Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Tizedfizetőktől kérdezem: A...

Tizedfizetőktől kérdezem: A 10%-ot abba a gyulekezetbe kell adnom ahova járok akkor is ha ugy látom hogy a tizedet fölösleges dolgokra használják: ünnepségek, kajálás stb?

Figyelt kérdés

Ahol jelenleg lakok (kulföld) nincs más gyulekezet ezért járok oda, és sok fölösleges dologra adnak ki pénzt. Ilyenkor adhatom a tizedet más gyulekezetnek, vagy misszióra, vagy egy szukségben levő hitbeli testvéremnek? Habár a szukségben levőnek amugyis adni szeretnék a tizeden kivül, de akár a tizeddel is megpotolhatom?

Mert a 10% mindenből, az Isten pénze nállam, ezért nem szeretném csak azért bárhova is odaadni hogy letudjam.



2012. jún. 19. 09:52
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
100%

Valaki hiányolta az újszövetségi rendelkezést; hát tessék, Jézus azt mondta:


"Jaj néktek, képmutató írástudók és farizeusok! mert megdézsmáljátok a mentát, a kaprot és a köményt, és elhagyjátok amik nehezebbek a törvényben, az ítéletet, az irgalmasságot és a hívséget: pedig ezeket kellene cselekedni, és amazokat sem elhagyni." (Máté 23:23, Károli)


dézsma (a latin "decima" szóból) = tized; megdézsmálni = tizedet fizetni belőle. Ebből a jelentésből fejlődött ki a szó mai jelentése.


Egy másik fordítás talán érthetőbb:

"Jaj nektek, képmutató törvénytanítók és farizeusok! Mert mindenből tizedet adtok, még a mentából, kaporból és köményből is, de elhagyjátok a Törvény igazán fontos tanításait: az igazságosságot, könyörületet és a hűséget. Pedig elsősorban ezekkel kellene törődnötök, és közben azokat sem szabad elhanyagolnotok. (Máté 23:23, Hungarian New Testament: Easy-to-Read Version)


A lábjegyzet szerint:

menta, kapor, kömény: Apró kerti fűszernövények. Csak a nagyon vallásos emberek voltak olyan gondosak, hogy ezekből is beszolgáltassák a tizedet.


És csak hogy legyen egy angol változat is:

“Woe unto you, scribes and Pharisees, hypocrites! For ye pay tithe of mint and anise and cummin, and have omitted the weightier matters of the law: judgment, mercy, and faith. These ought ye to have done and not to leave the other undone." (Matthew 23:23, 21st Century King James Version)


Tehát Jézus szerint a tizedfizetést sem szabad elhagyni / elhanyagolni.


Üdv.:)

2012. jún. 19. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 eric_one ***** válasza:
Berta örülök hogy hoztad ezt az igét nekünk, immár 2 ige is van az újszövetségből ami a tizedfizetést támasztja alá. Köszönjük!
2012. jún. 19. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, de amint fennebb olvasható számomra eggyértelmű a tizedfizetés.

Csak arra voltam /vagyok kiváncsi ha adhatom-e a tizedet egy hitbeli testvéremnek is ha rászorul , mert Ö is Krisztus testéhez tartozik, és azzal hogy segítem a Kr. testét is segítem. Persze ezen felul is adni szeretnék neki de mégtöbbre lenne szuksége abban a helyzetbe amibe most van. A gyulekezetbe ahova járok sok pénz folyik be, (ezt tudom) és szerintem oda kellene adnom ahol nagyobb a szukség.. -Ha vkinek még irni szeretne örömmel fogadom.

2012. jún. 20. 09:05
 14/25 anonim ***** válasza:
62%

""Jaj nektek, képmutató törvénytanítók és farizeusok! Mert mindenből tizedet adtok, még a mentából, kaporból és köményből is, de elhagyjátok a Törvény igazán fontos tanításait: az igazságosságot, könyörületet és a hűséget. Pedig elsősorban ezekkel kellene törődnötök, és közben azokat sem szabad elhanyagolnotok. (Máté 23:23, Hungarian New Testament: Easy-to-Read Version)

"

Éppenséggel ezzel nem megcáfoltatok. Hiszen ezt kiknek mondta Jézus? Az ÚSZ-i gyülekezeteknek?


Az pedig ismét nem jó érv, h a tizedet nem a törvényben találjuk, hanem Melkisédeknek adtak tizedet. Ábrahám vajon kinek adott tizedet? Éppen Istennek! Tehát ez megint csak nem jelenti, hogy egy gyülekezeti szervezetnek kellene adnunk, ahol elkajálják maguk közt. Illetve, ha adjuk, akkor célzottan is adhatjuk. Miért kellene átmennie egy felesleges körön a pénznek, ha végül ugyanoda kerül: a szükséges kiadásokra?


Az ÓSZ-ben a tized egyértelműen a papság fenntartására vonatkozott. De ne felejtsük el, nekik NEM voltak földjeik, sem tulajdonuk. Tehát, ha valamelyik tanító kardoskodik az ÓSZ-i tized mellett, akkor mondjon le minden vagyonáról és éljen meg egyedül a tizedből!


