Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az 5 parancsolat mikor születe...

Az 5 parancsolat mikor született? Az is benne van a bibliában? Azt az egyház hozta, igaz?

Figyelt kérdés

Azt értem, hogy Jézus felhatalmazta az egyházat. De nekem kicsit olyan furcsa. Nem kötekszem csak tényleg érdekel.

köszi aki segít megérteni.


2012. okt. 23. 15:25
 1/7 anonim ***** válasza:

én azt nem értem, mit kérdezel

milyen 5 parancsolat? beraknád a szöveget, hátha csak én vagyok tájékozatlan?

2012. okt. 23. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Az Egyház öt parancsolatáról van szó:


Az Egyház parancsolatai


2041 Az Egyház parancsolatai a liturgikus élethez kapcsolódó és belőle táplálkozó erkölcsi élet vonalában helyezkednek el. E lelkipásztori tekintély által közzétett pozitív törvények kötelező jellegének célja az, hogy a hívők számára világossá tegye az imádság lelkületében, az erkölcsi törekvésben, az Isten és a felebarát iránti szeretet növekedésében az alapvetően szükséges minimumot:


2042 Az első parancs ("vasárnap és parancsolt ünnepeken misét becsületesen hallgass és tarts munkaszünetet") elvárja a hívektől, hogy szenteljék meg az Úr föltámadásának emléknapját, valamint az Úr misztériumainak, a boldogságos Szűznek és a szenteknek ünnepnapjait, elsősorban azáltal, hogy részt vesznek a szentmisén, melyen összegyűlik a keresztény közösség, és tartózkodnak azon munkáktól és tevékenységektől, melyek akadályozhatnák e napok ilyen megszentelését. [86]


A második parancsolat ("bűneidet évente legalább egyszer gyónd meg") fölkészít az Eucharisztia vételére a kiengesztelődés szentsége által, mely folytatja a keresztségi megtérés és bűnbocsánat művét. [87]


A harmadik parancsolat ("az Eucharisztia szentségét legalább húsvétkor vedd magadhoz") az Úr teste és vére vételének minimumát határozza meg a keresztény liturgia eredetével és központjával, a húsvéti ünnepekkel kapcsolatban. [88]


2043 A negyedik parancsolat ("az Egyház böjti és hústilalmi napjait tartsd meg") biztosítja az aszkézis és a bűnbánat időszakait, melyek fölkészítenek a liturgikus ünnepekre és segítenek az ösztöneink fölötti uralom és a szív szabadságának megszerzésében. [89]


Az ötödik parancsolat ("segítsd az Egyházat szükségleteiben") kijelenti, hogy a hívők, lehetőségeikhez mérten, kötelesek segíteni az Egyház anyagi szükségletein. [90]



Forrás:

[link]

2012. okt. 23. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
53%

Hát ezek nem Isten parancsolatai és ebben a formában nincsenek benne a szentírásokban sem.

A római katolikus egyház számos olyan dolgot, dogmát, tanítást, iránymutatást, tantételt, hittételt miegymást fogadott el hosszú történelme során aminek semmi köze nincs az evangéliumhoz.

Mindazonáltal ez az öt közösségi elvárás semmi bűnös dolgot nem tartalmaz, nyugodtan betarthatod.

2012. okt. 23. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
HLevente, köszi, a Nénike által betett szöveg alapján (amit köszönök) én is pont ezt mondanám.
2012. okt. 23. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Nénike belinkelte a lényeget, de azért annyit hozzá tennék, hogy ezeknek mind van bibliai alapjuk, tehát nem hasraütésből hozta őket az Egyház.
2012. okt. 23. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
köszi mkinek
2012. okt. 24. 07:30
 7/7 anonim ***** válasza:

Az a név, hogy "AZ EGYHÁZ ÖT PARANCSA", az semmit nem mond? Ki mondta azt, hogy ezek az Isten parancsai? Pláne, hogy a magyarban meg is különböztetjük Isten tíz parancsolatát és az Egyház öt parancsát.

(Bocs a kiabálásért, de nem lehet aláhúzni...)

Egyébként fokozatosan alakult ki, több zsinati döntés eredményeképpen. Ezek életviteli szabályok, nem hitbeli döntések, és minden szervezetnek megvan a joga, hogy belső szabályzatot alkosson. Mi ezzel a probléma?

Ha nem vagy katolikus, akkor rád ez nem vonatkozik, nem kell betartanod. Akkor meg végképp nem értem, mi a probléma.

Aki pedig azt sem tudja, miről van szó, vagy nincs hozzá köze, az miért válaszol? Mert ez szerintem probléma.

2012. okt. 24. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!