Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hol olvasni az újszövetségben...

Hol olvasni az újszövetségben arról, hogy már fogyaszthatjuk a tisztátalan állatokat is?

Figyelt kérdés
2012. ápr. 22. 17:04
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
33%
Sehol, a keresztény vallásban egyszerüen nincs megszoritás az étkezésre nézve. A különféle szabályok a zsidókra vonatkoztak, a keresztények meg NEM azok.
2012. ápr. 22. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 yuda ***** válasza:
0%

Ap.csel. 10. résztől... Péternek jelent meg látomásban. Az Úr szólt hozzá és ezen látomáson keresztül magyarázta meg neki, hogyha Isten valamit megtisztít, ő azt utána ne bírálja felül. Másik jelentése ugyanennek Kornélius házanépére vonatkozik, hogy más nemzetbelieknek is hirdessék az evangéliumot, ne csak zsidóknak.

Mindkét jelentés fontos, és igazság, mint egyéb példabeszédeknél is.

2012. ápr. 22. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:

Apcsel 10 egyértelmű példázat, köze nincs az étkezési szokásokhoz.

Ezt pontosan tudta már akkor Péter, mikor még nem tudta az értelmét.


"A mint pedig Péter magában tünődék, MI LEHET AZ A LÁTÁS, a melyet látott, ímé az férfiak, kiket Kornélius küldött, megtudakozván a Simon házát, odaérkezének a kapuhoz,"


És elolvashatjuk az értelmét is:

"Ti tudjátok, hogy tilalmas zsidó embernek más nemzetbelivel barátkozni, vagy hozzámenni; de nékem az Isten megmutatá, hogy senkit se mondjak közönséges, vagy tisztátalan embernek:"


Tehát ez egyáltalán nem étkezési rendelet. A legkevésbé sem!

2012. ápr. 22. 18:20
 4/20 A kérdező kommentje:

Első! A lopásra vonatkozva sincs "megszorítás".

"A különféle szabályok a zsidókra vonatkoztak, a keresztények meg NEM azok." Akkor lophatok?


Róm2 "28. Mert nem az a zsidó, a ki külsőképen az; sem nem az a körülmetélés, a mi a testen külsőképen van:

29. Hanem az a zsidó, a ki belsőképen az; és a szívnek lélekben, nem betű szerint való körülmetélése az igazi körülmetélkedés; a melynek dícsérete nem emberektől, hanem Istentől van."


De, barátom, a keresztények, ha keresztények, akkor zsidók.

2012. ápr. 22. 18:23
 5/20 anonim ***** válasza:

Mindenből ehettek, ami a piacon kapható anélkül, hogy lelkiismereti kérdést csinálnátok belőle. "Az Úré a föld és minden gazdagsága." Ha meghív egy hitetlen, és el akartok menni, egyetek mindenből, amit feltálalnak, és ne csináljatok belőle lelkiismereti kérdést. De ha valaki azt mondja: "ez áldozati hús", ne egyetek belőle, egyrészt a figyelmeztető, másrészt a lelkiismeret miatt. Nem a ti lelkiismeretetekről beszélek, hanem a figyelmeztetőéről. Miért vessem alá szabadságomat egy másik lelkiismeret ítéletének? Ha hálaadással eszem, miért szidjon valaki azért, amiért hálát adok? Tehát akár esztek, akár isztok vagy bármi mást tesztek, tegyetek mindent Isten dicsőségére. Se zsidót, se pogányt, se az Isten egyházát ne botránkoztassátok meg, mint ahogy én is mindenkinek kedvében járok. Nem azt keresem, ami nekem hasznos, hanem ami másoknak van javára, hogy üdvözüljenek.


1Kor 25-33

2012. ápr. 22. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:

Te tudod, hogy a korintusi húspiacon mi volt kapható? Én azt látom, hogy a Korintusiaknak azt mondta Pál, hogy egyenek mindent meg, amit ott lehet kapni. Nekem nem jön le, hogy Pál mondta volna nekem is ezt. Sőt még úgy is tűnik, hogy a húsfogyasztás és a húsfogyasztás egyik válfajával állítja szembe, a bálványáldozati evéssel, és nem a tiszta és tisztátalan állatok fogyasztásával. Az egész fejezet csaknem a bálványáldozati húsfogyasztásról szól.


Mondok egy példát.

Van olyan fordítás, mely így fordítja azt a részt, mikor Nikodémussal beszélt Krisztus:


"Ne csodáld, hogy azt mondám néked: Szükség NEKED újonnan születned."


Igen? És mit kell csinálnia Béla bácsinak? Ez alapján úgy tűnik, hogy semmit.


Viszont jó fordításban így hangzik:

"Ne csodáld, hogy azt mondám néked: Szükség NÉKTEK újonnan születNETEK."

Eszerint Nikodémusnak mondta, hogy ezt mindenkinek kell csinálnia.


Ennek fényében Pál azt mondta volna, hogy a törvény, mely a változatlan, örök Istentől van, semmis?