Ne értsetek félre. Én is fizetek tizedet. De nem kellene törvény fölé emelni a hagyományokat! HIszen Jézus éppen ezért szidta a farizeusokat. Hogy fontosabbá vált az atyák hagyománya magánál a törvénynél is!


Továbbá: a törvény betöltése, azaz teljessé tétele nem azt jelenti, hogy az ÚSZ-i gyülekezeteknek meg kellene tartaniuk mindenféle ÓSZ-i törvényt. Vagy ti körülmetélitek magatokat, mivel Krisztusban hisztek? Hiszen a körülmetélés jelét sem törvényben kapták, hanem szövetségkötésként Istennel!

Ajánlom figyelmetekbe:

Gal 5,3 - De ismét bizonyságot teszek minden embernek, hogy aki körülmetélkedik, köteles az egész törvényt megtartani.


Egyszóval: a tized jó, de nem lehet törvényt csinálni abból, hogy egyik, vagy másik szervezetbe kell fizetni.

A törvény az egymás szeretése és Isten szeretése, aminek az egyik megnyilvánulása a tized.

Nem szabad vegyíteni az ÓSz és ÚSz rendelkezéseit úgy, hogy kiválogatjuk, ami hasznos a számunkra, a többit pedig elvetjük!

2012. jún. 20. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
76%

a tized nem feltétlenül arról szól hogy mire költi a gyülekezet


hanem a tized ENGEDELMESSÉG Istennek


te Istennek adod Ő meg megáld ha engedelmes vagy

egyébként miért nem ünnepelsz/kajálsz velük te is?

a te testvéreiddel????

2012. jún. 20. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:
100%

jah, egyébként alap járaton MINDEN amid van Istené,

a szíved, a fizetésed, a családod, a házad MINDEN

nem csak mindenből a 10-ed rész

szóval ez a legkevesebb...

ezt magamnak is mondom ám

2012. jún. 20. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:

@ eric_one:


Szívesen. Csodálkoztam is, hogy ez az igehely még nem került elő... :)



@ 14:


Nem megcáfolni akartalak, csak mutatni egy példát. :D

Azt viszont én nem boncolgatnám annyira, hogy ezt kinek mondta Jézus; mert akkor pl. a "Menj el, és ne vétkezzél többet!" mondatát is figyelmen kívül lehetne hagyni, hiszen azt sem az Újszövetségi gyülekezetnek mondta konkrétan. Vagy szinte bármelyik másikat...


Te se érts félre, kérlek; nagyon tisztelek mindenkit, aki becsületesen és hitből fizeti a tizedet. Sőt, és nem mellesleg: annak ellenére, hogy a tizedfizetés mellett szoktam érvelni, azt mondom, mindenki csak akkor adjon, ha ezt hitből és jókedvvel tudja tenni.

De ez nem törvény, és nem hagyomány, hanem tényleg hitbéli cselekedet, ill. engedelmesség kérdése. Ahogyan sera79 is írta: tulajdonképpen minden Istené (a magántulajdonunk, az időnk...), és Tőle kapjuk a jövedelmünket is.

De hát végül is te is azt írtad, hogy a tized jó... :)


Viszont a körülmetélkedéses példád szintén nem a legjobb, hiszen a Szentírásból egyértelműen kiderül, hogy a nemzetek közül megtérőknek nem kellett körülmetélkedniük. Ha jól emlékszem, egyetlen kivételként Pál Timóteusnál végezte el ezt a beavatkozást, de annak is megvolt az oka.


Azt pedig nem tudom, mire írtad, hogy a hasznosakat valaki kiválogatja, a többit elveti, mert itt szó nincs ilyenről. Sőt, pont fordított esetben szokták ezt mondani. :)


GBU



@ Kérdező:


Szerintem Istennel beszéld meg ezt. :)


Én azt gondolom, hogy alapesetben ahonnan a szellemi táplálékot, a tanítást kapod, oda "jár" a tized, nem máshová. Hogy mire költik, az nem a te dolgod és felelősséged.

Ezen felül adakozhatsz más közösségeknek is (gyülekezetek, missziók, alapítványok), vagy a rászorulóknak (hajléktalanok, árvaházak, szegény családok).

Ha megengedheted magadnak, akkor tedd mind a kettőt. Ha nem, akkor kérd az Úr vezetését, és cselekedj aszerint. Még az is lehet, hogy időszakonként változni fog a helyzet, a vezetés. De tudod, akiket Isten Szelleme vezet, azok az Isten fiai. :)


GBU2

2012. jún. 21. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
82%

Kedves Berta,


számomra még mindig nem derül ki, hogy az Istennek való engedelmesség mennyiben jelenti azt, hogy kifejezetten egy olyan gyülekezetnek kell adnod a pénzed, ahol elkajálják.


