Hogyan lehet eldönteni egy bibliai tanításról, hogy az helyes-e vagy sem?
Rengeteg tanítás van a keresztény egyházakban, melyeknek nagy része egymással szöges ellentétben áll. Mindenki persze a bibliára hivatkozik, de mégis teljesen máshogyan értelmezik azt. Mindenki azt mondja, hogy a biblia ezt és ezt tanítja, pedig sok esetben helyesebb lenne azt mondani, hogy az én egyházam ezt és ezt tanítja a bibliáról. Szinte mindenki meg van győződve a saját igazáról, és nagyon ritkán látom azt, hogy a hívők hajlandóak lennének alázattal megvizsgálni az ellentétes véleményeket is.
Most nem akarok egyetlen egy konkrét bibliai tanítást se megvitatni, nem ez a célom ezzel a kérdéssel, csupán egy közös gondolkozásra szeretnélek hívni titeket, hogy rakjuk közösen össze, hogy mik azok az alapok, amelyek szükségesek ahhoz, hogy helyesen értelmezzük Isten Igéjét, és felismerjük a hamis tanításokat. Isten Igéje is arra tanít minket, hogy mindent vizsgáljunk meg és csak a jót tartsuk meg!
Pál apostol beszélt arról, hogy az utolsó időkben lesznek "hitető lelkek" vagy pontosabb fordítás szerint "hitető szellemek", akik (embereken keresztül) tanítani fognak az egyházon belül. Ha esetleg én is egy ilyen befolyása alá kerültem bizonyos tanításokon keresztül, akkor meg vagyok tévesztve. Ez viszont nagymértékben befolyásolja az egész biblia-értelmezésemet és hitemet, sőt Péter apostol szerint ennek az is lehet a következménye, hogy ez a vesztemet okozza, tehát óriási a tét!
Ha meg vagyok tévesztve, akkor ebben az a szörnyű, hogy nem tudok arról, hogy meg vagyok tévesztve! És pontosan ezért írtam ki ezt a kérdést, hogy választ keressünk arra, hogy hogyan ismerhetjük fel ezt, és mik lehetnek azok a szempontok, amelyek alapján a saját egyházunk tanításait is le tudjuk ellenőrizni, hogy valóban úgy vannak-e a dolgok, ahogyan nekünk tanították vagy sem.
Az a szomorú tapasztalatom, hogy a gyanútlan friss hívők mindent megesznek, amit eléjük raknak - és erről nem is tehetnek, hiszen nem várható el tőlük az, hogy mielőtt csatlakoznak egy egyházhoz vagy gyülekezethez, az apologetika mesterévé váljanak. Ezzel a kérdésemmel segítséget is szeretnék nekik nyújtani abban, hogy ne váljanak a megtévesztés áldozataivá. Sajnos a hamis tanítások egytől-egyig úgy vannak felépítve, hogy hihetőek, és úgy tűnnek, hogy a biblia is alátámasztja azokat! De akkor hogyan győződhetünk meg arról, hogy mi is az igazság?
És még egy ezzel kapcsolatos nehéz kérdés. Tegyük fel, hogy két keresztény hívő találkozik és egymásnak totálisan ellentmondó dologban hisznek. És tegyük fel, hogy te vagy ezek közül az egyik, és mindketten meg vagytok győződve a saját igazatokról, a bibliából mindketten "be tudjátok bizonyítani" azt. Hogyan lehetne ilyenkor alázatban megvizsgálni azt, hogy tényleg nekünk van-e igazunk az adott kérdésben? Ha ellentétesek a véleményeink, akkor az egyikünk biztosan a hazugságban hisz. Honnan lehetek abban biztos, hogy nem én vagyok az, és hogyan lehetek biztos abban, hogy nem az én egyházamban hitettek el egy (vagy sok) hazugsággal?
Az lenne a kérésem a kedves válaszolókhoz, hogy ne kezdjünk bele az általunk hamis tanításoknak vélt dolgok megvitatásába és ne offoljuk szét ilyenekkel ezt a fontos kérdést. Köszönöm.
