Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Újhold ünnepének megtartását...

Újhold ünnepének megtartását mi alapján tartják meg? És ebből következően a páska vacsorát stb?

Figyelt kérdés
Értem ez alatt, hogy honnan veszik, hogy az újhold az a holdfázis, mikor nem látszik semmi? Szerintem úgy logikusabb, ha újholdnak azt nevezzük, amikor feltűnik az új hold első kis része. Van erről valami részlet az írásokban? Vagy csak emberi hagyományok alapján természetes ez nekünk?
2012. ápr. 4. 19:38
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:

A tudomány mai állása szerint azt nevezzük újholdnak amikor a Hold a Nap és a Föl között helyezkedik el, tehát napkeltekor kel és napnyugtakor nyugszik is. A Nap fénye miatt ekkor nem látható.


[link]


Teológiai vonatkozásban nem tudom. Itt az a kérdés a bibliai emberek tudta-e a keringésről, egyáltalán tisztában voltak-e a bolygók mozgásával. Nagy valószínűség szerint nem. (A bibliai kozmológia teljesen más képet mutat be, mint ami a valóság) Viszont, ami támpont lehet, hogy az iszlám is a Hold alapján számolja az időt és ott az újhold az az, amikor az első sarló megjelenik. Mivel az arabok is sémik ezért lehet a sémi kultúrkörben így a zsidóknál is így van, az első sarló megjelenése az újhold.

2012. ápr. 4. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 A kérdező kommentje:

Köszönöm, hogy válaszoltál.


"A bibliai kozmológia teljesen más képet mutat be, mint ami a valóság"


A Bibliai kozmológia éppen hogy nagyon pontos. Évezredekkel előzte meg a tudományos megfigyeléseket. Lásd föld kereksége, illetve a földet a semmire függesztette, stb. Viszont ami fontosabb most, hogy a zsidó újhold viszont pont nem az első sarló megjelenése tudtommal, hanem a mi újholdunk, azaz amikor nem látszik. De szerintem ez nem újhold, hanem nem látható hold legfeljebb, semmi új nincs benne szerintem. És nem tudom, hogy a tórában, vagy bármely más zsidó, keresztény iratban szerepel-e ennek számítása, avagy mit kell figyelembe venni?

2012. ápr. 4. 20:43
 3/26 anonim ***** válasza:

Értem a kérdésed, ebből az következik, hogy a zsidók akárcsak az ókori többi nép megfigyelték azt, hogy kb. egy hétig nem látszik a Hold, egy hétig nő, egy hétig teljesen látszik, egy hétig csökken, majd megint egy hétig nem látszik és kezdődik elölről. Ez látszatra nagyjából 29 nap (abba ne menjünk bele, hogy Hold keringése pontosan menyi és a szélességi körtől is függ, amit látsz).

Mivel itt időszámításól van szó, egy periodikus változó dolog alapján lehet számítani az időt, a kezdő egységnek azt választották, amikor egy hétig nem látszik a Hold és egy hónap az az idő ami a Hold "egyik nem látszódásától" a "másik nem látszódásig tart." Kezdő egységnek a két teli hold közötti részt is választhatták volna. Lehet az, amikor nem látszik a Hold a héberben máshogy van megnevezve és nem újhold a neve. Csak a magyarban ez a neve ezért lehet, hogy így van lefordítva. És ezért furcsa neked a dolog.

Igazából ezt egy zsidó rabbitól kell megkérdezni, de már engem is érdekel.

Amúgy az említett muszlimok rájöttek, hogy nem igazán pontos a megfigyeléseken alapuló lunáris időszámítás, és a középkortól kezdve meghatározták a Hold pontos keringését, és az alapján számolják az időt.Lehet a zsidók is így vannak vele, a Hold pontos keringését veszik figyelembe, a Biblia korában persze erről nem tudtak Így maradt a megfigyelés.


Ami a biblia kozmológiát illeti, keresztényként és földrajz tanárként is elmondhatom, hogy sok mindenben nem teljesen pontos: a Föld alakja nem kerek, hanem közel gömbölyű vagyis geoid, nincs felfüggesztve hanem mozog: kering (nap körül, és a nappal együtt a tejút rendszer központja körül) és forog, ezen kívül apró lengő mozgást is végez (nutáció, precesszió), ezenkívül nem üreges, nem tartják oszlopok stb. sok ószövetségi igehely mást mond.

