Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hol olvasni az Újszövetségben...

Hol olvasni az Újszövetségben arról, hogy NEM fogyaszthatjuk el a tisztátalan állatokat?

Figyelt kérdés

2012. ápr. 24. 22:08
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
37%
Sehol. A keresztények nem ismerik a tisztátalan állat fogalmát.
2012. ápr. 24. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
41%
A tisztátalan állatok nem azért tisztátalan állatok, mert Isten "csak úgy" tisztátalannak nyilvánította. Egészségügyi okokból nyilvánította tisztátalannak, és például a sertés az Ószövetségi időkben is egészségtelen volt, Az 1. században, amikor az Újszövetségi iratok keletkeztek, ma pedig különösen egészségtelen. Arról nem is beszélve hogy Isten eredetileg nem a húst adta az embernek eledelül hanem valami egészen más ételeket, és a húsevést sem véletlenül akkor engedte meg, amikor. Olvasgasd ezzel kapcsolatban Mózes I. könyvét
2012. ápr. 24. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
22%

Ha kötözködéshez kell:

"Ne gondoljátok, hogy azért jöttem, hogy érvénytelenné tegyem a törvényt" /Mt5,17

Ugyebár a Mózesi törvény tiltotta, és Ő ezeket a törvényeket nem akarta "felülírni"


De ez így kissé nyakatekert, ezért mondtam, hogy !CSAK KÖTÖZKÖDÉSHEZ!

2012. ápr. 24. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
78%
Sehol, lehet őket fogyasztani.
2012. ápr. 24. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Én egy esetről tudok: ha botránkozást okoznánk vele valakinek.


"1Kor 8:11 És a te ismereted miatt elkárhozik a te erőtelen atyádfia, akiért Krisztus meghalt.

1Kor 8:12 Így aztán, mikor az atyafiak ellen vétkeztek, és az ő erőtelen lelkiismeretüket megsértitek, a Krisztus ellen vétkeztek.

1Kor 8:13 Annak okáért, ha eledel botránkoztatja meg az én atyámfiát, inkább soha sem eszem húst, hogy az én atyámfiát meg ne botránkoztassam."


Akkor nem fogyaszthatod el a tisztátalan állatokat, ha jelen van egy testvéred, aki megbotránkozna miatta. Akkor sem a tisztátalan állatot megenni bűn, hanem botránkozást okozni bűn. Méghozzá nem is kicsi.

(Illetve akkor sem, ha te magad nem vagy biztos a dolgodban, hogy megeheted-e vagy nem... vö. Róma 14:20-23)

2012. ápr. 25. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
32%

"Akkor sem a tisztátalan állatot megenni bűn, hanem botránkozást okozni bűn. Méghozzá nem is kicsi. "


Abban azért egyetérthetünk, hogy Pálnak nem az volt a küldetése, hogy törvényt alkosson.


Kérdező!

Egy eset van, ahol a kérdésed ellenkezője szerepel:

ITim4,4 "Mert Istennek minden teremtett állata jó, és semmi sem megvetendő, ha hálaadással élnek azzal; "


Viszont itt arról beszél Pál, hogy ne vesd meg Isten semmilyen állatát sem. DE nem beszél az evésről ebben sorban. Előtte igen.

Kérdezem: Isten a törvényeiben határozottan jelezte, hogy melyek azok a törvények, melyeknek be nem tartása halálos. Ilyen például az engesztelési napnak a be nem tartása. De tisztátalan állat fogyasztásánál nem rémlik, hogy lett volna ilyen. Ellenben már Noé is tudta, hogy melyek a tiszta, és melyek a tisztátalan állatok. Hogyhogy? Akkor nem Mózes kapta először ezt a törvényt? Sőt! Tehát nem csak a vízözön után ettek húst? Ábel, Ádám fia mit csinált? Juhok pásztora volt. Ennyire szerették volna a juhtejet? Nem igaz, szerintem, hogy a vízözön után engedte volna meg Isten a húsevést, mert Noé tudta, hogy melyek a tiszta állatok a vízözön előtt.


Azért vannak itt kérdések bőven...


Amúgy az újszövetségben olvasni arról, hogy ne lopj? Akkor most azt is lehet, ha nem szerepelne így konkrátan?