Aki Jézus Urunk tiszta beszédét hallja, megérti a szavát.
Az Apostolokkal el töltött idők leírását kell mélyen tanulmányozni.(12 Apostolra gondolok)
Utána kell járni, ami nem tűnik valósnak.
Mondok egy példát: Jézus azt mondja, nincs férfi, nincs nő.
Ezzel szemben Pálék már megmásították. Az igazi tanítást , a 12 tanítvány vitte tovább.
Nagyon jó kérdés. Nehéz ügy, de kisebb a fontossága, mint gondoljuk. Ugyanis a fontos dolgokban a hívők 90% egyet ért. Az meg hogy teológiai apró cseprő dolgokat hogyan értelmezünk, nem veszélyezteti az üdvösségünket szerintem. Példa: én nem tartom bibliainak a Mária kultuszt. De aki Máriát is tiszteli, nem hiszem, hogy ettől kevesebb lenne Isten szemében.
Én akkor vizsgáltam meg a hitemet, amikor a Jehova tanúi elkezdtek jönni hozzánk. Alaposan vizsgálódtam, de nem velük tanulmányoztam, mert nem szeretem, ha belém akarnak beszélni valamit. A vége az lett hogy nem tudtak meggyőzni,de megerősödött a hitem, pontosabban kitisztult az értelmem a szentháromság kérdésében, ami addig elég homályos volt.
És máris hozz teszem, hogy én nem kárhoztatom a tanúkat azért amiben hisznek. De az nem az én utam.
Végül úgy gondolom, mindig az egyéni felelősség dominál. Abban tudok hinni, amiért felelősséget is tudok vállalni.
Freya
Vidiripi
Kérdező!
Hogy mi az alap? Az alap a 10 parancsolat. A többi meg benne van az Újszövetségben.
Hogyan tanít Isten: nemrég egy nagyon konkrét élményem volt ezzel kapcsolatban.
Egy ideje formálódik bennem egy gondolat - személyes megtapasztalások, beszélgetések, élmények révén - Isten örökkévalóságát illetően.
Kialakult bennem ezzel kapcsolatban egy elképzelés, mondhatni "tanítás". Mindent, ami ezzel kapcsolatban ért, Isten munkájának tartottam, és tartok most is, mégis bizonytalan voltam, hogy helyes-e az elképzelésem. (Azért is bizonytalan voltam, mert a saját életemben nagy szerepe van most ennek a tanításnak, gondolatnak, döntéseket kell meghoznom erre alapozva.)
Ma formálódott ki bennem, hogy az elgondolásom egyik központi kérdése ott van a Bibliában: "Jézus előbb volt, mint Ábrahám". Fogtam a Bibliámat, hogy elolvassam, hogyan is szerepel ez pontosan.
Kinyitottam találomra az Újszövetségnél, hogy majd továbblapozzak a megfelelő részhez. De nem kellett továbblapoznom, ugyanis ahol kinyitottam, ez a cím virított: "Jézus előbb volt, mint Ábrahám".
Lehet azt mondani, hogy véletlen, hogy semmi jelentősége. Nekem azonban pontosan erre a megerősítésre volt szükségem, és hiszem, hogy Isten ezt nagyon jól tudta. Úgy gondolom, ha a hívő Istent hívja segítségül, akkor el kell fogadnunk teljes bizonyossággal, hittel, hogy minden tőle származik, hogy nincsenek véletlenek - a kétség, a bizonytalanság az, ami az ördögtől való! A hitben nincs helye bizonytalanságnak, kétségnek, félelemnek.
Én ezt most személyes tanításnak és személyes megerősítésnek fogom fel, ahogy az összes többi, hasonló megerősítést is. Mert lehet azt mondani, hogy persze, vannak ilyen véletlenek. Elfogadom a nem hívők ilyen típusú érveit is. De sorozatosan? Hogy amire éppen gondolok, amire szükségem van, amiben Isten segítségét kérem és várom, abban azonnali megerősítést kapok? Naponta, vagy naponta többször...
