Mi a véleménye a baptistáknak és Jehova Tanúinak A Gyűrűk Uráról és J. R. R. Tolkien munkásságáról?
Baptista vagyok, szerintem A Gyűrűk Ura egy egyszerű könyv. Én hallottam arról is, hogy ugyanúgy a Biblia alapján íródott, mint a Narnia (igen az ez alapján íródott, a régebbi kiadásokban még a párhuzamok is le vannak írva, de az újabbakból kihagyták, mert így jobban el tudták adni.), elvégre az íróik jóban voltak, de mindenbe bele lehet magyarázni a Bibliát. Még a Haary Potter is sok párhuzam van, de szerintem azt nem így írták.
A legegyszerűbb szinten, minden történet arról szól, hogy a jó nyer a gonosz felett, de ez tökmindegy.
Tolkien munkásságát nem ismerem, de egy egyszerű fantazinak egész jó A Gyűrűk Ura. Persze a daVinci kódot is egy egyszerű könyvnek írták, mégis egy antiBiblia lett belőle. Lehet, hogy ezt is csak egy könyvnek írták, de Biblia lett belőle. Mindenesetre, vannak benne tanulságok, amik megtalálhatóak a Bibliában is, de én inkább a Bibliát olvasását ajánlom.
Szervusz, Én egy tanú vagyok.
egy kicsit értek egyet az előttem szóló felebarátommal.
A Tolkien munkásságát magam sem ismerem.
DE a gyűrűk urába volt alkalmam belenézni.
Ezért csak erről tudok nyilatkozni.
Az igaz, hogy szinte minden ilyen film a rossz és a jó elleni harcról szól, és az alap gondolatot a bibliából vették.
De a misztikus , spirituális események nem keresztényiek, ezért az aki igazán keresztény az nem időzik el ilyen filmek nézésével.
Mint az előttem író említette, a Biblia az igazság, és azt kell forgatni, nem a fantázia, mese világán elmélkedni, mert eltereli a figyelmet a valóságról, különösen most az utolsó napokban.
Így akik evvel vannak elfoglalva, váratlanul fogja őket érinteni Jézus megjelenése.és akkor a gyűrű megmenti.....?
Én személy szerint egyáltalán nem vagyok oda a Gyűrűk Uráért. Nem igazán ismerem Tolkien munkásságát sem.
Szerintem itt is az a lényeg, hogy ahány ember, annyi vélemény
@ 5:
Szerintem az első válaszoló nem szólta le a könyvet, csak te értetted félre. Azt tudom, hogy sokan "félnek" például a Harry Potter sorozattól, nem is javasolják olvasásra; és talán a Gyűrűk Ura is hasonló megítélés alá esik. Én így értettem, hogy "egyszerű": nincs benne semmi mágikus, démonikus, rossz.
@ Kérdező:
Nem vagyok se bapti, se JT; de van véleményem. :)
Egy kis infó:
< J. R. R. Tolkien egyszer úgy jellemezte A Gyűrűk Urát, mint „alapvetően vallásos és katolikus mű”, amikor barátjának, az angol jezsuita Robert Murray atyának írt. (J.R.R. Tolkien levelei, 142.) Nagyon sok teológiai téma jelenik meg az elbeszélésben: a jó és a rossz harca, a gyenge harca az önpusztító gonosz felett, kegyelem gyakorlása, halál és halhatatlanság, feltámadás, megváltás, bűnbánat, önfeláldozás, szabad akarat, alázat, igazság, barátság, hatalom és gyógyítás. Az irgalom és szánalom magasztos erényei, melyeket Bilbó és Frodó Gollammal szemben mutatnak, győzelmet hoznak; a Miatyánk szavai: „És ne vígy minket kísértésbe, de szabadíts meg minket a gonosztól” jártak Tolkien fejében, amikor Frodó és az Egy Gyűrű hatalmának harcáról írt (Levelei, 181 és 191). >
Forrás: [link]
C. S. Lewis pedig részben Tolkien hatására tért meg. Magyarországon nem keresztény körökben inkább csak az egyik könyvéből készült mesefilmet ismerik, Az oroszlán, a boszorkány és a különös ruhásszekrény címűt a Narnia-sorozatból.