A véleményem szerint Isten teremtette a világot. Isten a tulajdonosa. Ha ő a tulaj, (ahogy Krisztus egyik példázatában szerepelt: a ház gazdája), akkor joga van az ítélethez, ahogy tette is már egy párszor: Ádámékkal, Vízözön, Sodoma, Mózes népénak vonulása, és bizony, Krisztus eljövetelekor megítéli majd ezt a földet. Ha joga van ítélni, mert ő a tulaj, akkor a játékszabályokat is ő alkotja. Szerintem ne vonakodjunk az ő szabályát betartani, és a lekevésbé próbáljunk kibűvókat keresni.


Mellékesen, ha megnézed, a magyar étkezési szokások nagyon a disznófogyasztás felé húznak. Szerintem nem is véletlen.


Sziasztok

2012. ápr. 25. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
22%

Ha a sertéshús az ószövetségi időkben egészségtelen volt, (Isten ezért tiltotta), akkor ma mitől lenne egészségesebb?

Ma legalább annyira alkalmatlan az emberi fogyasztásra, mint akkor...


Laci

2012. ápr. 25. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 munyamunya ***** válasza:
21%

Szerintem Péter tiltakozásának nem volna értelme, ha neki mindegy lett volna, milyen állatot eszik:

""Péter pedig monda: Semmiképen sem, Uram; mert sohasem ettem semmi közönségest, vagy tisztátalant.""


(Persze a későbbiekben megértette, hogy mire vonatkozott a látomás, amit kapott:

""És monda nékik: Ti tudjátok, hogy tilalmas zsidó embernek más nemzetbelivel barátkozni, vagy hozzámenni; de nékem az Isten megmutatá, hogy senkit se mondjak közönséges, vagy tisztátalan embernek:""

de ez most nem tartozik ide)


A lényeg, hogy a tisztátalan állatok láttán rögtön az volt a reakciója, hogy ő olyat nem eszik! Pedig ez az esemény már bőven Jézus halála és feltámadása után, vagy ha tetszik az 'újszövetség' idején történt, amikor már nincs sem görög sem zsidó a Krisztusban.


A Timóteushoz írt levélben azt olvassuk, hogy valakik:

"" követelik a tartózkodást azon ételektől, amelyeket Isten a hívő s igazságismerő embereknek hálaadással való élvezetére rendelt.""



Vagyis itt egy olyan gyakorlatról ír az apostol, ami olyan ételektől akarta távoltartani a hívőket, amelyeket pedig amúgy az Isten evésre adott mindazoknak, akik ismerik az Ő beszédeit, parancsolatait, azaz az igazságot. Ebben az értelemben folytatja a gondolatot úgy, hogy Istennek minden adománya, amit az ember számára megadott, jó, és nem szabad hagyni, hogy félrevezessenek ebben mások. Ebbe a körbe - az embernek fogyasztásra megadott ételek - nem tartoznak bele a tisztátalan állatok, tehát ez a szöveg egyáltalán nem hagyja jóvá azoknak a fogyasztását.

2012. ápr. 25. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
41%

Szia!


Sehol. Sőt az Újszövetségben Pál apostol egyenesen így fogalmaz: "minden szabad nekem" - majd hozzáteszi: " de nem minden használ". Úgy gondolom, hogy ez igaz a húsfogyasztásra nézve is.


Egy józanul gondolkodó keresztény ember szerintem két dolog miatt mondhat le a húsfogyasztásról. Egyrészt, mert megismerte a Szentírásból, hogy az embernek adott eredeti táplálék növényi alapú volt, ahogyan arról Mózes első könyve 1:27-ben olvashatunk, és - ha lehetőségünk van rá - miért ne térnénk vissza erre az eredetileg adott rendelkezésre. Másrészről pedig felismeri a mai korban a húsfogyasztás veszélyeit, kezdve a beteg állatoktól az antibiotikumos kezelésig, és rájön arra, hogy feleslegesen nem teszi ki magát ezeknek a veszélyeknek.


Üdv. Péter

2012. ápr. 25. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

#6: "Amúgy az újszövetségben olvasni arról, hogy ne lopj?"


Igen, például itt: Ef 4:28, 1 Kor 6:10.


#9: "Másrészről pedig felismeri a mai korban a húsfogyasztás veszélyeit..."


Mintha a vegyszerezett növények fogyasztásának nem lennének veszélyei. A méreganyagokkal teli kozmetikumokról nem is beszélve. A mobiltelefon használata se túl egészséges. A légszennyezés miatt pedig ki kéne mennünk a nagyvárosokból, el kéne költöznünk a nagyvárosok és főútvonalak mellől?

2012. ápr. 25. 16:33
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!