2012. ápr. 4. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 A kérdező kommentje:

Ami a biblia kozmológiát illeti, keresztényként és földrajz tanárként is elmondhatom, hogy sok mindenben nem teljesen pontos: a Föld alakja nem kerek, hanem közel gömbölyű vagyis geoid, nincs felfüggesztve hanem mozog: kering (nap körül, és a nappal együtt a tejút rendszer központja körül) és forog, ezen kívül apró lengő mozgást is végez (nutáció, precesszió), ezenkívül nem üreges, nem tartják oszlopok stb. sok ószövetségi igehely mást mond."


"és függeszti föl a földet a semmiség fölé" Márpedig egy mondatban soha nem fogalmaznád meg ilyen pontosan.

oszlopok: Ezt a stabilitásra értendő. Márpedig erős oszlopokon áll, mert Isten teremtette. És én is tudom, hogy nem oszlopokon áll, mégis azt mondom, hogy a föld erős oszlopokon áll.


A Biblia már akkor elmondja, hogy a föld kerek, mielőtt még azt állította a világ, hogy lapos. Már évezredekkel azelőtt elmondta, hogy a tengereknek vannak forrásai. (Óceáni-forrás).


Tudtommal nem mondta, hogy a föld üreges lenne... De ha van ilyen, szólj.


A Biblia pontos. A mi tudásunk sehol nincs Isten teremtett világának a megismerésétől.


De a kérdésem nem erről szólt. A Biblia alapján kiderűl-e, hogy mikortól kell számítani az újholdat?

2012. ápr. 5. 17:57
 5/26 anonim ***** válasza:

Nézegettem a neten és megtaláltam neked a választ. Neked volt igazad, bibliai értelemben az újhold valóban új, amikor a nem látszódó szakasz végén megjelenik az első kicsiny holdsarló az az újhold. Tehát a bibliában egy hónap, az első holdsarló megjelenésétől a következő holdsarló megjelenéséig tartó időszak. Bonyolult a megfogalmazás, de remélem érthető.


" A zsidók luniszoláris naptárában a Hold sarlójának megjelenése jelentette egy-egy új hónap kezdetét: amelyik este a holdsarló először volt látható, az volt a hónap első napja. A holdhónap jó közelítéssel 29,5 nap. Jeruzsálemben minden hónap 29. és 30. napján két pap figyelte napnyugtakor az eget, és amikor először feltűnt a holdsarló, jelentették a Főtanácsnak. Ekkor a főpap utasítására harsonákat fújtak meg, hogy ezzel jelezzék az új hónap első napját. („Fújjátok meg a harsonákat újholdra és holdtöltére ünnepünk napján.” Zsolt 81,4)."


A két pap, később két tanút jelentett (két egyszerű férfit-nők, gyerekek, rabszolgák nem lehettek tanúk), és mindig a jeruzsálemi égbolton tapasztaltak, vagyis a jeruzsálemi szélességi körön megjelenő újhold jelentette a hónap kezdetét. A zsidó diaszpórában is egységesen kellett ünnepelni, ezért futárokkal, füstjelekkel közvetítették a hónap kezdő napjának idejét. Emiatt óriási csúszások álltak be, ezért ma már nem az eget kémlelik, hanem kiszámolják a jeruzsálemi szélességi körön mikor látható az első holdsarló. A dolgot bonyolítja, hogy a sarkkörön ekkor nem látható még a Hold, ez is közre játszik abban, hogy számolnak ma már és nem lesik az eget.


A déli féltekén ekkor (mint ahogy az évszakok is fordítva vannak) a Hold utolsó elfogyó sarlója látszik, de mivel az elv az, hogy a jeruzsálemi idő számít, az ott élők is ehhez igazodnak.


Részletesebb leírás:


[link]

2012. ápr. 5. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm, hogy utánna néztél és időt szántál rá és rám!