Egyébként már tegnap akartam írni arra vonatkozóan, hogy mi van, ha tévedünk... Azt gondolom, hogy akkor sincs semmi gond. Lehet tévedni, lehet helytelenül cselekedni is.
Megkockáztatom, Isten még ezt is tudja előre - és már előre elkészíti számunkra az utat, hogy a saját tévedésünkből okulva helyrerázódjon az életünk, és visszataláljunk Istenhez (ld. tékozló fiú esete).
Így van ez szerintem a hamis tanításokkal is.
Azt se feledjük, hogy maga Jézus mit mondott:
Luk. 9,49-50
Felelvén pedig János, monda: Mester, láttunk valakit, a ki a te nevedben ördögöket űz; és eltiltók őt, mivelhogy téged nem követ mi velünk. És monda néki Jézus: Ne tiltsátok el: mert a ki nincs ellenünk, mellettünk van.
Mondanék néhány olyan alapelvet, amit én fontosnak tartanék.
1. Isten Igéje egyszerű! Nem kell hozzá teológiai végzettség, hogy az alapigazságait megértsük.
2. Veszélyes dolog és gyanús lehet az össze-vissza való lapozgatás a bibliában! Szinte az összes tévtanítás alapja a szövegkörnyezetéből kiragadott versek. Persze, lehet “hasogatni az igazság beszédét”, de egy friss hívővel szemben nem korrekt eljárás, pláne nem az alaptanításoknál! Miután már van az illetőnek egy átfogó ismerete Isten Igéjéről, akkor helyénvaló lehet, de előtte nem! Egy Bibliát nem ismerő személyt nagyon könnyen félre lehet így vezetni, és ezt sajnos meg is teszik sokan!
3. Sarkallatos pont, és talán némelyeket ez meg fog osztani, de rengeteg tévelygésre rámutat.
Az alaptanításokat alá kellene tudni támasztani kizárólag a 4 evangéliumból és az azt követő Apostolok Cselekedeteiből mindenféle belemagyarázás nélkül, és úgy, hogy a Biblia semmilyen más könyvét nem használjuk! Ez lehet, hogy túl szigorúnak tűnik - főleg azoknak, akik szertnek össze vissza idézgetni, - de Jézus az ajtó, és aki nem az ajtón megy be a juhok aklába, hanem máshonnan hág be, tolvaj az és rabló.
Az apostoli leveleket szándékosan hagyom ki ebből. Vannak bennük fontos igazságok, sőt alapigazságok is, de például Péter apostol is megmondta Pál leveleiről, hogy vannak benne nehezen érthető részek, amelyeket a tudatlanok elcsűrnek-csavarnak a maguk vesztére. A tévtanítások pont ezeket a nehezen érthető és sokféle értelmű részeket szokták hangoztatni és félremagyarázni!
Az alaptanításokat nem is Jelenések könyvéből kéne venni. Aki mégis hátulról akarja elkezdeni olvasni és tanítani Isten Igéjét, annak szíves figyelmébe ajánlom a Jelenések könyvének leges-legvégén levő pár versét! Az illető ugyanis az üdvösségével játszik, ha hozzátesz vagy elvesz belőle bármit is (például ha a saját magyarázatát tévesen úgy tűnteti fel, mint ha az lenne az igazság).
4. Nem mindegy, hogy egy tanítást próbálunk bibliai idézetekkel alátámasztani, vagy pedig Isten Igéjéből vezetünk le egy tanítást. A hamis tanítások egyik jellemzője, hogy többet mondanak, mint Isten Igéje és ha pusztán az Igét olvasom, szinte biztosan nem jutna eszembe erről ez a magyarázat. Persze, vannak mély üzenetek, nem ezekről beszélek, hanem az alapokról.
