Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Tizedfizetőktől kérdezem: A...

Tizedfizetőktől kérdezem: A 10%-ot abba a gyulekezetbe kell adnom ahova járok akkor is ha ugy látom hogy a tizedet fölösleges dolgokra használják: ünnepségek, kajálás stb?

Figyelt kérdés

Ahol jelenleg lakok (kulföld) nincs más gyulekezet ezért járok oda, és sok fölösleges dologra adnak ki pénzt. Ilyenkor adhatom a tizedet más gyulekezetnek, vagy misszióra, vagy egy szukségben levő hitbeli testvéremnek? Habár a szukségben levőnek amugyis adni szeretnék a tizeden kivül, de akár a tizeddel is megpotolhatom?

Mert a 10% mindenből, az Isten pénze nállam, ezért nem szeretném csak azért bárhova is odaadni hogy letudjam.



2012. jún. 19. 09:52
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
Én úgy tudom, nem kötelező fizetned, csak ha akarod. Választhatod azt is, hogy nem fizeted be a gyülekezetbe, hanem mondjuk veszel rajta ennivalót, ruhát stb. és beviszed egy árvaházba vagy valami jótékonysági szervezetbe.
2012. jún. 19. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 yuda ***** válasza:

Malakiás 3,10-12: Hozzátok be a tizedet mind az én tárházamba, hogy legyen ennivaló az én házamban, és ezzel próbáljatok meg engem, azt mondja a Seregeknek Ura, ha nem nyitom meg néktek az egek csatornáit, és ha nem árasztok reátok áldást bőségesen. És megdorgálom érettetek a kártevőt, és nem veszti el földetek gyümölcsét, és nem lesz a szőlőtök meddő a mezőn, azt mondja a Seregeknek Ura. És boldognak mondanak titeket mind a nemzetek; mert kívánatos földdé lesztek ti, azt mondja a Seregeknek Ura.


Ez egyértelműen arra utal, hogy oda fizesd a tizedet ahol van tárházad. Ahonnan az eleséget kapod, tanítást, szellemi eledelt. :)

Tizeden kívül van még adakozás, adományok, szegények megsegítésére..stb- Ezeket ne keverd össze, ne mosd össze, mert Isten igéje is különválassza. A tizedet a tárházba, más adományokat, segítéseket saját döntésed alapján akinek akarod, ennek kerete csak a saját pénztárcád és jó szíved. :)

Egy biztos: A jókedvű adakozót szereti az Isten (2Kor. 9.7.)

Tehát nem kényszerűségből, hanem fontos a jókedv, a jó szív, önkéntes alapon.

2012. jún. 19. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:

Bocsánat, hogy nem a kérdésre válaszolok, és még nagyobb bocsánat a tudatlanságomért, de tényleg van olyan, hogy kötelező tized!?!? :o

Hol?? Mikor? Kinek?

Mindenkinek? :s

2012. jún. 19. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 A kérdező kommentje:
második válaszolónak: oké , de ha az a gyulekezet akinek adom értelmetlen dolgokra költi a pénzt,pazarol, akkor én nem adhatok-e más gyulekezetnek inkább vagy missziókra ???vagy akkor miért nem segíthetek vkin? szerintem az több Isten előtt..
2012. jún. 19. 12:10
 5/25 anonim ***** válasza:
38%

Természetesen nem kötelező.


Mi pl. adunk oda is, ahová járunk, meg időnként szegények megsegítésére.


Bár tudom, hogy sok -ebből élő- tanító ezt nehezményezni fogja, de megemlíteném, hogy a tizedet nem találjuk az ÚSZ-i gyülekezeti gyakorlatban, csakis az ÓSZ-ben.


Ez persze nem azt jelenti, hogy nem kellene fizetni, hiszen a gyülekezetnek vannak kiadásai. Jó esetben ezek a kiadások értelmes dolgokra mennek el, és nem a templomi orgona sípjainak fényezésére költenek évi sokmilliót.


Sokan a tized témát visszaélésre használják. A tized akkoriban az egyetlen adó volt, majd persze később még a császárnak is kellett fizetniük.


Az ÚSZ-ben inkább a "kinek-kinek, ahogy szüksége volt rá" elv él. Tehát, a gyülekezet támogatja a szegényeket, akik akarnak dolgozni, de nem tudnak, vagy nem élnének meg a fizetésükből. Támogathat továbbá szociális és missziós kiadásokat. Ezek mind értelmes dolgok. Ahol ez központilag megy, ott elég, ha berakod a pénzt a perselybe. Ahol hülyeségre költik el, meg a lelkésznek vesznek belőle magánrepülőt, ott célszerű kihagyni a perselyt és annak adni a pénzt, aki rászorul.