Másik példám, a körülmetélkedés éppenséggel pontosan jó, mert a tizedet sem parancsolták meg SEHOL az ÚSZ-i gyülekezetnek. Vagy ha én tévednék, akkor ez hol van megírva?


Tehát, mondom én: a tized jó dolog, meg persze, vannak kiadásai a gyülekezetnek is, ezért fizetjük. De ha értelmetlenül használják a pénzt, akkor azért megfontolandó, hogy ne támogassak egy ilyen felelőtlen gazdálkodást.

Sajnos, azt kell mondanom, elég naivak vagytok itt, sokan. Sok missziós társaság él meg ilyen támogatásokból, aztán semmit nem csinál, csak otthon villogtatja a statisztikákat. A mi gyülekezetünkbe járt ilyen "megélhetési misszionárius", aki otthonról rengeteg pénzt kapott, itt meg nem csinált semmi hatékony munkát. Ja, bocs, vadászott, mert az volt a hobbija. Hazaküldte, hogy itt már a harmadig gyülekezet plántálásában vesz részt. Gondolom, azt elfelejtette megemlíteni, h a harmadik gyülekezet dőlt be miatta majdnem:D

Ez az egész erről szól. Anyagias, pénzsóvár emberek, saját szórakozásukra költik Isten pénzét. Hát én ilyeneket nem támogatnék semmivel. Inkább adnám a pénzt oda szegényeknek, vagy valódi missziós kiadásokra, mintsem felelőtlen embereknek.

Ha azt hiszitek, ez egyedi példa, tévedtek. Mert egy másik ilyen társaság pl. megvett egy óriási képzési központot. A műszaki állapota nulla volt, kifűteni lehetetlenség. Persze, dolgozott ott vagy 5-6 emberük is. Ezért aztán feltétlen szükséges volt megvenni... Most nem tudják eladni, senkinek sem kell. A kedves gyülekezet pénzéből meg elment rá vagy 50 millió!

Vagy mondjuk ahhoz mit szóltok, hogy bejön hozzám egy srác, aki most diplomázott, és a diplomájával bármikor el tudna helyezkedni, hogy főállású misszionárius lesz belőle, és ehhez keres támogatókat. Havi annyi összeget mondott, aminek mi KETTEN a feleségemmel keressük meg a 2/3-át! Higgyétek el, lesz, aki ad neki. A tizedből erre is futja... Én megkérdeztem tőle, hogy miért adjak, ha a mi gyülekezetünkben még a lelkész is a saját civil munkájából él, meg minden szolgáló?

Ezek csak kiragadott példák a töménytelenből, amit már láttam. Ilyen helyre én nem adnék, de mindenkinek szíve joga.

Ja, majdnem elfelejtettem, egyszer meg egy gyerektanítói társaság kérte a gyülekezetünk támogatását, mert van egy(!!!) munkatársuk valahol Lettországban, vagy hol, és az anyagaik tárolásához kellene egy központot venni. ez kerülne 60.0000 EUR-ba. Hát ezeknek az eszük elment! Én itthon -építkezést vezetek- havi 100 EUR-ért őrzött, fűtött raktárat tudok bérelni. Kiszámoltátok? Igen, kerek 50 évre elég ennyi pénzt a bérleti díjakra, és akkor a fenntartást, rezsit nem is számoltam!!!


Ha némely gyülekezet piaci vállalat lenne, két hét alatt jutna csődbe a felelőtlen gazdálkodásával. Csak hozzászoktak a kommunista szemlélethez: a közössel nem kell takarékoskodni, azt lehet pazarolni is.


Azokkal a mára milliárdos kiadásokkal, amivel ezeket a haszontalan, nulla hatékonyságú programokat és szórakozásokat támogatják, a fél világ gyerekeit meg lehetne etetni!


Ennek semmi köze nincs az engedelmességhez, meg Isten igéjéhez, hanem csakis a józansághoz. Ha akartok, támogassatok olyan gyülekezeteket, akik idegen országokban elvadászgatják, meg eleszegetik a pénzeteket:D


A helyi forma ugyanerre, ha moziba, meg mekibe járunk a közös pénzből. Vagy bográcsozunk éjjel-nappal. Ja, és még lehet gyülekezeti kirándulást is szervezni belőle. Más kérdés, hogy ilyen helyeken általában pont arra nem marad, amire kellene.


Kicsit cinikus voltam, beismerem:D Remélem, értitek már, mire is akarok kilyukadni.

2012. jún. 21. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
100%

És igen: ALAPESETBEN oda fizeted, ahol kapod a szellemi táplálékot. Én is oda fizetem, ahová járok:D Nálunk mondjuk nem zabálják el a tesók:D

De én abból indultam ki, hogy ez a kérdés nem egy alapeset.

2012. jún. 21. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:

Heló!


Ez szabad akaratból és hitből kell megtörténjen.

Másrészt ha ez működik nálad és szeretnéd is ezt az Igét betölteni, akkor ahonnan a szellemi áldást kapod oda is juttathatod.

Isten áldjon.

2012. jún. 27. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!