5. Veszélyes dolog, ha a Biblián kívül más forrásokra alapozunk tanításokat. Ide tartozik bármilyen ellenőrizhetetlen(!) szellemi kijelentés, prófécia, látomás, stb. Isten Igéje alapján csak két vagy három tanú vallomására állnak meg a dolgok - és ezeknek hiteleseknek és ellenőrizhetőeknek kell lennie! Például egy ilyen volt Péter látomása a pogányok üdvösségével kapcsolatban, de erről az Úr is bizonyságot tett úgy hogy rájuk is kitöltetett a Szentlélek, illetve az írások is világosan tanítottak róla - csak ők ezt akkor még nem ismerték fel.
6. A hamis tanítások gyakori jellemzője, hogy egyoldalúan és hiányosan mutatnak be bizonyos témákat. Vesznek 3-4 Igét, majd kijelentik, hogy Isten Igéje ezek alapján ezt és ezt tanítja. De közben elfelejtik(?) elmondani, hogy ezeken kívül van még 20-30 másik Ige, amik teljesen másról tesznek bizonyságot. Sajnos az ilyenek leleplezéséhez is alapos Ige ismeret szükséges. Pontosabban, sokszor bőven elég lenne, ha a fenti 3. pontbeli sorrendet betartanánk és először megnéznénk, hogy az evangéliumokban mit tanított Jézus az adott témáról, illetve mit hirdettek az apostolok az Apostolok cselekedeteiben.
7. A hamis alaptanítások másik jellemzője, hogy sokszor nem a lényegre helyezik a hangsúlyt. Az egész Bibliában van 2-3 Ige, ami egy bizonyos témáról szól, és képesek ezeket úgy felnagyítani, mint ha azon múlna minden, közben meg elfelejtik azt például, hogy a magvető példázata 3 evangéliumban is szerepel, és talán nem véletlenül van leírva ennyiszer! Ha jól emlékszem, akkor Márk evangéliumában azt mondja erről a példázatról Jézus, hogy ha ezt nem értjük, akkor hogyan fogjuk megérteni a többit? És elfelejtik például azt (vagy nem is tudnak róla), hogy mindössze 3 olyan helyet említ Isten Igéje, amikor Jézus egy tanításánál kiáltott! Ezek sokkal fontosabb témák, mint az például, hogy kínoszlopra vagy keresztre feszítették Őt.
8. Mutatnék egy egyszerű gyakorlati alkalmazást friss hívők számára (de a régiek is lecsekkolhatják néhány alaptanításukat, hogy kiállják-e ezt a próbát):
- Meg kell kérdezni a tanítót egy alaptanításnál, hogy hol olvashatunk az adott témáról az evangéliumokban.
- Meg kell kérdezni, hogy benne van az Apostolok Cselekedeteiben is az, hogy az apostolok ezt hirdették volna. Van-e esetleg több példa is erre, mert ez megerősítés lehet?
- Ha mutat példát, el kell olvasni az Igék teljes szövegkörnyezetét.
- Ha elolvastuk, tényleg arról szólnak az adott részek? Ha igen, akkor hozzátett bármit is a tanító (például azzal, hogy elkezdi magyarázni, hogy abból, amit mondott, mi mit jelent)?
- Ha többet mondott, mint ami az Igében van, akkor alá tudja támasztani ezt AZ EVANGÉLIUMOKBÓL?
Ha eddig nem is, de a legtöbb hamis alaptanítás ennél a pontnál el fog vérezni! Az evangéliumokban Jézus minden lényeges alapdolgot elmondott. Benne kell hogy legyen ott, illetve látnunk kell, hogy az Apostolok cselekedeteiben az apostolok erről tanítottak is!
És persze, tudom, hogy a teljes írás Istentől ihletett és hasznos a tanításra..., de ezzel sokan lehet hogy nem is tudatosan, de visszaélnek, és félrevezetik a hívőket az össze vissza való idézgetésekkel.
És végül egy keresztkérdés: tudjátok, hogy mely tanításainál kiáltott Jézus? Ha nem, akkor keressétek meg...
Sőt, a fentieken túl találtam még egyet:
Ján 7:28-29
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!