A regényből készült film magyar szinkronnal, két részletben:
1. rész: *****
2. rész: *****
Egy kis "kedvcsináló":
Relient K: Narnia - In Like A Lion (Always Winter)
http://www.youtube.com/watch?v=tXAY9txPLYk
Az erdeti könyv pedig itt olvasható:
Lewis életéről bővebben:
Nagyon tiszta, jól érthető műve a Mere Christianity, ami magyarul Keresztény vagyok címmel jelent meg. Szintén kiváló írása: The Screwtape Letters, erről itt lehet olvasni:
Magyar címe: Csűrcsavar levelei, talán a neten fent van valahol.
Nnna, most egy ideig nem fogtok unatkozni. :)
* Automatikusan eltávolított tartalom.
#2-es válaszolónak. Nem menti meg, hiszen a Gyűrű velejéig gonosz, ez a történet egyik legfőbb üzenete.
Misztikus és spirituális események pedig a Bibliában is előfordultak. Felbukkannak benne emberi alakot öltött szellemi lények (angyalok), Mózes a botjával csodákat visz végbe stb.
Tolkien úgy írta meg a történetet, hogy az kifejezetten bibliai megfeleltetésekkel dolgozik, tulajdonképpen a Biblia egy parafrázisa. Persze igyekezett háttérben tartani az explicit vallási tartalmakat, mert ő egy történetet akart elmondani elsősorban. Mindjárt meg is világítom, az alább következő megfeleltetések egyértelműen kiderülnek a Gyűrűk Ura háttérvilágával foglalkozó művekből, mint ol. a Szilmarilok.
A Gyűrűk Urában egyetlen Isten van, aki azonosítható a keresztény Istennel, bár a történetben konkrétan nem említik a nevét, csak utalnak rá: ő az, aki visszaküldi Gandalfot a halálból. Gandalf maga is utal rá, amikor Frodóval beszélget:
"E mögött valaki másnak az akarata bújhatott meg: valaki meg akarta hiúsítani a Gyűrűkészítő szándékát. Világosabban nem fejezhetem ki magam, de úgy kellett lennie, hogy a Gyűrűt Bilbó találja meg, nem pedig a készítője. És annak is úgy kellett lennie, hogy utána a tiéd legyen. Ha pedig így van, akkor ez egy biztató gondolat."
/idézet a könyvből, kissé átírva hallható a filmben/
De pontosan milyen természetű is az a bizonyos "mágia" ami a történetben előfordul? Ez nem más, mint a szellemi lények hatalma az anyagi világban. A szellemi lények pedig nem mások, mint a Biblia angyalai, akár az Istent szolgálják, akár elbuktak. A filmben közülük négyen bukkannak fel (a könyvben kicsivel többen). Ezek pedig: Gandalf, Szarumán, a móriai balrog, és Szauron.
Közülük Gandalf, mint pozitív hős az, aki Istentől kapott hatalmát Isten oldalán használja. Figyeljük meg, hogyan szól a balroghoz:
"Én a Titkos Tűz szolgája vagyok, én táplálom Anor Lángját! A Fekete Tűz nem segít neked, Udun Lángja!"
A Titkos Tűz nem más, mint a Szentlélek középföldi neve.
Szarumán a történet során bukik el, míg a másik kettő már régtől fogva bukott, démoni hatalommá váltak.
Ugyanígy, az Egy Gyűrű, mint varázserejű tárgy, a Gonosz csábításának egyik leghatékonyabb fegyvere. Felemésztette Szméagolt, elbuktatta Boromirt, megkísértette Bilbót, s végül Frodó is elbukott a fináléban.
Első vagyok
Bocsánat ötöske, ha megsértettelek, de nem akartam leszólni a könyvedet. Persze, irodalmilag szenzációs könyv, nem tagadom, sőt. De a kérdező nem arra volt kíváncsi, hogy jó könyv-e, vagy sem, gondolom ő is tudja. Azt akartam kifejezni, hogy ha nem azt nézzük, hogy fantazi, hanem azt, hogy hit beli kérdésben milyen, akkor mit gondolok róla. Ezt leírtam ott, de csak, hogy elégedett legyél:
A Gyűrűk Ura szenzációs történet, nagyon ki lett találva benne minden, a szereplők, a történet, a nyelvek, és még csúszott bele pár poén is. De gondolom ezt mindenki tudja aki látott belőle valamit. (Ezt most olvasóként mondom)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!