Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Újhold ünnepének megtartását...

Újhold ünnepének megtartását mi alapján tartják meg? És ebből következően a páska vacsorát stb?

Figyelt kérdés
Értem ez alatt, hogy honnan veszik, hogy az újhold az a holdfázis, mikor nem látszik semmi? Szerintem úgy logikusabb, ha újholdnak azt nevezzük, amikor feltűnik az új hold első kis része. Van erről valami részlet az írásokban? Vagy csak emberi hagyományok alapján természetes ez nekünk?
2012. ápr. 4. 19:38
1 2 3
 21/26 munyamunya ***** válasza:

Kedves kérdező!


Az idézett írásban az lett volna a lényeg, hogy "együttállástól együttállásig" számolják a hónapot, tehát ez igenis válasz arra a kérdésedre, hogy vajon a teljes elsötétülés vagy a holdsarló megjelenése a hónap kezdete. Arról nem ír a szerző részletesen, hogy hogyan számolták ki, azonban azt kijelenti, hogy csillagászati szakemberek végezték ezt a munkát, és nem nézelődést említ, hanem "pontos kiszámítást". Nyilván minden ilyen számolás alapja egy már megfigyelt törvényszerűség kell, hogy legyen, gondolom a mai tudósok is így dolgoznak, de ez nem jelenti azt, hogy MIUTÁN már megvan az égitestek mozgása alapján felállított egyenlet, ne számolták volna ki jóelőre az ünnepek idejét (ahogy láttuk az eszénusok esetében is, ha alexandria nem elég megbízható neked).


A Zsoltár így szól:

""Örvendezzetek Istennek, a mi erősségünknek; ujjongjatok a Jákób Istenének! Dalt zengjetek és dobot pergessetek, gyönyörű hárfát cziterával együtt. Fújjatok kürtöt új holdra, holdtöltekor, a mi ünnepünk napján; Mert végzett dolog ez Izráelnél, a Jákób ISTENÉNEK RENDELÉSE.""


Isten rendelése az, hogy kürtszóval hívják egybe a gyülekezetet és örvendezzenek Őelőtte az ünnepek napjain. A napokat pedig szintén Ő határozta meg, a törvényben van leírva, hogy a nagy zarándok-ünnepek, a páska és a sátoros, a hónap 15-én kezdődik, ekkor van értelme kürtölni, hiszen ezek konkrét összegyülekezési napok, amikor egy helyre - ahova Isten helyezte az Ő nevét - kell összegyűlni a népnek.


Így én nem tudom értelmezni a kérdésedet, hogy "HA valóban így lenne", mivel ez nem feltételes mód, hanem tény. Minden hónap elseje újhold, így minden hónap 15-e telihold, ezért a tizenötödikére eső ünnepek teliholdas ünnepek, vagyis szükségszerű, KELL, hogy teliholdra essenek. Azt meg, hogy ezeken kürtölni kell, épp a fenti zsoltár mondja ki.


A "szombatok szombatjával" kapcsolatban meg már rég szerettem volna tisztázni, hogy ezt szerintem félreérted. Ez a nap nem valami kiemelt dolog a többi ünnep közül, egyáltalán nem nagyobb a többinél, sem nem több. A kifejezés, amit emlegetsz: 'sabbat sabbatovn' egyszerűen egy hangsúlyozási formula a héberben, és a szó eredeti értelmét követve 'tökéletes nyugalom'nak fordítható:


""A teljes nyugalom napja legyen ez nektek, tartóztassátok meg magatokat."" (Magyar Bibliatanács)

""Nyugalom szombatja legyen és tagadjátok meg magatokat a hó kilencedik napján"" (Káldi Neovulgáta)

""Ünnepi nyugalom napja az nektek, és böjtöljetek"" (Kecskeméthy)


Egyedül a Károli hozza "ünnepek ünnepének", és egyetlen angol fordításban sem szerepel így. Én azt gondolom, hogy az egyetlen különbség, ami itt található a többi sabbathoz képest az az, hogy ezt a "ti szombatotok"nak mondja, míg minden más ünnep az Úrnak ünnepei. Szerintem ennek oka az, hogy ez az ünnep kimondottan a testi Izrael számára bír jelentőséggel, az ő újra összegyűjtésükre mutat előre, ami a Krisztus visszatérésekor fog megtörténni, amikor visszavezeti (valódi) népét a megígért földre.

2012. máj. 4. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 A kérdező kommentje:

„ahogy láttuk az eszénusok esetében is, ha alexandria nem elég megbízható neked).”


Bocsánat, de nemhogy az alexandriai, de egyik gyülekezet irományai sem érdekelnek. Nem is értem, hogy miért kell ezt neked magyaráznom, aki az apostolok állítását tévedésnek véled, példaként hozol fel felekezetek irományait.


„Fújjatok kürtöt új holdra, holdtöltekor, a mi ünnepünk napján; Mert végzett dolog ez Izráelnél, a Jákób ISTENÉNEK RENDELÉSE.”


