Vallással kapcsolatban vannak kérdéseim, hívők vagy ateisták, ti mit gondoltok?
Igyekszem érthetően megfogalmazni mindkettőt. :)
Az első kérdés főleg hívőkhöz szól. Hisztek Isten mindenható erejében? Pár lehetőség, ami elsőként átfut az ember agyán:
1.) Isten mindenható és kizárólag kegyelmes, jószándékú
Ez egy nagy paradox számomra, gondolom nem kell részleteznem, miért.
2.) Isten nem mindenható, de kizárólag jószándékú.
Ha a rossz olyan, amit Isten nem befolyásol, akkor hogy jött az létre (ha elfogadjuk, hogy Isten=teremtő)? És egyáltalán, ha Isten nem mindenható, nem veszik el a vallás lényege?
3.) Isten mindenható, de nem minden esetben jószándékú, valamikor rosszal "tanít".
Szerintem ezt vallják a legtöbben. Istennek van humorérzéke, ott segít, ahol nem várod és a többi. Csak én vagyok az, aki ezt a fajta istent - ha kiderülne, hogy létezik -egy s*ggfejnek tartaná? Minek jó az egy hatalmas Istennek, megszületéstől fogva kínozgat, formál egy embert? Miért jó az neki, hogy a sokmilliárd ember közül egyik pl. önző volt egy ideig, majd megváltozott?
Második kérdés, hogyan határoztok meg egy embert?
Sokszor hallom, hogy valakit az Isten ilyennek vagy olyannak teremtett. Hogy valaki - a halál után- fennt van az égben és figyel. Pontosan mire gondolnak ilyenkor? Csupán a testre biztosan nem. A személyiségre? Hiszen az változik, tíz évvel ezelőtt mindenkinek más, mint ami most van. Ha valakinek kitöröljük emlékeit, teljesen más lesz. Vagy olyan lélekre, ami mindenkiben bennt van? Akkor miért lenne az "eredeti", személyhez kapcsolható?
Már unom és biztos többen unják az oldalon, de megint leírom, hogy ezekre a kérdésekre addig nem lesz válasz, amíg nem tudjuk meg mi volt halál előtt, mi az élet értelme és mi van halál után.
Tehát én nem ítélem el Istent.
1 dolog biztos. Nem úgy van, ahogy gondoljuk. Korlátolt kis torz emberi agyunkkal soh
Szerintem viszont más nézőpontokat is figyelembe kellene vennünk. Lehet, hogy ami nekünk is olyan rossznak tűnik az az valójában nem is olyan borzalmas, vagy legalább is nem szükségtelen. Ha az élet értelme az, hogy a fensőbb énünk, a lelkünk fejlődjön, akkor már meg is van a válasz. Ahhoz, hogy megértsük a jót meg kell tapasztalni a rosszat. Mert, ha egész életünk során csak jó dolgokban lenne részünk, akkor nem értenénk meg annak valódi lényét. Viszont, ha mindent megtapasztalunk ami létezik a világban máris más világkép alakul ki bennünk.
Ha úgy vesszük a keresztény Isten is jóságos, mert megadja a lehetőséget arra, hogy megtapasztaljunk mindent és tudatosságban élhessünk, nem pedig a boldog tudatlanságban, mint az almás történet előtt.
1. kérdésre. első válasz
Az ember olyan szabad akarattal rendelkező személy, akit Isten saját képmására teremtett. Az ember szellemmel, élekkel és testtel rendelkező élőlény.
"1.) Isten mindenható és kizárólag kegyelmes, jószándékú
Ez egy nagy paradox számomra, gondolom nem kell részleteznem, miért."
Mi az, hogy jó szándék? Mi a jó és mi a rossz? Attól, hogy mi gyarló, balga emberként rossz szándékot feltételezünk, lehet a sokadik következmény igen nagyon jó, mely semmissé és teljesen érthetővé teszi a rossz szándékú feltételezést.
"2.) Isten nem mindenható, de kizárólag jószándékú.
Ha a rossz olyan, amit Isten nem befolyásol, akkor hogy jött az létre (ha elfogadjuk, hogy Isten=teremtő)? És egyáltalán, ha Isten nem mindenható, nem veszik el a vallás lényege?"
Isten mindenható, de felteszem újra a kérdést: mi is az, hogy "jószándék"?
"3.) Isten mindenható, de nem minden esetben jószándékú, valamikor rosszal "tanít".
Szerintem ezt vallják a legtöbben. Istennek van humorérzéke, ott segít, ahol nem várod és a többi. Csak én vagyok az, aki ezt a fajta istent - ha kiderülne, hogy létezik -egy s*ggfejnek tartaná? Minek jó az egy hatalmas Istennek, megszületéstől fogva kínozgat, formál egy embert? Miért jó az neki, hogy a sokmilliárd ember közül egyik pl. önző volt egy ideig, majd megváltozott?"
Humorérzék? Isten az életnek és halálnak ura. Ez vicces lenne? A megváltás humoros? A teremtés poénos?
Kínozgatva vagy talán, amit Isten mosolyogva néz? A Biblia nem erről tesz bizonyságot, de gondolom az idézetektől falra másztok, úgyhogy ezt a részét kihagynám.
Miért jó, hogy önzőből nem lett önző? Egyrészt az agyag sem kérdezi meg a fazekast, hogy mit csinálsz? Másrészt az önzetlenné vált miképpen tapasztalhatná meg a szabadítást, ha nem lett volna rab?
Második kérdésedre az írások azt tanúsítják, hogy a halál attól halál, mert megszűnsz létezni. Nem látsz, nem hallasz, nem érzel. Mit éreztél 200 évvel ezelőtt? Hogyan élted meg a 48-as forradalmat? Sehogy. Na, ez a halál. A katolikus doktrína kijelent nem biblikus, eretnek állításokat, melyek az évszázadok alatt beleásták magukat a tudatba. Miért is lenne feltámadás, mikor Krisztus újra eljön, ha már egyszer meg sem haltunk, ugye? És miért is támadnánk fel ebben a testben. Én tudok hozni igehelyeket, melyek az állításaimat alátámasztják, de ha te is tudsz hozni a tieidre, akkor elvitázgathatunk, de tudom, hogy nincs olyan, mely a halhatatlan lélek tanát alátámasztaná.
Erre gondoltál, vagy félreértettelek?
"1.) Isten mindenható és kizárólag kegyelmes, jószándékú
Ez egy nagy paradox számomra, gondolom nem kell részleteznem, miért."
Ez csak akkor paradoxon ha kihagyod a képből a Sátánt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!