Gondolj csak bele, a Biblia azt tanítja, hogy legyünk jó sáfárok. Egy értelmes sáfár hűséges és a lehető legjobban forgatja a pénzt is. Ebbe nem fér bele, hogy haszontalan dolgokra költöd, miközben nem marad a fontos dolgokra!

2012. jún. 19. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
A "tized" nem kötelező, meg már nem is tized. Nálunk 2000 forintot kérnek évente/kereső ember, ha megteheted! Nem fognak utánad járni, ha nem fizettél. Nem tudom, hogy a te gyülekezeted miért használja fölösleges dolgokra, nálunk ebből megy a fűtés, villanyszámla, stb. Ezen kívül adhatsz még adó 1%-ot is az egyes egyházaknak.
2012. jún. 19. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:

Szerintem a tizeddel alapvetően nem a gyülekezetnek tartozunk, hanem az Úrnak; viszont ugye elvileg a gyülekezet a hívők közössége, ami az Úr teste, és ha a gyülekezet részére adod a tizedet, az Úr munkáját támogatod, azaz az Úr testének adod.

Én (persze ennyi információ kevés ennek megítéléséhez) nem feltétlen értek egyet azzal, hogy a gyülekezeted valóban felesleges dolgokra költi a tizedet, ha "ünnepségekre, kajálásra stb." (is) költenek belőle. Meggyőződésem, hogy az Úr szemében nem pazarlás, ha a tizedből a gyülekezet "saját magára" költ. Ehhez ajánlom olvasni mint igei mintát az 5Móz 12. és 14. fejezetét: itt látható, hogy a "tárházba" bevitt tizedet (azon kívül, hogy a papság, a Léviták szükségeit fedezték belőle) a gyülekezetnek *kötelező* volt "magára költenie", és a "szent helyen" felélnie. Azt is látjuk, ha valaki túl messze lakott Jeruzsálemtől ahhoz, hogy a terményei tizedét felvigye, el kellett adnia pénzért, és a pénzből kvázi élvezeti cikkeket vásárolnia, hogy azt vigye fel a tárházakba, és az ünnepségekre fordítsa!

Hozzátehetjük (ez talán a gyülekezetek számára egy követendő minta lehetne...), hogy azt is láthatjuk a Törvényben, hogy minden 3. év tizedét "a Lévitának, a jövevénynek, az árvának és özvegynek" kellett adni, "hogy egyenek a te kapuid között, és jól lakjanak" (5Móz 26:12).


Ahogy előttem is írták, a tizedet és az adakozást nem kell összekeverni. Az újszövetségi adakozási minta egyébként, ahogy az apostoli levelekből jól kitűnik, elsősorban a gyülekezetben lévő testvérek számára történt, az "atyafi" árvák, özvegyek, szegények stb. megsegítésére (illetve gazdag gyülekezet - szegény gyülekezet között), nem pedig a világ felé (bár ez utóbbi sem rossz dolog természetesen, sőt, viszont a szükségben lévő atyafi az elsődleges).

Bár nem találhatunk az Újszövetségben kötelező utasítást a tizedfizetésre, én úgy gondolom, hogy ebben jó dolog az ószövetségi mintát követve a tizedet a gyülekezetnek befizetni, és ezt a "másik" fajta adakozást a tizeden felül megtenni. De azért azt hangsúlyozni szeretném, jól érzed, hogy nem érdemes csak azért befizetni a gyülekezetnek a tizedet, hogy "letudjad", hanem csak ha jó szívvel tudod odaadni. Tehát ha a gyülekezet központi gyűjtésébe a tizednél kevesebbet tudsz beadni jó szívvel, viszont speciális célokat illetve szükségben lévő testvéreket szívesebben támogatnál egyéni vezetés alapján, akkor tedd azt. Ezzel is Isten munkáját támogatod, és Krisztus teste számára adakozol.