Nagyon érdekes a történet a két pap figyeléséről. Gyakorlatban én is valahogy így tudom elképzelni és nem akkor, mikor az égen nem látszik a hold. És ráadásul több napig nem látszik, ugye.

Azért kíváncsi lennék, hogy ezt a történetet honnan vették, mennyire volt tényleg így mondjuk 3000 éve. Bár gondolom a zsidóknál jobban fentmaradt a törvény és vele a magyarázat is.

2012. ápr. 5. 22:07
 7/26 anonim ***** válasza:

A zsidók csak Hillél rabbi i.u. III. századi naptárreformjától kezdve számolják az újholdat a holdsarló megpillantásának módszerével, és nem a korábbi, jól bevált csillagászati újholddal. Tehát a bibliai időkre nem bizonyíték az, hogy most hogyan is használják, mert azt megváltoztatták-


A bizonyíték, hogy a Bibliában lévő újhold nem a megpillantásos módszerrel volt számítva, és hogy csillagászati újholdak voltak az, hogy a megpillantásos módszerrel nem lehet előre kalkulálni, csak körülbelülire lehet megmondani, hogy mikor lesz látható a holdsarló, és rossz idő miatt akár több nappal csúszhat a "bejelentés" Viszont a Bibliában előre kalkulált újholdakról olvashatunk, pl.: Dávid előre tudta, hogy mikor lesz az újholdi lakoma, amire hivatalos volt Saulnál:


1Sám 20,5 És monda Dávid Jonathánnak: Ímé HOLNAP újhold lesz, mikor a királylyal kellene leülnöm, hogy egyem, de te bocsáss el engem, hogy elrejtőzzem a mezőn a harmadik nap estvéjéig.


1Sám 20,18 Monda pedig néki Jonathán: Holnap újhold lesz, és kérdezősködni fognak utánad, mert helyed üres leend.

A megpillantásos módszer esetén nem lehet tudni előre, hogy holnap lesz-e az újhold, mivel ez csak annak a sarló megjelenésekor lesz biztos, és tudható.

2012. ápr. 30. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 A kérdező kommentje:
Miután számítható a "csillagászati" újhold, és a Holdciklus álladnó, akkor a Hold bármely fázisai éppúgy számíthatók. Az, hogy valaki tudta, hogy mikor lesz az újhold, még nem bizonyíték arra, hogy a nem látható (csillagászati) újholdat vették alapul, hanem lehetett az akár a két nappal későbbi fázis is.
2012. máj. 1. 06:16
 9/26 anonim ***** válasza:
Tudtommal a holdsarló megjelenése nem számítható, legalábbis órára-percre biztos nem, ami szükséges, hogy melyik napra esik. Ezt egy csillagász meg tudja mondani, miért van így, de utána is lehet olvasni, megvan az oka, ismereteim szerint. Ha fontos, nézz utána.
2012. máj. 1. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:

Ha számítható lenne a holdsarló megjelenése, akkor nem kellene a zsidónak a bejelentéses dologgal törődni, ahogy valaki írta korábban, hogy ez a módszerűk (Hillel óta), hogy valaki figyeli, mikor jelenik meg a holdsarló csíkja, azután ez alapján bejelenik, hogy aznap van. Minderre nem lenne szükség, ha számítható lenne a sarló megjelenése.


Nos, éppen most olvastam egy Qumráni töredékek fordítását, amelyben hat évre előre, a papi szolgálatok beosztásának megfelelően van megadva, hogy melyik hétnek hanyadik napján van az újhold napja. (persze az ünnepek és egyéb is van, most csak ezt idézem ki a könyvből, Fröclih Ida - A Qumráni szövegek magyarul című könyvéből)


"És az újhold Mijámin (pap hetének) harmadik napján van, amely a nyolcadik honap huszonötödik napja. Jákim (hetének) harmadik napján (napján), amely a kilencedik hónap huszonnegyedik napja. És az újhold Sekanja pap hetének negyedik napján van, amely a kilencedik hónap tizenegyedik napja. .... (és így tovább 6-évre felosztva)


Forrás, részlet a Mishmarot B, 4Q321 fragmentből

2012. máj. 1. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!