Rm 3,31 "A törvényt tehát hiábavalóvá tesszük-é a hit által? Távol legyen! Sőt inkább a törvényt megerősítjük."

Rm 7,7 "Mit mondunk tehát? A törvény bűn-é? Távol legyen: sőt inkább a bűnt nem ismertem, hanem csak a törvény által; mert a kívánságról sem tudtam volna, ha a törvény nem mondaná: Ne kívánjad."

2012. ápr. 22. 20:29
 7/20 anonim ***** válasza:

1Tim 4:4 Mert Istennek minden teremtett állata jó, és semmi sem megvetendő, ha hálaadással élnek azzal;

1Tim 4:5 Mert megszenteltetik Istennek igéje és könyörgés által.

2012. ápr. 22. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:

"Te tudod, hogy a korintusi húspiacon mi volt kapható?"


Szerinted Pál végigment a korintusi piacon, és számba vette egyesével, hogy itt márpedig csak fogyasztható termékeket árulnak, szóval nyugodtan vegyetek?


"Én azt látom, hogy a Korintusiaknak azt mondta Pál, hogy egyenek mindent meg, amit ott lehet kapni. Nekem nem jön le, hogy Pál mondta volna nekem is ezt."


A korintusi keresztényekre ugyanazok vonatkoznak, mint bármelyik másikra. És ami a korintusi keresztényekre vonatkozik, az vonatkozik az összes többire is. Ezért van benne a Szentírásban.


"Sőt még úgy is tűnik, hogy a húsfogyasztás és a húsfogyasztás egyik válfajával állítja szembe, a bálványáldozati evéssel, és nem a tiszta és tisztátalan állatok fogyasztásával. Az egész fejezet csaknem a bálványáldozati húsfogyasztásról szól."


Így van, az áldozati hús fogyasztásáról van szó, és arról, hogy azt szabad. Csak annyiban kell tőle tartózkodni, hogy ne botránkoztass meg vele másokat, például zsidókat, mert ő a törvény szerint él, és neki az tilos, s bár a keresztényeknek nem, attól még ne csináljunk feleslegesen cirkuszt.


Az áldozati hús fogyasztását pedig ugyanaz az ószövetségi szöveg tiltja, ami a tisztátalan állatok fogyasztását. Hogy lehet, hogy akkor az egyiktől el lehet tekinteni, de szerinted a másiktól nem?


Nem értem a példád. Egyrészt az első fordítás nyilvánvalóan téves, a koiné görögben egyértelmű a cselekvő száma, esetleg az angol fordításban ez lehet, nem egyértelmű. De ez így csak szalmabáb-érvelés.

Másrészt Jézus számtalanszor szólít meg konkrét személyeket, de ez nem jelenti azt, hogy a tanítása kizárólag neki szól, noha nyilván az adott személyhez címezte. Még akkor sem, ha azt többes szám második személyben fogalmazta meg.


"Ennek fényében Pál azt mondta volna, hogy a törvény, mely a változatlan, örök Istentől van, semmis?"

Ahogy az idézetek mutatják, nem. De éppen azt nem sikerült megértened, amit Pál közölni akar a rómaiakhoz írt levelében.


"Róm 3,20

Mert a törvény szerinti tettek senkit sem tesznek előtte igazzá, hiszen a bűn megismerésének is a törvény az alapja."

Róm 3,28

"Mi azt valljuk, hogy az ember a hit által válik igazzá, a törvény szerint tettektől függetlenül."


Vagyis: a hívő ember a törvény megerősítése, mert aki hittel él, az a hitéből fakadóan cselekszik a törvény szerint, de önmagában a törvény szerinti cselekedet nem hoz semmit, ha nincs mellette hit. De ha valaki hitben él, akkor Jézus váltságáldozata által kegyelemben részesül, és nem a törvény által sújtva. Így tehát a hit az egyetlen dolog, mely által valaki részesülhet az üdvösségből, törvény szerinti cselekedeteitől függetlenül.

2012. ápr. 23. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:

"Nem az fertőzteti meg az embert, ami a szájon bemegy, hanem ami kijön a szájból, az fertőzteti meg az embert."

Mt.15:11


"Mégsem értitek-é, hogy minden, ami a szájon bemegy, a gyomorba jut, és az árnyékszékbe vettetik?"Mt. 15:17


Itt a mosatlan kézzel való evésről beszél Jézus, de szerintem az ételekre is vonatkozhat, pl különböző húsokra.

2012. ápr. 23. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 A kérdező kommentje:

Titus!


Sok mondanivalóm lenne, de csak a legfontosabbat!


"Így van, az áldozati hús fogyasztásáról van szó, és arról, hogy azt szabad."


Fenét!

IKor10-ből:

"De ha valaki ezt mondja néktek: Ez bálványáldozati hús, ne egyétek meg a miatt, a ki megjelentette, és a lelkiismeretért; mert az Úré a föld és annak teljessége."

2012. ápr. 23. 07:27
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!