Kürtöt kell fújni újholdkor, holdtöltekor, de ez miben is bizonyítja, hogy a nem látható hold az újhold? Ez nekem itt egy kicsit magas…


„Ő határozta meg, a törvényben van leírva, hogy a nagy zarándok-ünnepek, a páska és a sátoros, a hónap 15-én kezdődik, ekkor van értelme kürtölni”

Igen, 15-e, de hol is van, hogy ez ama holdtölte? „a mi ünnepünk napján” Nem ünnepeink, hanem ünnepünk. Az írásokban nem mindegy, hogy egyes szám, vagy többes szám.

Ábrahám magva, és nem magvai. Eget teremtett, közte vizek, így egek… első ég… második ég… harmadik ég…


„szükségszerű, KELL, hogy teliholdra essenek” Miért kellene? Engem nem győztél meg, de semmilyen támpontot nem is adtál, legfeljebb annyit, hogy neked ez így természetes, de Magyarország lakosságának túlnyomó többségének természetes ez, ez nem bizonyíték. Engem nem felekezetek álláspontja érdekel, hanem Isten álláspontja. Viszont ez az írásokból eddig úgy tűnik, hogy nem derül ki.


Szombatok-szombatja valóban egy túlzó rossz fordítás. De tényleg nincs kiemelve, elválasztva a 23. fejezetben ez az ünnep? „sanyargassátok meg azért magatokat”, „egyik estvétől a másik estvéig ünnepeljétek”, teljes nyugalom legyen ez nektek… a ti sabbatotok. Nem mondod, hogy „egyáltalán nem nagyobb a többinél, sem nem több”? Ha nem is, de más. Nagyon más.


„Én azt gondolom, hogy az egyetlen különbség, ami itt található a többi sabbathoz képest az az, hogy ezt a "ti szombatotok"nak mondja, míg minden más ünnep az Úrnak ünnepei.”


Nem, nem csak ez a különbség, még a rossz fordítás ellenére sem.


De megint nem született szokás szerint semmilyen válasz semmilyen felvetésemre. Ezt miért nem bírom megszokni tőletek, nem is értem…


Elkanyarodva, ide-oda csapva dolgok mellett és eltérítve egyetlen leírt támpontomra, mely a témába vág, soha nem történik válasz. Nem véletlen a szokásos idézetek a válaszolóktól, hogy válaszolhassak a válaszokra, ami nem történik meg fordítva. Így csak csapongás a vége. Nem mintha ezt nem kellett volna már megszoknom, ez az én nagy gyengeségem…

A Biblia tartalmaz-e támpontot arra, hogy mikortól kezdődik a hónap, azaz mikor van újhold? A holdsarló megjelenésétől vagy a napokig nem látható holdtól, mely a két telihold közti matematikai közép? Isten a világító testeket az égen jelek és meghatározóknak teremtette az ünnepek napjaira. A nem látható égitest megfigyelhető vagy sem? Ha nem és mégis akkortól számít a hónap kezdete, akkor erre utalásnak kellene lennie. Ha nincs, akkor nem fogadom el az emberi belemagyarázásokat, miszerint egy nem megfigyelhető fázis a kezdőpont.

2012. máj. 8. 13:42
 23/26 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!


Az elején szóltam hozzá az elsők között, azt javaslom pötyögd be a zsido.com (chabad-féle ortodoxok) vagy zsido.hu (neológok) honlapcímek valamelyikét, keresd meg "A kérdezd a rabbit" menüpontot és az ott található módon kérdezd meg a kérdésed. Sokkal nagyobb a kompetenciájuk ebben a kérdésben, mint nekünk keresztényeknek. Ne minket hibáztass, hogy nem tudunk rendesen válaszolni a kérdésedre. Elvégre a zsidóknak kellett megülni ezeket a napokat, biztos vagyok benne, hogy a nagy tudású rabbik pontosan tudják, hogyan is tették és mikor.

2012. máj. 8. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 A kérdező kommentje:
Köszönöm a tanácsot, teszek egy próbát...
2012. máj. 8. 14:46
 25/26 A kérdező kommentje:
Amúgy nem hibáztattam senkit sem, egyszerűen csak elfogadhatatlanok voltak az eddigi magyarázatok. Engem nem statisztikai elemzések érdekelnek, hogy bizonyos századokban bizonyos gyülekezetek hogyan számoltak és használtak naptárakat, hanem az, hogy Isten rendelt ünnepeit honnan KELL számolni. És nem érdekel a következtetett belemagyarázások. Nem állítom, hogy az rossz lenne, de a kérdésemre nem válasz.
2012. máj. 8. 14:57
 26/26 anonim ***** válasza:
Annyit még, hogy a zido.com-on próbálkozz, a zsido.hu-n válaszoló rabbi pár éve elhunyt.
2012. máj. 8. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!