Egyet ne tégy szerintem: sose bosszankodj ilyesmin, és ne foglalkozz túl sokat a százalékokkal, meg a matekkal, hogy az adományaidból mire mennyit költenek. Csak azzal törődj, hogy akármit csinálsz, minden szeretetből menjen végbe! A szeretetből való adás pedig soha nem azt nézi, hogy elér-e vele valamilyen célt. Igen, a világ úgy ad csak, ha érdemes. Nézd meg, a szegényeknek segélyt is, de magánadományt is csak úgy adnak, hogy "Aztán nem ám piára meg cigire költöd!" A Szeretet viszont úgy ad, hogy "Tessék, ez a tied!", és nem fél attól, hogy esetleg semmit nem kap viszonzásul, és esetleg hiábavaló lesz az adománya, elpazarolják stb. Mert a Szeretet, ha ad, akkor feltétel nélkül ad. Valóságosan elengedi azt a dolgot, amit ad, nem tartja többé már számon, hogy "ezt tőlem kaptad". Igen, ebben benne van a kockázat, hogy aztán amit adtunk, azt nem arra fordítják majd, amire mi szántuk. De ha igazán szeretjük azt, akinek adtunk, akkor nem bánjuk meg soha, hogy adtunk.


Tehát mint az elején is írtam, szerintem a gyülekezeti ünnepségekben nincs semmi rossz (és nem igeietlen), HA (!) mindenki egyformán részt vehet benne, és nincsenek kiváltságosok, akik "dőzsölnek", míg mások nem részesülnek belőle - mert így a gyülekezet és az egymással való közösség épülésére szolgálnak. (Vö. 1Kor. 11:18-22)

Ha meg kifejezetten "igeietlen" gyakorlattal találkozol ilyen téren a gyülekezetben, szerintem ilyenkor ezzel nyíltan konfrontálni kell, persze lehetőleg kerülve a haragot, stb. De azért előtte győződj meg róla, hogy tényleg igazad van-e. :)

2012. jún. 19. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 yuda ***** válasza:

2.válaszoló vagyok újfenn.

Látom, némelyekben felmerülnek olyan gondolatok, kötelező, avagy sem? Kinek és hová adjam?

Gyakorlatilag ismételni tudom Malakiás idézetét, de elég ha visszaoolvassátok. :)

Nem akarom azt mondani kötelező, de számomra Isten minden igéje igazság. Mondom erősebben: csak Isten igéje az igazság és attól nem szándékozom eltérni, azt félremagyarázni, olyanban hinni, ami ezzel ellentétes, vagy nincs benne a bibliában.

Ha az lenne Malakiásnál, hogy vidd ahová akarod a tizedet, elfogadnám, hogy viszem ahová akarom, de amíg ott tárház szerepel, addig oda viszem., nem máshová.

Mondja valaki nem kötelező: rendben van, de figyeld meg, azt mondja az Úr, hogy ezzel próbáljátok meg őt, ha te megteszed a tizedfizetést, Isten rád árasztja az áldásokat bőségesen. Nem akárhogy, csurran, cseppen valami, hanem bőségesen. :)

Hová vigyed a tizedet? A tárházadba: tárház az az eledel helye. Ahol enni kapsz nemigaz? Ott ahol Isten felkent emberei szolgálnak feléd szellemi eledellel. Aki akarja ezt máshogy magyarázni, megteheti, de véleményem szerint, ha Istennek akarsz engedelmeskedni, akkor oda viszed a tizedet, ahol a tárházad van, nem máshová.

Természetesen ennek ellenkezője is igaz: Ha nem kapod meg a szellemi eledelt, akkor ne vidd oda, de akkor felmerül a kérdés, miért oda jársz? Keress olyan helyet, ami jobb ennél, ami a bibliával összhangban működik.

Még egy dolog: Isten hűséges Isten és megáldja az igazakat. Ha valakiben felmerül a kérdés, hogy kihez hűséges, elmondom: saját igéjéhez hűséges. Amennyiben te magad betartod Isten igéjét, akkor Isten hűséges hozzád, hiszen ugyanahhoz vagytok hűségesek, az Igéhez. Remélem tudtok követni :D

Ha valaki nem Isten igéjéhez hűséges, hanem kitalál dolgokat, eldönt olyat, ami nem bibliai, hanem annak ellent mond, az ilyen embert ne érje meglepetés, mert Isten a saját igéjéhez hűséges, illetve azokhoz akik azzal egyetértenek. Ha valaki bűnökben él, nem reális azt várnia, hogy Isten betöltse minden szükségét. Ha valaki elfogadja Isten igéjét, betartja és újra nem mennék abba bele, hogy ez kötelező, vagy sem.. mindenki döntse el magától, bár úgy hiszem, aki szereti Istent, abból látszik hogy szereti, hogy az Ő igéjét fenntartás nélkül elfogadja és teljes erejéből azon van, hogy azt betartsa, azzal azonosulni tudjon.

"megdorgálom érettetek a kártevőt..." itt azt igéri Isten, hogy nem fog semmilyen csapás közelíteni feléd, amivel megkárosdnál, mert Isten teljeskörű védelmet ad számodra, ha így jársz el, ami írva van.

