyesmitől, maga Titus is légiókkal verette szét a bacchanáliákat, szóval ennyit erről).

2. A legtöbb neopogány kultuszt szabadkőműves zsidók találták ki és terjesztették el, édes testvérei ezek a mozgalmak a hippiknek, drogosoknak, baloldaliaknak és egyéb társadalmat züllesztő elemeknek. (Csak meg kell nézni, hogy a legtöbb ilyen irat mind a New Age-hez köthető, s hogy ezeknek a kiadóknak kik is az igazgatói, furcsán sokan vannak a nagy orrok ezen a színtéren...és az már eleve röhej, hogy zsidók akarnak itt ős-európaiaskodni)...meg valahogy elég kétséges ha valamit ennyire támogatnak a zsidók....nem sok jó szokott kisülni belőle.....a hazai neopogányok egyik vezéralakja, Bognár József is zsidó....egyáltalán nem hiteles egy olyan pro-germán, pro-kelta mozgalom, aminek a vezetői zsidók....

3. Ezek a kultuszok a modern korban nullák. Semmi komoly teológia nincs mögöttük, nincs egy filozófusuk sem, egyetlen komoly értelmiségi ember sincs köztük, jóformán leszűkül a kör néhány romantikára vágyó tinédzserre, életében csalódott felnőttre és 1-2 félmeztelenül gitározó folk metál zenészre....Arról nem is szólva, hogy a tanításuk mire épül? Semmire. Tiszta ateizmus meg liberalizmus, csak leöntve némi hókuszpókkal.

4. Gyerekes lázadozás a társadalom ellen, normális, az életben sikeres emberek nem nagyon foglalkoznak ilyen hülyeségekkel, legfeljebb ha annyira pihentagyúak...én normál embert még nem láttam ilyen dolgokat reklámozni, szinte mindegyik lecsúszott, félgi-meddig sikertelen alkesz rocker volt....

5. Nekünk magyaroknak mi közünk van akár a kelták, akár a germánok többistenhitű mesevilágához? A magyarok, ahogy a többi türk eredetű pusztai nép, egyistenhívők voltak....nem keresztények, de egyistenhívők (ezét is volt könnyű adaptálódni a pusztai népeknek a monoteista vallásokhoz)! Szóval a legkevésbé sem értem, miért kéne nekem a kelták ünnepeit megünnepelnem, ha egyszer nem vagyok kelta.....

6. Az a baj ezekkel a modern "pogány" vallásokkal, hogy ezek, ellentétben a monoteista vallásokkal, nem univerzális jellegűek, hanem nemzetiek! Ami talán nem baj, viszont felveti azt a problémát, hogy egy adott istencsoport, csak egy adott nép fiait segíti és üdvözíti! Vagyis - már ha léteznek, amit erősen kétlek finoman szólva - kelta istenek, azok biztosan nem segítenének egy olasznak (rómainak), vagy egy magyarnak, hanem csakis a kelta népnek, mivel ezek nem mindenható, egész világról gondoskodó istenek, hanem szigorúan nemzeti istenek! Ugyan úgy, ahogy pl. Wotan is valószínűleg csak a germánoknak segítene...ez esetben engem jó esetben is csak kiröhögne.....semmi értelme nekem Wotant vagy Beletucadrust tisztelni.....

7. Elég furcsa az a tényállás, hogy a neopogányok azt hozzák fel az egyház ellen, hogy a középkorban mindenkire ráfogta hogy boszorkány, s ezért elégette őket....most meg emberek ezrei jelentik ki magukról hogy ők bizony igenis boszorkányok....na most akkor mégis csak igaza volt az inkvizíciónak? Csak mert ezzel az inkvizíciót legalizálják, ismerik el utólagos igazát - és pont a neopogányok, akik állítólag utálják az egyházat...paradox, antagonizmus, tudathasadt állapot...

2012. dec. 8. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 anonim ***** válasza:
87%

Nehéz lenne bármit is hozzátenni ehhez az összefoglalóhoz, én mégis kísérletet teszek. :))


"Az a baj ezekkel a modern "pogány" vallásokkal, hogy ezek, ellentétben a monoteista vallásokkal, nem univerzális jellegűek, hanem nemzetiek! Ami talán nem baj, viszont felveti azt a problémát, hogy egy adott istencsoport, csak egy adott nép fiait segíti és üdvözíti!"


Megjegyzem ez így van a zsidó vallásnál is. Jahve egy zsidó törzsi isten. A zsidók politeisták voltak, Jahve a szövetség megkötésekor vált első számú (kizárólagos?) istenné. Még mindig Izrael Istenének hívják, nem az emberiség istenének. Egy univerzális Isten nem emel ki a népek közül egyet a többi fölé.

Ezért összeegyeztethetetlen a zsidó vallás a kereszténységgel és blődség a "zsidó-keresztény" kifejezés.


Ha a wiccák annyira kíváncsiak a pogány magyar hitvilágra, nézzenek körül a magyar templomokban.

A keresztény térítés után a pogány jelképek és rítusok egy része a kereszténységben élt tovább.

Érdekesek a magyar körtemplomok, amik ázsiai eredetűek. Tele van velük a Kárpát-medence, Európában nálunk van a legtöbb - nem véletlenül.

Van olyan körtemplom, amiben festett kazettás mennyezet van, kozmikus jelzésekkel.

A kör a tökéletesség szimbóluma, egyesek szerint a jurtát is jelképezi.

Aztán itt van még a pogány Istenszülő Istenanya kultusza, amiből Boldogasszony-kultusz lett.


A Nap tisztelete, a Napból áradó éltető fény tisztelete.

1, Emberi síkon az Istenszülő Istenanya, vagyis a Napba öltözött Boldogasszony kultusza szintén pogányból vedlett át kereszténnyé. Sehol Európában nincs ilyen erős Szűz Mária kultusz. Szűz Mária nem patrónája, hanem Reginája, azaz királynője Magyarországnak.


2. Állati síkon a fénylő csodaszarvas, ami az eget és a csillagokat tartja az agancsán és minden szőrszálából fény árad.

- keresztény vonalon csodaszarvas jelenik meg Szent Lászlónak, hogy ott építse fel váci egyházat, Szent Imrének szintén csodaszarvas mutatja az utat stb.

Istenszülő Istenanya

Fény lángocskák jelennek meg és egyesülnek látomásában Özsébnek, hogy gyűjtse össze a remetéket


3. Növényi síkon az égig érő, Tetejetlen Életfa



Annyira gazdag a magyar néprajz, hogy lehetetlen pár sorban még a vázlatát is leírni.

A magyar népmeséknek olyan többletjelentésük van, hogy újraolvasva mindig felfedezek benne valami újat.

Bölcsesség árad belőlük. A népi motívumokban kozmosz megjelenik.


Kedves wiccák!

A száraz és élettelen kelta morzsák nyomába se érnek a kereszténységben továbbélő magyar hitvilág gazdagságával!

2012. dec. 8. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!