Vonatkoznak-e a matematika szabályai Istenre?
Amennyiben a matematika szabályai a teremtés előtt is érvényesek voltak, akkor Isten nem teremthetett másmilyen világegyetemet, mint amit most látunk.
Amennyiben a matematika szabályai a teremtéssel együtt keletkeztek, és csak azután érvényesek akkor lehet, hogy csak a mi világunkban érvényesek ezek a szabályok?
A matematikát az emberek találták fel és kényük kedvük szerint változtatták azt, ahogy épp jobban fel lehetett használni.
A matematika nem olyan tudomány, mint mondjuk a fizika, ahol meg kell találni azt a módszert, ami ténylegesen reprezentálja a valóságot (bár már a fizikánál is lehet vitatni az efajta minőségét), hanem olyan, aminél teljesen szabadon dönthetünk bármiről; mindig azt választva, amit legjobban fel lehet használni. Ha mondjuk például valamilyen ok miatt előnyösebb lenne, hogyha 2+2 az 22 lenne, akkor így is definiálhatnánk az összeadást.
"A matematikát az emberek találták fel"
Ez nagyon is igaz csakhogy... csakhogy a matek akkor is kihat egyes dolgokra. Meg hát Isten kijelentette, hogy ő a kezdet és vég, alfa és omega.
A gravitációt nem az emberek találták fel, az volt. Az emberek csak a gravitációval való számolásra találtak fel egy képletet, ami lehet, hogy amúgy logikailag teljesen értelmetlen, de eddigi tapasztalat szerint lehetővé teszi a gravitációval való számolást, így ez nem számít.
Természetesen a mateknak is vannak részei, amik visszavezethetők a valóságra, a legalapabb részei. (Természetes számok, összeadás, kivonás, osztás, szorzás). De a nagy része nem ilyen. De pl. a komplex vagy irracionális, de akár már a valós számok nagy része se képzelhető el igazán a valóságban.
Nyilván 2+2 = 22 értelmetlen lenne, ez egyértelmű, de pl. nem teljesen nyilvánvaló már, hogy két párhuzamos egyenes messe-e egymást a végtelenben vagy ne.
"A világmindenség általunk megismerhető részében a matematika nagyonis "egzaktul" működik..."
Ezt pedig nem értem, hogyan áll ellentmondásban azzal, amit én mondtam. Természetesen a matek nagy részét is legvégül a mindennapokban akarjuk használni, ha erre nem alkalmas, akkor nem lenne értelme, de pl. hogy maradjak a komplex számoknál, ennek aztán szinte semmi fajta megfeleltetése sincs a valóvilágban, mégis óriási jelentőségű a tudományokban.
"A matematikát az emberek találták fel és kényük kedvük szerint változtatták azt, ahogy épp jobban fel lehetett használni."
Hogyne jövő héten szavazzák meg a törvényt amibe kimondják,hogy 2+2=5, és betiltják a kettes számrendszer használatát, mert kiderült,hogy kamu nem is létezik.A Pitagorasz tételt pedig a^3+b^3=c^3-é változtatják.
"Hogyne jövő héten szavazzák meg a törvényt amibe kimondják,hogy 2+2=5, és betiltják a kettes számrendszer használatát, mert kiderült,hogy kamu nem is létezik.A Pitagorasz tételt pedig a^3+b^3=c^3-é változtatják."
Természetesen nem a levezett dolgokat lehet megváltoztatni, hanem az axiomákat. Pl. ha kiderülne, hogy az összeadás így, ahogy van, nem felel meg az elvárásoknak, akkor megváltoztatnák. Persze ez ennyi év után nem fog megtörténi, ugyanúgy, ahogy a kettes számrendszert se fogják elvetni, mivel ezek jók, ahogy vannak. De pl. a matematika történelme során többször is megváltozott a számhalmaz fogalma, mivel töbször kiderült, hogy nem felelt meg bizonyos elvárásoknak úgy, ahogy eddig volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!