Összefoglalva: nem kötelező a tizedfizetés, de ki ne akarna áldásokat az életére? nekem gyakorlatilag mindegy, ki miben hisz...mindegy, valaki szerint a tized az nem is tized, hanem 2000 ft.?! szerintem nem, mert a tized a jövedelmed tizede. lehető legegyszerűbb kiszámolni. Tizedesvesszőt eggyel visszahúzod. Oké, befejezem, mert aki akarja úgyis megérti, aki okoskodni akar, úgyis kimagyarázza magának, pedig éna javatokat akarom, mert ezt írja a biblia, és Isten hűséges az ő beszédéhez. Próbáljátok ki. . . ! :)

2012. jún. 19. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 eric_one ***** válasza:

5-nek Ma 12:xx


Ezt írtad:

"Bár tudom, hogy sok -ebből élő- tanító ezt nehezményezni fogja, de megemlíteném, hogy a tizedet nem találjuk az ÚSZ-i gyülekezeti gyakorlatban, csakis az ÓSZ-ben. "


Nos, tudjuk hogy Jézus nem eltörölni jött a törvényt, hanem betölteni azt.

Egy pénzügyi kérdésre így felelt Jézus mikor a farizeusok megkísértették, és megkérdezték Tőle hogy szabad-e adót fizetni a császárnak?


-Adjátok meg a császárnak ami a császáré, és adjátok meg az Istennek ami az Istené! Máté 22,21


Az egész igerész pénzügyi témáról szól.

A tizedfizetést jól értelmezhető belőle hogy nem ígéret, meg felajánlás volt, és nem számít adakozásnak sem. Hanem Isten kinyilatkoztatja hogy ahogy mi is az Úré vagyunk, és a termés és a fajzás 10-ede az Úré! Malakiás 3.7-10 szerint pedig az lopás ha nem adod meg a 10-et! a lopás pedig átkot von maga után ahogy Zakariásnál is olvashatod. 3. Móz 30-32. A tized Isten tulajdona... stb.


1.Móz 14:18-20

Melkisedeknek adott Abram tizedet, pedig ekkor még nem volt érvényben a törvény. ez kb 430évvel korábban van a törvényadástól!!! Tehát a 10ed fizetés nem a törvényben adatott!!


Ahogy fentebb irták már, külön tanít a Szentírás a tizedről, az adakozásról, és az alamizsnáról a szegényeknek. Ugyanakkor nem üdvösségi kérdés a tizedfizetés, hiszen nem cselekedeteink által tartatunk meg hanem kegyelemből.

2012. jún. 19. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:
69%

Malakiás egyértelműen a betevő falatról beszélt. Ételről és nem szellemi táplálékról. A papságnak kellett a tizedet beadni, kik Isten szolgálatát végezték nap mint nap. Nem termeltek, nem arattak. Ők voltak a kapocs Isten és ember között. Nyilván szolgálatukért járt a fizetség és járt a betevő falat és a raktározást is szerintem ők oldották meg.


A szent papság Isten Krisztusban hívő közössége. Szerintem ebben az új tömlőben, ebben az új ruhában a szent papságnak járna a tized, és nem a papság ad tizedet különböző gyülekezeteknek.


1Pt 2,9 Ti pedig választott nemzetség, királyi papság, szent nemzet, megtartásra való nép vagytok, hogy hirdessétek Annak hatalmas dolgait, a ki a sötétségből az ő csodálatos világosságára hívott el titeket;


Ha tizedet adsz, add jó szívvel és nem érdekből vagy a törvény betartásának félelme miatt. A te jó szívedet látja Isten, és ne tudja a te bal kezed, hogy mit csinál a jobb. Utald át annak, akinek neked rendben van, akik úgy véled, hogy hasznos dologra költik, annak szánják, akinek nincs, vagy akinek kell. De én inkább hívnám alamizsnának, mint tizednek.


Végszó: Márk 12

"41. És leülvén Jézus a templomperselynek átellenében, nézi vala, hogy a sokaság miként vet pénzt a perselybe. Sok gazdag pedig sokat vet vala abba.

42. És egy szegény özvegy asszony is odajövén, két fillért, azaz egy negyed pénzt vete bele.

43. Akkor előszólítván tanítványait, monda nékik: Bizony mondom néktek, hogy ez a szegény özvegy asszony többet vetett, hogynem mind a többi, a kik a perselybe vetettek vala.

44. Mert azok mindnyájan az ő fölöslegükből vetének; ez pedig az ő szegénységéből, a mije csak volt, mind beveté, az ő egész vagyonát."

2012. jún. 19. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!